Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Geografii i Geologii

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Geografii i Geologii

Wydział Geografii i Geologii

Wydział Geografii i Geologii UJ oferuje atrakcyjne studia w tym kursy terenowe w kraju i za granicą, wykorzystujące najnowocześniejszą infrastrukturę naukowo-dydaktyczną ze specjalistycznymi laboratoriami. WGiG UJ oferuje kierunki dla ambitnych osób, pragnących poszerzać swoją wiedzę, umiejętności i horyzonty.

wgig.uj.edu.pl

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dr Wojciech Wróblewski

Dr Wojciech Wróblewski

Wydział Geografii i Geologii, Instytut Nauk Geologicznych UJ.

[2020]

Kilka słów o mnie.

Nazywam się Wojciech Wróblewski pracuję w Instytucie Nauk Geologicznych UJ. Zawodowo zajmuję się badaniem lądowych skał osadowych. Obecnie prowadzę badania między innymi w polskiej i słowackiej części Karpat, w Azji Środkowej oraz na Kaukazie.

 

Pana przepis na sukces w swojej dziedzinie.

Uważam, że ciężka praca jest przepisem na sukces, nie tylko w moim zawodzie, ale również w każdym aspekcie naszego życia. W pracy geologa niezwykle istotne jest doświadczenie zdobywane w terenie oraz w trakcie prac laboratoryjnych. Praca terenowa umożliwia w niepowtarzalny sposób obserwację procesów geologicznych zachodzących na Ziemi, w różnych okolicznościach przyrody. W laboratorium weryfikujemy nasze obserwacje terenowe i wzbogacamy nasz warsztat pracy o nowe umiejętności i techniki.

 

Co jest dla Pana motywacją?

Nowe wyzwania związane z rozwiązaniem zagadek, które kryje nasza planeta.

 

Jak wygląda życie naukowca?

Praca naukowa geologa wiąże się często z wyjazdami terenowymi w różne zakątki Ziemi. I tak jest w moim przypadku. Podczas prac w terenie obserwuję współczesne procesy geologiczne zachodzące na Ziemi oraz pobieram materiał badawczy (najczęściej skalny), który następnie analizuję w specjalistycznych laboratoriach. Pozyskuję również dane, które przetwarzam cyfrowo z użyciem dedykowanego oprogramowania. Dzięki tym działaniom możliwe jest odtworzenie z zapisu skalnego procesów, które miały miejsce w dalekiej przeszłości. Pozyskana wiedza znajduje także zastosowanie w walce z negatywnymi skutkami zmian wywołanych w ostatnich dziesięcioleciach przez człowieka takimi jak zmiany klimatyczne. Swoją wiedzą dziele się ze studentami w trakcie zajęć dydaktycznych.

 

Czy doświadczył Pan jakiejś porażki, którą później przekuł Pan w sukces?

Każdego dnia doświadczamy mniejszych lub większych wzlotów i upadków. Moja praca jest również moją pasją, dlatego porażek jest niewiele a te drobne, które się zdarzają, motywują mnie do działania i ostatecznie do osiągnięcia założonego celu.

 

Dlaczego warto studiować na uniwersytecie?

Nasz Uniwersytet zapewnia atrakcyjne studia, wykorzystujące najnowocześniejszą w naszym kraju infrastrukturę naukowo-dydaktyczną i laboratoryjną. Zajęcia prowadzone są przez świetnych, uznanych na świecie dydaktyków, także w językach obcych. Studiowanie na kierunkach przyrodniczych na UJ, na których mam przyjemność prowadzić zajęcia pozwala zdobyć wiedzę i doświadczenie poprzez bezpośredni kontakt z wykładowcami, wybitnymi specjalistami i pasjonatami w swoich dziedzinach. Istotne jest również, że Uniwersytet Jagielloński wspiera inicjatywy własne studentów poprzez liczne programy stypendialne oraz stażowe, które pozwalają na zdobycie bezcennego doświadczenia zawodowego w trakcie studiów. Na koniec chciałbym podkreślić, że nasz Uniwersytet rokrocznie jest w czołówce najlepiej ocenianych uczelni w Polsce, a między innymi kierunek geologia w 2019 roku zyskał miano lidera w swojej kategorii w rankingu „Perspektyw”.

 

Jak dobrze wykorzystać czas na studiach?

Przede wszystkim uczestniczyć aktywnie w zajęciach obowiązkowych oraz dodatkowych. Dzięki bogatej ofercie programowej każdy student ma możliwość wyboru kursów prowadzonych na uczelni. Warto skorzystać także ze specjalnych ofert wymiany studentów w renomowanych jednostkach naukowo-dydaktycznych na świecie, które poszerzają horyzonty naukowe oraz umiejętności językowe.

 

Jaką radę udzieliłby Pan młodym ludziom?

Studiuj z pasją! Pracuj z pasją!

 

Wykształcenie czy doświadczenie?

W pracy geologa znaczenie ma jedno i drugie. Dzięki wykształceniu szybciej zdobywamy doświadczenie, a dzięki doświadczeniu stajemy się bardziej atrakcyjni na rynku pracy.