Dr hab. Szymon Drobniak
Dr hab. Szymon Drobniak, Instytut Nauk o Środowisku UJ, School of Biological, Environmental and Earth Sciences, University of New South Wales
Kilka słów o mnie.
Jestem biologiem ewolucyjnym i zoologiem - obecnie zajmuję się przede wszystkim ekologią i ewolucją ptaków. Tak naprawdę moja ptasia przygoda zaczęła się już na studiach magisterskich - wtedy po raz pierwszy pojechał ma szwedzką Gotlandię, gdzie od 15 lat badam gnieżdżące się tam ptaki. Gotlandia i ptaki związały mnie z Uniwersytetem Jagiellońskim - to na nim zrobiłem doktorat, a potem uzyskałem habilitację. Biologia ewolucyjna ptaków jest niesamowita - dzięki niej mam okazję odwiedzać niezwykłe miejsca (swoje badania prowadzę w Szwecji, w Kostaryce, w australijskim buszu) oraz pracować w najlepszych instytucjach na świecie. Ale biologia ewolucyjna to nie tylko podglądanie życia - to także nowoczesne metody genetyczne oraz obliczeniowe, dzięki którym mogę zadawać znacznie ciekawsze pytania badawcze. Poza czystą nauką uwielbiam popularyzować wiedzę: robię to pracując z młodszymi badaczami w szkołach, angażując się w produkcję popularnonaukowych programów w TV czy pisząc książki. Po godzinach jestem grafikiem i ilustratorem: często łączę w projektowaniu obraz z wiedzą naukową, ale nie mam nic przeciwko czystej sztuce - dzięki takiej odskoczni łatwiej jest odpocząć od pracy i wrócić do badań naukowych z czystym umysłem.
Kto był/jest Pana autorytetem?
David Attenborough, Maria Curie-Skłodowska, Olafur Eliasson.
Pana przepis na sukces w swojej dziedzinie.
Przede wszystkim - dobry balans między wysiłkiem zawodowym i pracą, oraz tym co pracą nie jest ale pozwala się zdystansować. Plus gotowość do pracy w najdziwniejszych godzinach i sytuacjach - pomysły badawcze wpadają do głowy czasem tuż przed snem, lub w czasie górskiej wędrówki. Z rzeczy przyziemnych - organizacja czasu: ciągle mam z nią czasami problemy, ale znalezienie skutecznej metody (dla mnie najlepsza okazała się technika Pomodoro) to absolutna konieczność w pracy naukowej.
Co jest dla Pana motywacją?
Najbardziej motywuje mnie chyba to specyficzne uczucie, gdy analizując dane lub czytając literaturę ma się moment "Eureki": widzi się nowe powiązania albo wpada się na oryginalny pomysł.
Wiedza daje nam swobodę w poszukiwaniu doświadczenia. W wykształceniu nie chodzi o to, żeby wiedzieć i pamiętać, ale żeby wiedzieć gdzie określoną wiedzę znaleźć.
Jak wygląda życie naukowca?
Wbrew pozorom nie spędza się go w całości w białym kitlu w laboratorium lub bibliotece. Moje badania wymagają sporo podróżowania (tak ze względu na ich temat, jak i z powodu licznych współpracowników rozsianych po całym świecie). Sporą część roku spędzam więc "w drodze". Praca naukowa to przede wszystkim duża wolność, której nie daje żaden inny zawód: wolność w kształtowaniu tego, co się robi, wolność w wybieraniu tematu, za którym się podąża. Ale też poczucie pracy nad jakąś całością, kompletnym projektem - czego z reguły nie doświadczamy w wielotysięcznej korporacji. Ale z wolnością idzie też spore wyzwanie - trzeba umieć się zdyscyplinować, zwłaszcza pod kątem organizacji czasu.
Czy doświadczył Pan jakiejś porażki, którą później przekuł Pan w sukces?
Pewnie - wielokrotnie. Np. w czasie post-doca realizowanego na Uniwersytecie w Zurychu zajmowałem się badaniami ewolucji kooperacji u ptaków. Analizowałem wielki zestaw danych o wielu tysiącach gatunków ptaków i ich zachowaniach. Analizy trwały długo (kilka tygodni) i pod koniec jednej rundy analiz zorientowałem się, że źle zaprojektowałem jeden model analityczny. Miałem poczucie, że wyniki będą do wyrzucenia - ale okazało się, że ten błąd uwidocznił ciekawe wzorce w naszych danych, które już poprawnie przeanalizowane dały początek jednej z moich lepszych publikacji.
Dlaczego warto studiować na uniwersytecie?
Powód tak naprawdę jest jeden: ludzie. Studia uniwersyteckie dają szansę poznania niesamowitych ludzi, czy jako wykładowców - czy też jako kolegów i koleżanek studiujących. Czas studiów wspominam jako taką wybuchową mieszankę niezwykłych charakterów i osobowości - do której bardzo chętnie bym wrócił, gdyby tylko się dało. Poza tym chyba w żadnym innym miejscu nie nauczymy się tak dobrze kwestionowania rzeczywistości w produktywny sposób.
Jak dobrze wykorzystać czas na studiach?
Po pierwsze - nie należy unikać zabawy i budowania przyjaźni. Studia to nie tylko praca. Warto jednak od samego początku odpowiedzieć sobie na pytanie: czego oczekuję po studiach? Czy interesuje mnie ich skończenie i praca poza uczelnią - czy praca naukowa? Jeśli to drugie - najlepiej od razu znaleźć na uczelni kogoś, najlepiej wśród młodszych pracowników naukowych, kogo będziemy mogli podglądać. Jeśli praca naukowa to nasz cel - warto też rozważyć kierunki międzywydziałowe, dające znacznie więcej swobody w tym jak przebiegają nasze studia i czego się uczymy.
Jakiej rady udzieliłby Pan młodym ludziom?
Niczego, co czytamy w przestrzeni publicznej, nie przyjmować za pewnik. A im bardziej zaczepnie lub rewolucyjnie coś brzmi - tym bardziej trzeba to kwestionować, drążyć za źródłami i szukać rzetelnej wiedzy samemu.
Wykształcenie czy doświadczenie? Proszę uzasadnić swoją odpowiedź.
Na 100% doświadczenie - większość tego, co robię obecnie naukowo opieram na swoim własnym doświadczeniu. Ale - doświadczenia nie da się oddzielić od wykształcenia. Wiedza daje nam swobodę w poszukiwaniu doświadczenia. W wykształceniu nie chodzi o to, żeby wiedzieć i pamiętać, ale żeby wiedzieć gdzie określoną wiedzę znaleźć.
Jakie nowe wyzwania stoją przed Panem?
Każdy nowy pomysł badawczy jest wyzwaniem - następnym będzie więc pewnie kolejny projekt badawczy. Chciałbym też z sukcesem zakończyć badania, jakie obecnie prowadzę we współpracy z University of New South Wales w Australii - zastosujemy tam kilka innowacyjnych sposobów badania zachowania się zwierząt, więc wyzwaniem będzie doprowadzenie wszystkiego do szczęśliwego i udanego finału.
-
Uniwersytet to LUDZIE
-
Sylwia, Wydział Chemii
-
Prof. dr hab. Krzysztof Pyrć, Małopolskie Centrum Biotechnologii
-
Joanna, Wydział Farmaceutyczny
-
Dr hab. Mirella Korzeniewska-Wiszniewska, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych
-
Monika, Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej
-
Justyna, Wydział Nauk o Zdrowiu
-
Kinga, Wydział Geografii i Geologii
-
Dr hab. Szymon Drobniak, Wydział Biologii
-
Filip, Wydział Matematyki i Informatyki
-
Dr Alicja Rafalska-Łasocha, Wydział Chemii
-
Dr Małgorzata Majewska, Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej
-
Kinga, Wydział Lekarski
-
Jagoda, Wydział Polonistyki
-
Dr Michał Milczarek, Wydział Filologiczny
-
Dr Paweł Jedynak, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii
-
Szymon, Wydział Biologii
-
Dr Mikołaj Małecki, Wydział Prawa i Administracji
-
Dr Wojciech Wróblewski, Wydział Geografii i Geologii
-
Dr Witold Zawadzki, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej
-
Joanna, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych
-
Daniil, Studia Matematyczno-Przyrodnicze
-
Prof. dr hab. Ewdoksia Papuci-Władyka, Wydział Historyczny
-
Dr hab. Michał Rusinek, Wydział Polonistyki
-
Dr Andrzej Grzesik, Wydział Matematyki i Informatyki UJ
-
Marcin, Wydział Filozoficzny
-
Agata Wądolna, Dział Obsługi Studentów Zagranicznych
-
Daria, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej
-
Mikołaj, Wydział Filologiczny
-
Jessica, Wydział Filologiczny
-
Marek, Wydział Historyczny
-
Dr Agata Dworzak, Wydział Historyczny
-
Lingling, Wydział Polonistyki
-
Maria Stós, Dział Rekrutacji na Studia
-
Prof. dr hab. Małgorzata Barańska, Wydział Chemii
-
Dr Małgorzata Turczyk, Wydział Filozoficzny
-
Zofia Wajda, Dziekanat Wydziału Nauk o Zdrowiu
-
Prof. dr hab. farm. Jacek Sapa, Wydział Farmaceutyczny
-
Dr hab. n.med. Anna Leja-Szpak, Wydział Nauk o Zdrowiu
-
Liliana Mroczkowska, Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej