Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Nauk o Zdrowiu

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Nauk o Zdrowiu

Wydział Nauk o Zdrowiu

Studenci WNoZ UJ CM korzystają z nowoczesnej bazy kształcenia, a ponad 50% zajęć to zajęcia praktyczne w małych grupach w renomowanych jednostkach klinicznych. Mają oni warunki do rozwijania zainteresowań i umiejętności językowych, sportowych i naukowo-badawczych. Otoczeni są profesjonalnym, bezpłatnym doradztwem zawodowym w zakresie planowania ścieżki rozwoju zawodowego oraz podnoszenia kwalifikacji zawodowych na rynku pracy.

wnz.cm.uj.edu.pl

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Justyna J.

Justyna J.

Studentka Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM.

[2020]

Wybrałam mój kierunek studiów ponieważ….

Studiuję położnictwo na studiach magisterskich. Dlaczego położnictwo? Od zawsze chciałam pomagać innym, a praca z kobietami, które oczekują swoich pociech, jest moim zdaniem, jedną z najpiękniejszych jej form.

Jakie były lub są najciekawsze przedmioty na Twoim kierunku studiów i dlaczego?

Zajęcia stricte położnicze, bo to mnie najbardziej interesowało czyli „Postawy Opieki Położniczej” oraz „Techniki położnicze i prowadzenie porodu”. Ponieważ są to najważniejsze przedmioty na studiach, dzięki nim można poznać specyfikę przyszłego zawodu. Natomiast z tych mniej położniczych tematów to zaciekawiły mnie fizjologia i patofizjologia, ponieważ funkcjonowanie organizmu ludzkiego jest niezwykle fascynujące i nauka o nim, we wspomnianych obszarach medycyny, chociaż nie najłatwiejsza, sprawiała mi wiele przyjemności.

Studiowanie to… droga, z wieloma zakrętami, za którymi czekają na nas coraz to ciekawsze doświadczenia, możliwości oraz wiedza niezbędna do dalszego rozwoju.

Co było lub jest dla Ciebie największym wyzwaniem?

Moim największym wyzwaniem była wyprowadzka z domu rodzinnego i rozpoczęcie studiowania w nowym mieście.

Jak wygląda życie studenckie?

Życie studenckie z punktu widzenia studentki położnictwa, to bardzo dużo ciężkiej pracy i godzin spędzonych na nauce i w szpitalu. Natomiast przy odrobinie wysiłku i dobrej organizacji, zawsze jest czas na życie towarzyskie i realizację pasji.

Jak dobrze wykorzystać czas na studiach?

Studia, mimo obciążenia nauką, przy umiejętnym planowaniu, to najlepszy czas na podróże, koncerty, pogłębianie swoich pasji i zainteresowań. Uczelnia daje nam duże możliwości rozwoju zarówno na kierunku, który się studiuje, jak i na poznawaniu nowych dziedzin nauki.

Wykształcenie czy doświadczenie?

Myślę, że te dwa pojęcia są sobie bliskie. Bez wykształcenia nie moglibyśmy nabierać doświadczenia w danej dziedzinie. Natomiast bez doświadczenia nie możemy w pełni wykorzystać naszego wykształcenia, ponieważ nie wszystkiego można nauczyć się z książek.

Jeśli masz jakieś zainteresowania opowiedz nam o tym

Moim zainteresowaniem jest oczywiście położnictwo, lubię poszerzać swoją wiedzę na ten temat. Natomiast drugim obszarem jest kryminologia, miejsca zbrodni, charakterystyka ofiary, profil mordercy, historie kryminalne - to mnie fascynuje i tym zajmuje się w wolnym czasie.

Jaką radę dałabyś obecnym kandydatom na studia?

Radziłabym, aby wybrali taki kierunek studiów, który ich interesuje, ponieważ później studiowanie i praca nie będzie przykrym obowiązkiem, a przyjemnością. Przy odrobinie wysiłku i dobrej organizacji, zawsze jest czas na życie towarzyskie i realizację pasji.

Czym różni się studiowanie od nauki w liceum?

Na studiach nie ma zajęć od 8-15. Zdarza się, że zajęcia są w godzinach wieczornych, natomiast rano, czasami, można się wyspać 😉 Jest też znacznie więcej materiału do przygotowania na kolejne zajęcia np. przeczytanie książki, którą w liceum przerabiałoby się jeden semestr. Na studiach uczymy się przedmiotów, które są głównie dostosowane do tematyki naszego kierunku.

Kto jest dla Ciebie inspiracją?

Nie mam jednej osoby, która mnie inspiruje. Są to zazwyczaj ludzie, którzy wiedzą więcej ode mnie, mają większe doświadczenie, są ekspertami w dziedzinach, które mnie interesują.

Co jest dla Ciebie największa motywacją?

Największą motywacją jest chęć bycia jak najlepszą w tym co robię. Ponadto wdzięczność pacjentek oraz to, że mogę im pomóc, sprawia, że mam większą determinację do poszerzania mojej wiedzy i umiejętności.