Maria Stós, Dział Rekrutacji na Studia

Maria Stós

Maria Stós, Dział Rekrutacji na Studia

 

Maria StósKilka słów o mnie
Ukończyłam socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wróciłam na uczelnię po kilkunastu latach i od 8 lat pracuję w Dziale Rekrutacji na Studia. Zajmuję się organizacją rekrutacji na wszystkie studia w UJ, a także obsługą kandydatów na studia. Najbardziej lubię robić rzeczy, których wcześniej nie robiłam. Ciągle szukam nowych pasji, chyba nie znalazłam jeszcze swojego miejsca na świecie. Kocham zwierzęta i bardzo bliski jest mi ich los, dlatego nie jem mięsa. Angażuję się w działania związane z ratowaniem środowiska naturalnego, bo wiem, że nie mamy planety B.

 

Czym jest dla Pani Uniwersytet Jagielloński?

Przede wszystkim jest miejscem pracy, ale takim nietypowym. Z jednej strony wiąże się z tym miejscem wiele różnych, głównie dobrych, wspomnień z czasów studiów, z drugiej strony to miejsce dające pracownikom możliwość rozwoju i zapewnia nieustanne wyzwania. Powrót po kilkunastu latach bardzo pozytywnie mnie zaskoczył: powstał kampus, nowe wydziały, moi wykładowcy są teraz dziekanami 😊. Szybko jednak poczułam się tu „u siebie”. Bardzo lubię starą część uczelni, a Collegium Novum, w którym pracuję, niezmienne kojarzy mi się z Hogwartem. Z wielkim sentymentem, za każdym razem wracam na Grodzką 52 do Instytutu Socjologii, w którym spędziłam pięć lat studiów. Zmieniło się tu bardzo dużo, ale mury wciąż pamiętają całe pokolenia studentów. Z drugiej strony mamy Kampus, którego nie powstydziłyby się czołowe uczelnie.

 

Czym jest dla Pani kontakt ze studentami?

Codzienną pracą i nieustannym wyzwaniem. Kontakt z ludźmi jest dla mnie bardzo ważny, pozwala być bliżej „żywego organizmu” uczelni. Praca przy rekrutacji na studia nie oznacza wcale, że zajęcia mam tylko latem. Przez cały rok zajmuję się obsługą i przygotowaniem rekrutacji, ale także spotykam się z młodzieżą w szkołach, na targach i spotkaniach za granicą. Takie spotkania zawsze ładują mi akumulatory, wracam z pomysłami i wiem, że to czym się zajmuje ma sens.

 

Wykształcenie i doświadczenie zdobywane równocześnie to połączenie idealne!

Jakie śmieszne lub ciekawe pytania zadają Pani studenci?

Praca przy rekrutacji na studia nauczyła mnie, że wszystkie pytania, które zadają przyszli studenci są dla nich ważne a te, które wydają się na pierwszy rzut oka śmiesznie, wynikają zwykle ze stresu albo różnic kulturowych. Wyznaję zasadę, że nie ma głupich pytań, ale czasem odpowiedź bywa trudna 😊. Pytania o szczegóły dotyczące rekrutacji są dla mnie bardzo pomocne w przygotowywaniu na przykład treści na nasze strony internetowe, bo dzięki nim wiemy, co możemy poprawić albo dodatkowo wyjaśnić. Przypominają, że to, co jest naszą codzienną pracą dla większości ludzi jest nowe i nieznane. Mam nadzieję, że również dzięki pytaniom od kandydatów na studia przygotowywane przez nas informacje są przejrzyste i przystępne.

 

Jak dobrze wykorzystać czas na studiach?

Przede wszystkim cieszyć się życiem. Znaleźć równowagę pomiędzy nauką, rozrywka i pasjami. Korzystać z możliwości, które daje studiowanie na uniwersytecie. Poznawać nowych ludzi z całego świata, działać w kołach naukowych, wyjechać przynajmniej raz na wymianę za granicę. To naprawdę otwiera całkiem nowe perspektywy na życie. Szukać praktyk i możliwości szkoleń z naszego Biura Karier. Pracodawcy bardzo cenią sobie absolwentów, którzy zdobywali doświadczenie już podczas studiów.

 

Jaką radę udzieliłaby Pani młodym ludziom zaczynającym studia?

Przede wszystkim wybrać takie studia, które są związane z naszymi umiejętnościami, zainteresowaniami i charakterem. Żyjemy w czasach, kiedy bardzo trudno jest przewidzieć to, czym będziemy się zajmować zawodowo. Każdy z nas w ciągu swojego życia najprawdopodobniej zmieni pracę kilka razy, dlatego tym bardziej na początek warto wybrać takie studia, które będą dla nas ciekawe i pozwolą rozwinąć pełnię możliwości. Nie kierować się poradami rodziny i znajomych tylko iść tam, gdzie nam podpowiada serce. Polecam zapoznanie się wcześniej z programem zajęć na studiach, na które planujecie iść, żeby mieć pewność, że właśnie tym chcecie się zajmować przez najbliższe co najmniej trzy lata.

 

Wykształcenie czy doświadczenie?

Wykształcenie i doświadczenie zdobywane równocześnie to połączenie idealne! Gruntowne wykształcenie to podstawa, pierwszy krok kariery zawodowej każdego z nas. Studiowanie na uniwersytecie świetnie przygotowuje nas pod względem teoretycznym, w niektórych dziedzinach jest to jedyna droga do zdobycia wymarzonego zawodu. Ale sama teoria nigdy nie wystarczy, dobrze ją przekuć na doświadczenie już podczas studiów. Dobrą okazją do jego zdobycia w dziedzinie, w której się kształcimy, mogą być praktyki realizowane w ramach programu Erasmus+. Na praktykę Erasmus+ można wyjechać do zagranicznej instytucji (firmy, placówki naukowo-badawczej, organizacji non-profit, instytucji typu muzea, biblioteki, szpitale). Taka praktyka może stanowić integralną część programu studiów lub dać możliwość zdobycia dodatkowych kompetencji, umiejętności i doświadczenia zawodowego.

 

Dlaczego warto studiować na uniwersytecie?

Uniwersytet daje unikalne możliwości obcowania z najlepszymi specjalistami w swojej dziedzinie zarówno z Polski, jak i z profesorami wizytującymi z całego świata. To jedyna w swoim rodzaju możliwość nauki od mistrzów, ale także i tworzenia samej nauki, bo uniwersytet to przecież głównie jednostka badawcza, gdzie prowadzone są badania naukowe o międzynarodowym zasięgu. Laboratoria, granty, koła naukowe, wyjazdy badawcze – to wszystko sprawia, że podczas studiów studenci mają wyjątkową okazję doświadczyć nauki w pełni możliwości.

 

Czego można nauczyć się od studentów?

Otwartości, chęci nauki nowych rzeczy, szukania rozwiązań. Praca ze studentami daje mi ciągłą motywację do uczenia się nowych rzeczy, pokazuje nieznane wcześniej ścieżki, „odmładza”.