Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Historyczny

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Historyczny

Wydział Historyczny

Archeologia, historia, muzykologia czy ochrona dóbr kultury - to elementy oferty dydaktycznej jednego z najlepszych wydziałów historycznych w Polsce! Choć nauczają o przeszłości, to zajęcia prowadzone są w innowacyjny sposób. Zapraszamy do zapoznania się z propozycjami Wydziału Historycznego!

historyczny.uj.edu.pl

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kamil Kopij

Kamil Kopij

Archeolog, adiunkt w Zakładzie Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii na Wydziale Historycznym UJ. Zajmuje się cywilizacją starożytnych Rzymian.

[2022]

Uczestnik dwóch ekspedycji archeologicznych: ArTu:DTu - Archaeological Study of Dajaniya & Tuwnaneh, South Jordan oraz PAP - Paphos Agora Project na Cyprze. Specjalizuje się w rzymskiej propagandzie wizualnej; obecnie - w nurcie archeologii cyfrowej - bada wraz z zespołem aspekty akustyczne i wizualne starożytnych rzymskich mów. Jego największym hobby jest czytanie książek popularnonaukowych z różnych dziedzin. Współtworzy serwis z recenzjami Mądre Książki. Studia to czas poznawania ludzi, których w innych sytuacjach pewnie byśmy nie poznali. Jednocześnie to czas poznawania dobrze jakiegoś wycinka rzeczywistości.

Czym jest dla Pana Doktora Uniwersytet Jagielloński?

Przede wszystkim jest miejscem pracy. Na szczęście równocześnie jest instytucją, która umożliwia mi realizację moich pasji zawodowych. Jest też miejscem spotkań, przede wszystkim ze studentami, których nie tylko uczę, ale również od których się uczę.

Jakie śmieszne lub ciekawe pytania zadają Panu Doktorowi studenci?

Studenci zadają wiele ciekawych pytań, które czasem pozwalają spojrzeć na omawiany problem z zupełnie nowej, zaskakującej perspektywy.

Jak dobrze wykorzystać czas na studiach?

Po prostu studiować. To znaczy nie tylko uczyć się do egzaminów i wykonywać polecenia prowadzących zajęcia, ale eksplorować interesujące nas tematy. Szukać odpowiedzi na rodzące się w głowie pytania, a gdy okaże się, że jeszcze nikt nie znalazł na nie odpowiedzi lub są one niezadowalające, bo nikt nie zadał nawet takich pytań, rzucić się w wir pracy, która może być początkiem naukowej kariery. Dręczyć wykładowców pytaniami, prosić o dodatkową literaturę. A prócz tego eksplorować świat, poznawać ludzi i ich odmienne spojrzenie na rzeczywistość. Prowadzić rozmowy mające na celu zrozumienie, a nie debaty, które trzeba wygrać.

Jaką radę udzieliłby Pan Doktor młodym ludziom zaczynającym studia?

Nie zrażajcie się, gdy napotkacie na swojej drodze wykładowców, którzy nie będą zbyt pomocni w realizowaniu waszych naukowych pasji. Nie ustawajcie w poszukiwaniach tych, którzy wam na to pozwolą.

Dlaczego warto studiować na uniwersytecie?

Studia to czas, w którym można nauczyć się patrzeć na świat z innych perspektyw, niż tylko utarte myślowe koleiny. Studia to czas poznawania ludzi, których w innych sytuacjach pewnie byśmy nie poznali. Jednocześnie to czas poznawania dobrze jakiegoś wycinka rzeczywistości. Dla części to czas rozpalania pasji, która trwać będzie do końca życia. I dlatego warto, nawet jeśli ktoś myśli o ścieżce kariery zupełnie niezwiązanej z tematem studiów.

Czego można nauczyć się od studentów?

Innego spojrzenia na świat. Ciągły kontakt ze studentami pozwala na bieżąco poznawać zmieniające się w kolejnych pokoleniach rozumienie otaczającej nas rzeczywistości.