Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

UCZELNIA

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

DLACZEGO KRAKÓW?

DLACZEGO KRAKÓW?

Poznaj uroki miasta studentów, tętniącego życiem kulturalnym. Sprawdź jak mieszka się w Krakowie i jakie perspektywy na przyszłość oferuje stolica Małopolski.

Studenci UJ Kraków to „miasto studentów”. Uczy się w nim około 130 000 młodych ludzi z całego świata, z czego prawie ¼ studiuje na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W Krakowie znajduje się 10 uczelni publicznych i 13 uczelni prywatnych.

W związku z tym, że studenci stanowią prawie 20% mieszkańców całego miasta, wiele instytucji związanych zarówno z kulturą (np. kina, muzea), jak rozrywką (np. bary, kluby fitness) przewiduje specjalne zniżki za okazaniem legitymacji. Z myślą o studentach organizowane są dedykowane imprezy, tzw. studenckie czwartki oraz coroczne Juwenalia.

Kraków – jedno z najbardziej rozpoznawalnych miast tej części Europy w wielu zestawieniach uważany jest za kulturalną stolicę Polski. Niepowtarzalną atmosferę Krakowa można poczuć spacerując pomiędzy zabytkowymi kamienicami na Starym Mieście, czy poznając wyjątkowe dzieła sztuki zebrane w licznych galeriach, muzeach i krakowskich kościołach.

Tauron arena KrakówKulturalną wartość miasta potwierdziła decyzja Komitetu Dziedzictwa Światowego UNESCO z 1978 roku, na mocy której Kraków został wpisany na pierwszą listę najcenniejszych obiektów świata. Ochronie podlegają: Stare Miasto, wzgórze wawelskie i Kazimierz – dzielnica żydowska z jednym z największych na świecie zespołem zabytków judaistycznych.

Przyjeżdżający masowo do Krakowa turyści, nadający miastu wielokulturowy koloryt, z niespotykaną gdzie indziej tradycją mogą zetknąć się już na Rynku Głównym. Tuż obok Sukiennic, w których znajdują się liczne kramy z pamiątkami, nawiązujące do kupieckiej tradycji Krakowa i żółtych parasolek spod których kwiaciarki sprzedają swoje bukiety, można usłyszeć odgrywany co godzinę Hejnał z Wieży Mariackiej – wizytówkę miasta i jednocześnie jedną z najbardziej charakterystycznych, tradycyjnych polskich melodii.

„Przemysł czasu wolnego” rozwija się w mieście dzięki największej w Polsce bazie muzeów, galerii, domów i ośrodków kultury, drugiej co do wielkości liczbie teatrów i instytucji muzycznych w kraju oraz trzeciej liczbie kin i bibliotek.

Kazimierz - KrakówW mieście co roku organizuje się wiele różnorodnych festiwali, uważanych za najważniejsze w Europie. Wśród nich wymienić można muzyczny Kraków Live Festival, filmowy Netia Off Camera czy literacki Festiwal Conrada czy teatralny Boska Komedia. Ważnym punktem w festiwalowym kalendarzu Krakowa są również wydarzenia naukowe, takie jak: Tydzień Mózgu oraz Copernicus Festival.

W Krakowie odbywają się także cykliczne wydarzenia sportowe m.in. Cracovia Maraton, „Bieg Trzech Kopców”. W Krakowie odbywają się także liczne widowiska światowej klasy, przyciągające międzynarodową publiczność. W mieszczącej ponad 15 tysięcy widzów TAURON ARENIE koncertują gwiazdy takiego formatu jak Lenny Kravitz czy Maroon 5, a także organizuje się wielkie wydarzenia, np. Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2014. Drugim obiektem przyciągającym tysiące widzów jest ICE Kraków. To nowoczesne centrum kongresowe, w którym co roku odbywa się kilkaset wydarzeń: koncertów, spektakli teatralnych, kongresów.

Rzeźba Mitoraja na Rynku w Krakowie

Kraków to prężnie działające centrum biznesowe. Za największe atuty miasta uważa się nie tylko liczne jednostki naukowo-badawcze (m.in. Synchrotron, Małopolskie Centrum Biotechnologii i Krakowski Park Technologiczny) czy liczne, nowe inwestycje, ale także wykwalifikowanych pracowników, absolwentów krakowskich uczelni. Przekłada się to na wysoką pozycję Krakowa w wielu zestawieniach analizujących potencjał biznesowy miast, m.in. w najważniejszym tego typu rankingu – Tholons Top 100 Outsourcing Destinations 2016 – w którym Kraków zajął pierwsze miejsce w Europie i dziewiąte na świecie.

Duży potencjał outsourcingowy miasta (siedziba ponad 100 oddziałów światowych korporacji, takich jak Google, Samsung, Rolls-Royce, czy Cisco) oraz sprzyjające środowisko do rozwoju start-up’ów (Kraków to drugie po Warszawie największe skupisko tego rodzaju przedsięwzięć), skutkuje rosnącym zapotrzebowaniem na specjalistów.

Ulica w KrakowiePrzyjeżdżający do Krakowa studenci mają bardzo szerokie możliwości wyboru odpowiadającego im mieszkania. Oprócz domów studenckich, oferujących miejsca w pokojach jedno-, dwu-, trzy-, i czteroosobowych, jest wiele ofert wynajmu pokoi i całych mieszkań. Ich ceny wahają się w zależności od lokalizacji, standardu wykończenia i metrażu.

Rower

Rozbudowana sieć komunikacji miejskiej, złożona z autobusów i tramwajów, pozwala sprawnie poruszać się po mieście. Wszystkim krakowskim studentom przysługuje prawo do zakupu jednorazowych, miesięcznych i semestralnych biletów ze zniżką. Więcej informacji na: www.mpk.krakow.pl.

Liczne ścieżki rowerowe skłaniają wielu mieszkańców Krakowa do wyboru jednośladów. Miasto inwestuje w modernizację kolejnych ścieżek rowerowych i montuje specjalne stojaki na nie.

Wisła w Krakowie

Kraków jest świetnie skomunikowany zarówno z pozostałymi miastami Polski, jak i z zagranicą, dzięki licznym połączeniom autobusowym, kolejowym oraz znajdującemu się w pobliżu miasta lotnisku w Balicach.

Pociągi

Ze znajdującego się w centrum miasta Dworca Głównego znaleźć można dogodne połączenia do każdego większego miasta w Polsce (do Warszawy można dojechać nawet w 2h15min, do Gdańska w 5h13min), a także bezpośrednie połączenia międzynarodowe z Budapesztem, Lwowem, Pragą i Wiedniem. Więcej informacji na: www.rozklad-pkp.pl.

Autobusy

Miejski dworzec autobusowy obsługuje liczne kursy autobusowe na trasach krajowych – w tym do wielu miast, z którymi brakuje połączeń kolejowych, a także na trasach międzynarodowych. Więcej informacji na stronie: www.mda.małopolska.pl.

Połączenia lotnicze

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice oferuje ponad 100 połączeń na kilka kontynentów. Dzięki ofercie tanich linii lotniczych (m.in. Ryanair, easyJet, Norwegian), można zaplanować niskokosztowe wakacje lub weekendowe wyjazdy do najpiękniejszych europejskich miast. Więcej informacji na stronie: www.krakowairport.pl.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

napis link do strony wydzialy uj

Widok zawartości stron Widok zawartości stron