Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

PODCASTY

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polecane

Wykład wygłoszony przez prof. dr. hab. Bartosza Brożka z Wydziału Prawa i Administracji UJ. Tematyka wykładu nawiązuje do zbliżających się uroczystych obchodów Roku Kopernikańskiego oraz współorganizowanego przez Uniwersytet Jagielloński Światowego Kongresu Kopernikańskiego w 2023 roku.

Tematyka podcastu dotyczy mikroplastiku, zarówno w ujęciu geologicznym — antropocenu — jak i bieżących zagrożeń związanych z jego występowaniem w środowisku. Omówione zostały podstawy tego, w jaki sposób mikroplastik powstaje, krąży i akumuluje się w środowisku naturalnym. O tym opowiada inż. Kinga Jarosz, doktorantka Instytutu Nauk Geologicznych Wydziału Geografii i Geologii UJ.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualna lista podcastów

NAPROMIENIOWANI ROSJANIE Z CZARNOBYLA?

NAPROMIENIOWANI ROSJANIE Z CZARNOBYLA?

Dr Paweł Sekuła z Zakładu Studiów Polsko-Ukraińskich Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, w najnowszym odcinku podcastu Przystanek #misjaUJ, opowiada o szeroko rozpowszechnionych (również w polskich mediach) informacji na temat chorób popromiennych rosyjskich żołnierzy (i przypadku śmiertelnego) po okupacji czarnobylskiej strefy alienacji.
WŁADZA CARÓW

WŁADZA CARÓW

W najnowszym odcinku podcastu Przystanek #misja UJ dr hab. Katarzyna Kuras, prof. UJ, z Instytutu Historii UJ opowiada o dziejach caratu i historii rosyjskiej władzy. Czym była Czapka Monomacha, o czym mówi koncepcja Trzeciego Rzymu stworzona przez mnicha Filoteusza, na kim w swoich rządach wzorowali się rosyjscy władcy z przeszłości? Zapraszamy do słuchania.
НЕТ ВОЙНЕ - ROSYJSCY TWÓRCY KULTURY WOBEC WOJENNEJ AGRESJI NA UKRAINĘ

НЕТ ВОЙНЕ - ROSYJSCY TWÓRCY KULTURY WOBEC WOJENNEJ AGRESJI NA UKRAINĘ

Mimo że, jak donoszą niezależne źródła, około 70 % społeczeństwa rosyjskiego popiera politykę Kremla wobec Ukrainy, trzeba z całą mocą podkreślić, że kultura rosyjska mówi całkiem innym głosem: przedstawiciele kultury mówią rosyjskiej agresji na Ukrainę zdecydowane, nieustraszone nie. Kultura bowiem to nie to samo co państwo. O reakcji rosyjskich twórców kultury na rosyjską agresję na Ukrainę rozmawiają dr Marta Lechowska z Instytut Rosji i Europy Wschodniej UJ oraz dr Paulina Gorlewska (filmoznawczyni i rosjoznawczyni) nieetatowa pracowniczka w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ.
CO MÓWI PRAWO MIĘDZYNARODOWE PUBLICZNE O ROSYJSKIEJ INWAZJI?

CO MÓWI PRAWO MIĘDZYNARODOWE PUBLICZNE O ROSYJSKIEJ INWAZJI?

Już siódmy dzień trwa inwazja wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Media coraz częściej donoszą o zbrodniach wojennych dokonywanych przez wojska najeźdźcze. Władze Ukrainy poinformowały, że zbierają dowody na bezprawne działania wojenne. O prawno-międzynarodowych aspektach wojny opowiada dr hab. Brygida Kuźniak, prof. UJ z Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego Wydziału Prawa i Administracji UJ.
CO SIEDZI W GŁOWIE PUTINA?

CO SIEDZI W GŁOWIE PUTINA?

Od 24 lutego trwa inwazja Federacji Rosyjskiej w Ukrainie. Bieżącą sytuację, powody, dla których Władimir Putin zdecydował się na atak, jak i kontekst historyczny przybliżają nam prof. dr hab. Joachim Diec oraz dr Michał Kuryłowicz z Instytutu Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
SUPERHERO JOSEF SZWEJK

SUPERHERO JOSEF SZWEJK

Jakie oblicza kryje w sobie Josef Szwejk? Czy niepozorny, „dobry wojak” może przejawiać cechy superbohatera? Jak odczytywać tę postać w kontekście realiów historycznych ówczesnej Europy? Na te pytania odpowiada dr Piotr Gierowski z Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
NIE TYLKO CZARNA ŚMIERĆ. WIELKIE PANDEMIE DŻUMY W HISTORII LUDZKOŚCI

NIE TYLKO CZARNA ŚMIERĆ. WIELKIE PANDEMIE DŻUMY W HISTORII LUDZKOŚCI

O pandemiach dżumy, ich złożonej ekologii i wnioskach, które możemy z tego wyciągnąć dla naszej obecnej sytuacji, opowiada dr hab. Adam Izdebski z Instytutu Historii UJ. Podcast jest związany z publikacją w Nature Ecology and Evolution przełomowego artykułu pokazującego zróżnicowany wpływ Czarnej Śmierci na średniowieczną Europę.
HUNGA TONGA-HUNGA HA'APAI

HUNGA TONGA-HUNGA HA'APAI

O erupcji wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha'apai, która wydarzyła się w styczniu 2022 roku, opowiada dr hab. Patrycja Wójcik-Tabol, prodziekan Wydziału Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
O CO CHODZI W PROTESTACH W KAZACHSTANIE?

O CO CHODZI W PROTESTACH W KAZACHSTANIE?

Wydarzenia z początku stycznia, które miały miejsce w Kazachstanie (byłej republice radzieckiej) analizuje dr Michał Kuryłowicz - adiunkt w Katedrze Badań nad Obszarem Eurazjatyckim Instytutu Rosji i Europy Wschodniej na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.