Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Farmaceutyczny

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Farmaceutyczny

Wydział Farmaceutyczny

Najlepszy Wydział Farmaceutyczny w Polsce. Wydział stwarza warunki do pogłębiania zainteresowań naukowych, poprzez pracę w studenckich kołach naukowych, a w ramach projektów realizowanych w trakcie studiów, daje także szansę na własne odkrycia naukowe. Liczne organizacje studenckie ułatwiają integrację i rozwój osobisty. Farmacja, analityka medyczna, kosmetologia oraz Drug Discovery and Development są właśnie dla Ciebie!

farmacja.cm.uj.edu.pl

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Prof. dr hab. farm. Jacek Sapa

Prof. dr hab. farm. Jacek Sapa

Zakład Wstępnych Badań Farmakologicznych Wydział Farmaceutyczny UJ CM.

[2020]

Kilka słów o mnie.

Jestem farmaceutą, nauczycielem akademickim. To, czym zajmuję się na co dzień, to nie tylko praca dydaktyczna, ale również drugi bardzo ważny element - praca badawcza. Zajmuję się farmakologią eksperymentalną, szczególnie badaniem aktywności nowych cząstek chemicznych jako potencjalnych leków.

 

Pana przepis na sukces w swojej dziedzinie.

Trudno jednoznacznie wskazać przepis na sukces, bo wydaje mi się, iż każdy indywidualnie kształtuje swoje życie naukowe. Z drugiej strony sukces może być różnie rozumiany, czy jako typowa kariera i zdobywanie kolejnych stopni czy tytułów naukowych. Czy też, i to chyba bardziej istotne odkrywanie nowych rzeczy, które pozwalają na doskonalić nasze życie i świat.

 

Co jest dla Pana Dziekana motywacją?

Niewątpliwie motywacją działania jest otaczający nas świat. Kiedy spojrzymy i dostrzegamy co jeszcze potrzebowalibyśmy, aby nasze życie było jeszcze bardziej idealne to widzimy te braki i to napędza nas do poszukiwania nowych rozwiązań, czy też ulepszeń. Tak to również wygląda w świecie leków, cały czas poszukujemy coraz to nowszych, bezpieczniejszych struktur, które pozwolą nam na pokonanie wielu chorób, choćby chorób nowotworowych.

 

Jak wygląda życie naukowca?

To zależy od dziedziny jaką się zajmujemy. Inaczej będzie wyglądał warsztat badawczy humanisty, inaczej kogoś kto zajmuje się badaniami w obszarze medycznym w laboratorium. Wszystko jednak rodzi się od pomysłu, które potem musi być weryfikowany odpowiednimi eksperymentami. A zatem ciągłe studiowanie literatury naukowej, najnowszych prac, daje istotne przesłanki do nowych pomysłów i rozwiązań, których weryfikacja niejednokrotnie może wymagać dużej puli czasu spędzonego w laboratorium.

 

Czy doświadczył Pan Dziekan jakiejś porażki, którą później przekuł Pan w sukces?

To normalność w pracy badawczej i wielokrotnie błądzimy, czy nasze teorie i rozwiązanie nie spełniają pokładanych nadziei. Ale to błądzenie pozwala nam w wielu sytuacjach jeszcze bardziej szczegółowo czy też komplementarnie spojrzeć na realizowane zagadnienie. I wielu sytuacjach właśnie wtedy rodzi się coś zupełnie nowego, co możemy potem uznać za sukces.

 

Dlaczego warto studiować na uniwersytecie?

Studiowanie to przede wszystkim zdobywanie wiedzy i umiejętności w zakresie tego, co rzeczywiście nas interesuje i czym pragniemy zajmować się w swoim życiu zawodowym. A zatem nie bez znaczenia jest miejsce, czyli dobry Uniwersytet. Dziś wiemy, że nasz rozwój intelektualny kształtują ludzie, środowisko akademickie. Uniwersytet - tak jak Uniwersytet Jagielloński - to zdobywanie wiedzy, ale również multum innych możliwości rozwijania dodatkowych zainteresowań.

 

Jak dobrze wykorzystać czas na studiach?

Czas spędzony na studiach jest niepowtarzalny. To właśnie ten moment w naszym życiu, że wreszcie robimy i uczymy się tego co nas interesuje. Ale to też czas dojrzałej młodości, poznawania wielu ludzi jak również kształtowania swojej osobowości nie można o tym zapominać.

 

Jaką radę udzieliłby Pan Dziekan młodym ludziom?

Myślę, że zasadnicza kwestia to abyśmy robili to co rzeczywiście nas interesuje. W wielu sytuacjach spotykamy się z młodymi ludźmi, którzy rzeczywiście są nieszczęśliwi, bo z różnych przyczyn pracują czy też zajmują się tym co nie daje im satysfakcji i zadowolenia.

 

Wykształcenie czy doświadczenie?

Myślę, że nie możemy tu stawiać wyboru. Trzeba jasno powiedzieć: wykształcenie i doświadczenie. Dobre wykształcenie połączone ze zdobytym doświadczeniem gwarantuje nam to, iż stajemy się ekspertami w określonej dziedzinie, i to pozwala na zatrudnienie w najlepszych jednostkach badawczych na całym świecie.