Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Studia Matematyczno-Przyrodnicze

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ośrodek Międzyobszarowych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych

Ośrodek Międzyobszarowych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych

Studia Matematyczno-Przyrodnicze (SMP) - to nowoczesny sposób studiowania na wydziałach nauk matematycznych i przyrodniczych Uniwersytetu Jagiellońskiego (19 kierunków do wyboru na kilku wydziałach). Studia na SMP to rozwijanie samodzielności, kształtowanie umiejętności dokonywania wyboru, rozbudzanie zainteresowań, indywidualne możliwości rozwoju dla każdego studenta. Każdy student ma swojego opiekuna naukowego.

smp.uj.edu.pl

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Daniil

Daniil

Student Studiów Matematyczno-Przyrodniczych

[2020]

Wybrałem mój kierunek studiów ponieważ….

Zawsze fascynowała mnie natura, jej wynalazki i mechanizmy istnienia. Tak samo zdawałem sobie sprawę, że trudno opisywać świat i w konsekwencji zmieniać go na lepsze bez specjalistycznej wiedzy, jakimi są zaawansowana matematyka, teorie fizykochemiczne i narzędzia informatyczne. Z początku planowałem pójść na biotechnologię, ale kiedy natknąłem się na studia matematyczno-przyrodnicze (SMP), od razu postanowiłem, że będę studiować to. Ściśle mówiąc, w ramach SMP można zrealizować dowolny kierunek spośród 5 wydziałów, ale dodatkowo do wyboru są wszystkie inne niekierunkowe przedmioty oferowane przez te wydziały, co pozwala realizować indywidualny tok studiów (ale są jeszcze inne zalety). Więc oprócz wiedzy oferowanej na kierunku biotechnologii, jaki obecnie studiuję, poszerzam swoje kompetencje w informatyce i nie tylko. Jeżeli Tobie zależy na multidyscyplinarnym poszerzaniu wiedzy i umiejętności, to gorąco polecam studia matematyczno-przyrodnicze.

 

Jakie były lub są najciekawsze przedmioty na Twoim kierunku studiów i dlaczego?

Trudne pytanie, bo kiedy każdy przedmiot w różny sposób pokazuje wszechstronność naszego świata, to nie ma nudy. W pierwszym semestrze bardzo mi się podobały wykłady z bioinformatyki. Dzięki nim zrobiłem krok naprzód w zrozumieniu abstrakcji w opisie natury i jednocześnie zaciekawiłem się biologią systemów. W drugim zaś semestrze odkryłem dla siebie statystykę i jej możliwości zastosowań, dużo poświęcam czasu na zrozumienie jej praw, ale satysfakcja z ich przyswajania jest olbrzymia.

 

Studiowanie to…

Odpowiedzenie sobie samemu na pytania, na które wcześniej nie byłeś w stanie podać odpowiedzi, a nawet zrozumienie przedmiotu tych pytań, gdyż odpowiedź nie ma wartości, gdy nie rozumiemy o co pytamy. To poszerzenie przestrzeni myśli i marzeń, zdobycie nowych znajomości i przyjaźni, nawet nie tylko z ludźmi, lecz z teoriami, koncepcjami i światopoglądami. Studiowanie to nie okres życia, to jest życie.

 

Co było lub jest dla Ciebie największym wyzwaniem?

Największe dla mnie wyzwania to zrozumienie różnych abstrakcji, którymi posługują się różne dziedziny nauki. Łatwe jest przyswojenie tego, co widzimy, zdecydowanie trudniej jest pojąć to, co nie ulega naszej zdolności spostrzegawczej. Przyswojenie różnych koncepcji wymaga dużego nakładu czasu, jeszcze więcej trzeba poświęcić na to, żeby nauczyć się nimi operować, ale w każdym przypadku wynika z tego więcej korzyści, niż zakładamy pierwotnie.

 

Jak wygląda życie studenckie?

Ono jest dość intensywne, wymagające i niepowtarzalne. Intensywne, dlatego że masz jednocześnie sporo do zrobienia, przeczytania, napisania i opracowania, i prawdopodobnie mniej z czasem nie będzie. Wymagające, dlatego że od studenta żąda się starannego przyswojenia nowej, fachowej wiedzy wraz z możliwościami jej wykorzystania w praktyce. Nie zapomnijmy również o licznych laboratoriach, gdzie nabywamy wprawę posługiwania się sprzętem i materiałem badawczym. Niepowtarzalne, dlatego że z biegiem czasu coraz trudniej będzie zacząć uczyć się czegoś od samych podstaw, więc trzeba wykorzystywać ten czas rozsądnie.

 

Jak dobrze wykorzystać czas na studiach?

Zrozumieć co porusza twój umysł i rozwijać się w tym kierunku. Nie ma niełączących się ze sobą dziedzin zainteresowań człowieka. Pasjonujesz się muzyką i jednocześnie ciekawi Cię biologia, proszę, istnieje bioakustyka, badająca powstawanie dźwięków, ich odbieranie i wpływ na organizmy. Być może zamiast biologii preferujesz chemię, wtedy na pewno zainteresuje Cię sonochemia, badająca wpływ ultradźwięków na reakcje chemiczne. Czas na studiach trzeba poświęcić na rozwój swoich pasji i zainteresowań. Sprawdź oferty rozmaitych kół naukowych, są wyjazdy naukowo-integracyjne, projekty zespołowe, konferencje naukowe i inne. Osobiście zawsze marzyłem o zbadaniu jaskiń czy podziemi starych zamków. Pragnienie to mogłem zrealizować dzięki wyjazdom w celu zliczenia nietoperzy w tych lokacjach. Są dziesiątki możliwości na UJ dla uspokojenia swojej ciekawości świata, wystarczy tylko chcieć.

 

Wykształcenie czy doświadczenie?

Wiedza bez możliwości jej zaimplementowania w praktyce mało czego jest warta. Jeden z najlepszych sposobów przyswajania wiedzy jest natychmiastowe sprawdzenie jej w rzeczywistości, czyli przeprowadzenie doświadczenia czy rozwiązanie zadania za pomocą nowego równania itd. Trudno sobie wyobrazić pełnowartościowe studia naturalistyczne, bez cotygodniowych ćwiczeń w laboratoriach, syntez substancji czy manipulowania komórkami zwierzęcymi. Dla mnie UJ daje duże możliwości praktycznego sprawdzenia wiedzy i umiejętności.

 

Jeśli masz jakieś zainteresowania opowiedz nam o tym

Mogę powiedzieć, że jestem wszechstronną osobą, ciekawi mnie wszystko, co mnie otacza. Staram się zrozumieć, jak działają różne urządzenia wymyślone przez człowieka. Próbuję poznać jak funkcjonują wszystkie organizmy, stworzone przez naturę i w końcu jak działa ten świat. Z jednakową ciekawością poznaje budowę czajnika, naprawiając go, kiedy mi się zepsuł, jak i czytam popularnonaukowe artykuły o wszechświecie.

 

Jaką radę dałabyś obecnym kandydatom na studia?

Myśleć pozytywnie i być ciekawym świata. Studia to tylko początek wielkiej przygody.

 

Czym różni się studiowanie od nauki w liceum?

Dla mnie przede wszystkim tym, że mam możliwość poświęcać się temu, co mnie naprawdę fascynuje. W liceum trochę brakowało mi możliwości wyboru i szansy rozwoju. Jednakże podczas studiowania tylko od ciebie zależy, jak głęboko przestudiujesz konkretny temat, jak dogłębnie przeprowadzisz analizę danego doświadczenia. Czasami nie wiesz co i jak zrobić, ale to właśnie dlatego codziennie studenci spotykają się z wykładowcą i próbują wspólnie znaleźć rozwiązanie problemu. Skuteczne studiowanie to dialog pomiędzy studentem a profesorem.

 

Kto jest dla Ciebie inspiracją?

Ci wszyscy ludzie, najczęściej doktorzy i profesorzy, którzy z niesamowitą inspiracją opowiadają o swoim przedmiocie i jednocześnie pracują w laboratorium, dokonując poważnych odkryć.

 

Co jest dla Ciebie największa motywacją?

Moja główna motywacja to zrozumienie. Zrozumienie teorii, równania, abstrakcji, tego wszystkiego, czego dokonał ludzki umysł, ponieważ jeżeli ktoś to opisał i zbadał, to na pewno i mnie uda się to zrozumieć.