Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Filozoficzny

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Filozoficzny

Wydział Filozoficzny

Współczesność dalej zasługuje na dalszą refleksję filozoficzną i etyczną. To miejsce, w którym człowiek stawiany jest w centrum zainteresowań badawczych. W trakcie studiów można poznać siebie, innych ludzi, różnorodne kultury i religie, a także zrozumieć świat, jednostkę i społeczeństwo. Zachęcamy do zaznajomienia się z szerokimi możliwościami WF UJ.

phils.uj.edu.pl

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Marcin

Marcin

Instytut Socjologii UJ

[2020]

Wybrałem mój kierunek studiów, ponieważ...

Kończąc studia doktoranckie w Instytucie Socjologii cieszę się, że mogłem obronić tu również pracę licencjacką oraz magisterską. Zdecydowałem się na ten kierunek już kilka lat przed maturą. Wtedy nie przypuszczałem, że poznam tu tak wielu wspaniałych ludzi i spędzę tu tyle pięknych lat.

 

Jakie były/są najciekawsze przedmioty na Twoim kierunku studiów i dlaczego?

Całym pięknem socjologii jest jej zróżnicowanie. Nie da się wybrać kilku przedmiotów. W toku studiów można uczestniczyć w kursach dotyczących zarówno teoretycznych rozważań, jak i pracy na wyspecjalizowanych programach statystycznych.

 

Studiowanie to...

Przede wszystkim kontakt z innymi. Doświadczenie przymusowej edukacji i pracy zdalnej pokazało, że nie są to tylko puste słowa. Socjologia wprowadza studentów w świat badań i analiz dotyczących niemal wszystkich aspektów naszego życia. Zdobyte tu umiejętności i wiedza przydają się w każdym zawodzie.

 

Co było/jest dla Ciebie największym wyzwaniem?

Największym wyzwaniem okazało się przeniesienie wszystkich obowiązków akademickich do świata wirtualnego. W samych studiach najtrudniejszy jest zawsze pierwszy rok. Skuteczne odrzucenie złych nawyków w podejściu do edukacji wyniesionych ze szkoły podstawowej i liceum jest wielkim wyzwaniem.

 

Jak wygląda życie studenckie?

Jest to czas stawania się dorosłym człowiekiem i aktywnego szukania swojego miejsca na ziemi.

 

Jak dobrze wykorzystać czas na studiach?

Życie studenckie to czas angażowania się w wiele projektów i inicjatyw. Początkiem czegoś znaczącego może być nawet wyjście na przysłowiowe piwo. Przede wszystkim na szukaniu odpowiedzi na pytanie: co chcę robić w życiu?

 

Wykształcenie czy doświadczenie?

Wykształcenie zdobyte dzięki samodzielnemu wysiłkowi pociąga za sobą duże doświadczenie. Nie dajmy się zwariować obecnym trendom na rynku pracy i stawiajmy w pierwszej kolejności na wykształcenie.

 

Jeśli masz jakieś zainteresowania, opowiedz nam o tym.

Nie licząc zainteresowań naukowych, od lat aktywnie interesują mnie: literatura brytyjska i amerykań-ska, muzyka rockowa i metalowa lat 70. i 80. oraz branża gier wideo.

 

Jaką radę dałbyś obecnym kandydatom na studia?

Warto już na początku obrać sobie cele wykraczające poza samą realizację programu studiów. Może to być nauka gry na instrumencie, obcego języka lub realizacja innych pasji. Studia to też idealny czas na udział w stażach i szkoleniach.

 

Czym różni się studiowanie od nauki w liceum?

Jest kompletnie inne. Studia nie powinny być już przykrym obowiązkiem, którym w mniejszym lub większym stopniu jest nauka tak wielu przedmiotów szkolnych. Studia powinny być świadomym wyborem i realizowaniem naszych naukowych zainteresowań.

 

Kto jest dla Ciebie inspiracją?

Moja rodzina.

 

Co jest dla Ciebie największą motywacją?

Również moja rodzina.