Magdalena Kwak-Wójcik, Biuro Karier

Magdalena Kwak-Wójcik

Magdalena Kwak-Wójcik, Biuro Karier - Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ

 

Magdalena Kwak-WójcikProszę opowiedzieć kilka słów o sobie.

Nazywam się Magdalena Kwak-Wójcik. Jestem socjologiem oraz doradcą zawodowym. Praca z ludźmi i dla ludzi to przygoda, którą podążam od 11 lat pracując w Biurze Karier, gdzie na co dzień pomagam studentom w przygotowaniu do wejścia na rynek pracy i wspieram ich rozwój zawodowy. Prywatnie jestem mamą dwójki maluchów - które wypełniają w 100% mój wolny czas i nie pozwalają się nudzić 🙂 Jestem zwolenniczką zdrowego i aktywnego trybu życia i staram się tym zarażać moich domowników.

 

Czym jest dla Pani Uniwersytet Jagielloński?

Kiedyś miejscem nauki - studiowałam na tej uczelni, aktualnie miejscem pracy jako doradca zawodowy, miejscem rozwoju zawodowego i miejscem realizowania moich pasji.
Swoją pracę cenię przede wszystkim za możliwość kontaktu z drugim człowiekiem.

 

Czym jest dla Pani kontakt ze studentami?

Pracując jako doradca mam okazję na co dzień spotykać wielu fantastycznych młodych ludzi. Niektórzy mają wiele pomysłów na siebie, inny są zagubieni i szukają dopiero swojej drogi.
Moją rolą jest pokazanie im możliwości jakie mają przed sobą, zainspirowanie do działania, czasem zmotywowania, ale również przygotowanie ich do wejścia na rynek pracy od tej strony bardziej praktycznej, czyli np. pomoc w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych i procesu rekrutacyjnego.

 

Wykorzystaj czas studiów na poznanie siebie. Próbuj, odkrywaj swoje talenty, działaj, ale też nie rezygnuj ze swoich pasji.

Jakie śmieszne lub ciekawe pytania zadają Pani studenci?

Rozmowy doradcze są poufne, więc nie mogę zbyt wiele tutaj powiedzieć 🙂
Ale z racji spotkań z przeróżnymi osobowościami mogę śmiało powiedzieć, że praca doradcy nigdy nie jest nudna 🙂

 

Jak dobrze wykorzystać czas na studiach?

Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu bycie aktywnym studentem.
Dyplom ukończenia studiów otwiera wiele nowych drzwi, ale przecież pracy nikt za nas nie znajdzie - to od nas zależy, gdzie będziemy pracować i jak długo tej pracy będziemy szukać. Im bardziej efektywnie wykorzystamy okres studiów na różne działania, tym lepiej zadbamy o nasz rozwój.

Dlatego już w trakcie studiów warto pomyśleć o praktykach, stażach, wolontariatach. Znaczenie ma też aktywna działalność w kole naukowym czy organizacjach studenckich.

Dodatkowo podczas studiów warto skorzystać z możliwości wyjazdów w ramach programu Erasmus +, które są doskonałą okazją na szlifowanie języka obcego, ale też poznanie innej kultury, budowanie sieci znajomych, czy w przypadku praktyk pozwalają zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe. To wszystko może okazać się dodatkowym atutem przy rekrutacji.

Dobrym pomysłem jest także aktywny udział w Tragach Pracy oraz różnego rodzaju szkoleniach i wydarzeniach, które Biuro Karier oferuje swoim studentom.

I w ten sposób małymi krokami przez różnego rodzaju aktywności dbamy o nasz samorozwój i budujemy zawodowy profil; wszelkie takie aktywności są dużym plusem przy ubieganiu się w przyszłości o pracę.

 

Jaką radę udzieliłaby Pani młodym ludziom zaczynającym studia?

Wykorzystaj czas studiów na poznanie siebie. Próbuj, odkrywaj swoje talenty, działaj, ale też nie rezygnuj ze swoich pasji. Spróbuj je połączyć z nauką, z rozwojem, może w przyszłości z pracą zawodową.
Poznawaj ciekawych ludzi i odwiedzaj ciekawe miejsca. Szukaj dzięki temu inspiracji dla siebie.

 

Wykształcenie czy doświadczenie?

Okres studiów to czas, który warto wykorzystać zarówno na zdobywanie wiedzy, ale i na nabywanie doświadczeń zawodowych. I warto robić to jednocześnie, aby start na rynku pracy był łatwiejszy.
Nie chodzi tu koniecznie o pracę na etacie, na którą nie zawsze jest czas w natłoku zajęć na uczelni. Ale każda praktyka, staż czy wolontariat pozwalają na zdobycie cennych doświadczeń i umiejętności. Każde, nawet krótkie doświadczenie zawodowe, udział w jakimś uczelnianym projekcie daje możliwość zdobycia wiedzy i rozwój, w tym również miękkich kompetencji - jakże cenionych na rynku pracy.

 

Dlaczego warto studiować na uniwersytecie?

UJ to uczelnia z wieloletnią i bogatą tradycją, która ze względu na różnorodność kierunków, daje możliwość nie tylko zdobywania wiedzy, ale też rozwijania wielu zainteresowań. Czy wiecie, że Biuro Karier współpracuje z absolwentami naszej uczelni, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami ze studentami? Wspieramy naszych studentów w planowaniu kariery także ściśle współpracując z otoczeniem społeczno - gospodarczym. Trzymamy rękę na pulsie – dla Was 😊

 

Czego można nauczyć się od studentów?

Świeżego spojrzenia na utarte schematy oraz sposobów na poszukiwanie nowych rozwiązań, szczególnie w przypadku łączenia studiów z dodatkowymi działaniami lub pracą.

 

Czy może chciałaby Pani coś dodać od siebie?

Zachęcam do korzystania z pełnej oferty Biura Karier UJ - studentów jak i absolwentów naszej uczelni.
Korzystajcie zarówno ze spotkań z doradzą zawodowym, coachem, ale także ze szkoleń, warsztatów, spotkań z ciekawymi specjalistami z różnych dziedzin oraz wielu innych wydarzeń które dla Was organizujemy. Do zobaczenia!