Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

PODCASTY

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polecane

Wykład wygłoszony przez prof. dr. hab. Bartosza Brożka z Wydziału Prawa i Administracji UJ. Tematyka wykładu nawiązuje do zbliżających się uroczystych obchodów Roku Kopernikańskiego oraz współorganizowanego przez Uniwersytet Jagielloński Światowego Kongresu Kopernikańskiego w 2023 roku.

Tematyka podcastu dotyczy mikroplastiku, zarówno w ujęciu geologicznym — antropocenu — jak i bieżących zagrożeń związanych z jego występowaniem w środowisku. Omówione zostały podstawy tego, w jaki sposób mikroplastik powstaje, krąży i akumuluje się w środowisku naturalnym. O tym opowiada inż. Kinga Jarosz, doktorantka Instytutu Nauk Geologicznych Wydziału Geografii i Geologii UJ.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualna lista podcastów

Wielofunkcyjne materiały hydrożelowe - od motywacji po wynalazek [Wkręceni w naukę #4]

Wielofunkcyjne materiały hydrożelowe - od motywacji po wynalazek [Wkręceni w naukę #4]

Jak badania naukowców z UJ przyczyniły się do walki z osteoporozą? Czym są hydrożele i jak powstają? Jaką rolę odgrywają kolagen i kwas hialuronowy?

O innowacyjnym wynalazku członków Zespołu Nanotechnologii Polimerów i Biomateriałów Wydziału Chemii UJ opowiada dr hab. Joanna Lewandowska-Łańcucka, prof. UJ w kolejnym odcinku podcastu będącego elementem kampanii promocyjno-rekrutacyjnej "Wkręceni w naukę".

[2023]
Czy tatuaż wpływa na atrakcyjność? [Wkręceni w naukę #3]

Czy tatuaż wpływa na atrakcyjność? [Wkręceni w naukę #3]

💡 Czy osoby z tatuażami są bardziej kreatywne? 💡 Czy tatuaż wpływa na stan zdrowia? 💡 Czy osoby z tatuażami są bardziej agresywne?

O tym wszystkim rozmawiają dr hab. Andrzej Galbarczyk z Zakładu Zdrowia i Środowiska Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM oraz Patrycja Jaszewska, studentka zdrowia publicznego na Wydziale Nauk o Zdrowiu UJ CM w ramach kampanii promocyjno-rekrutacyjnej "Wkręceni w naukę".

[2023]
Niezwykłe życie roślin  [Wkręceni w naukę #2]

Niezwykłe życie roślin [Wkręceni w naukę #2]

Czy wśród roślin występują mutanty? Jaką rolę w procesie rozwoju roślin odgrywa światło? Co sprawia, że jesienią liście barwią się na kolor złoty? Czy rośliny potrzebują antyoksydantów?

Na te i inne pytania odpowiedzi udziela dr Paweł Jedynak z Zakładu Fizjologii i Biochemii Roślin UJ w ramach kampanii promocyjno-rekrutacyjnej "Wkręceni w naukę".

[2023]
Czy sztuczna inteligencja przejmie władzę nad światem? [Wkręceni w naukę #1]

Czy sztuczna inteligencja przejmie władzę nad światem? [Wkręceni w naukę #1]

Czy filmowa fikcja trylogii "Matrix" może stać się rzeczywistością? Jak narzędzia oparte na sztucznej inteligencji zmieniają naszą codzienność? Jak nauczyć się wykorzystywać rozwiązania, takie jak ChatGPT?

O tym wszystkim rozmawiamy w ramach kampanii promocyjno-rekrutacyjnej "Wkręceni w naukę" z prof. Wojciechem Czakonem - kierownikiem Katedry Zarządzania Strategicznego Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ. Rozmowę przeprowadził Kamil Sikora z Centrum Promocji i Komunikacji UJ.

[2023]
365 DNI WOJNY. CZY TO POCZĄTEK JEJ KOŃCA?

365 DNI WOJNY. CZY TO POCZĄTEK JEJ KOŃCA?

Mija 365 dzień eskalacji zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę. O sytuacji politycznej tego okresu i prognozach na przyszłość rozmawiają prof. dr hab. Joachim Diec i dr Michał Kuryłowicz z Katedry Badań nad Obszarem Eurazjatyckim Instytutu Rosji i Europy Wschodniej Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.
CHEMIA MIŁOŚCI

CHEMIA MIŁOŚCI

Z okazji walentynek, o miłości z chemicznego punktu widzenia opowiada dr inż. Radosław Kitel z Zakładu Chemii Organicznej Wydziału Chemii UJ.
BRAZYLIJSKA DEMOKRACJA NA ZAKRĘCIE

BRAZYLIJSKA DEMOKRACJA NA ZAKRĘCIE

Z dr Moniką Sawicką z Zakładu Ameryki Łacińskiej Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych WSMiP UJ rozmawiamy o wydarzeniach, które miały miejsce 8 stycznia w Brazylii, i które wstrząsnęły opinią publiczną na całym świecie. Czy demokracja brazylijska jest na zakręcie, co powoduje ogromne napięcia społeczne i polityczne w tym kraju i jaka przyszłość polityczna czeka Brazylijczyków? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
ANKARA - MIĘDZY MOSKWĄ A WASZYNGTONEM

ANKARA - MIĘDZY MOSKWĄ A WASZYNGTONEM

Dr Karolina Wanda Olszowska z Instytutu Historii UJ opowiada o swoich badaniach dotyczących relacji między Turcją, Stanami Zjednoczonymi i Rosją - te tematy były główną osią doktoratu dr Olszowskiej, który niedawno obroniła na Wydziale Historycznym UJ.
KOPERNIK I WYOBRAŹNIA

KOPERNIK I WYOBRAŹNIA

Wykład wygłoszony w trakcie inauguracji 659. roku akademickiego w Uniwersytecie Jagiellońskim przez prof. dr. hab. Bartosza Brożka z Wydziału Prawa i Administracji UJ. Tematyka wykładu nawiązuje do zbliżających się uroczystych obchodów Roku Kopernikańskiego oraz współorganizowanego przez Uniwersytet Jagielloński Światowego Kongresu Kopernikańskiego w 2023 roku.