Lingling, Wydział Polonistyki

Lingling

Lingling, studentka: Nauczanie języka polskiego jako obcego i drugiego na Wydziale Polonistyki

 

studentka LinglingWybrałam mój kierunek studiów ponieważ….

Studiuję Nauczanie języka polskiego jako obcego i drugiego na Wydziale Polonistyki. Wybrałam ten kierunek, ponieważ uważałam, że to byłoby najłatwiejsze dla mnie jako cudzoziemki. Druga przyczyna jest związana z moim marzeniem: chciałabym zostać dyplomowaną nauczycielką języka polskiego.

 

Jakie były lub są najciekawsze przedmioty na Twoim kierunku studiów i dlaczego?

Niemal wszystkie przedmioty na moim kierunku studiów są dla mnie interesujące! Być może od czasu do czasu nudzę się na wykładzie z gramatyki opisowej języka polskiego jako obcego, bo zagadnień z tego przedmiotu uczę się odkąd zaczęłam interesować się językiem polskim.

 

Studiowanie to…

zdobywanie wiedzy i umiejętności, rozwijanie zdolności i kompetencji, poznawanie świata i ludzi, poszerzanie horyzontów, odkrywanie siebie, a dla niektórych po prostu życie.

 

Ten, kto ma bardzo jasny cel i mocną determinację zazwyczaj też odnosi sukcesy. Jeśli jednak nie mamy jakiegoś konkretnego planu na przyszłość, to nie oznacza, że nie mamy szansy na powodzenie.

Co było lub jest dla Ciebie największym wyzwaniem?

Oczywiście sam JĘZYK POLSKI!

 

Jak wygląda życie studenckie?

Życie studenckie bardzo się różni w zależności od osoby. Według mnie tylko ci, którzy starają się bardzo dobrze wykorzystać czas na studiach i go nie marnują, nie będą narzekać, ani żałować.

 

Jak dobrze wykorzystać czas na studiach?

Przede wszystkim trzeba skupić się na studiach i zachować samokontrolę. Ten, kto ma bardzo jasny cel i mocną determinację zazwyczaj też odnosi sukcesy. Jeśli jednak nie mamy jakiegoś konkretnego planu na przyszłość, to nie oznacza, że nie mamy szansy na powodzenie. Kiedy zaczęłam w Chinach licencjackie studia polonistyczne nie miałam zielonego pojęcia, co będę mogła robić po tych studiach, ale zdałam sobie sprawę, że na razie muszę po prostu opanować język polski, a potem drzwi do świata mi się otworzą.

 

Wykształcenie czy doświadczenie?

Dzisiejsze społeczeństwo wymaga i wykształcenia, i doświadczenia - to już nie jest coś, co możemy sami "wybrać". Dzisiejsze uczelnie dają swoim studentom szanse na obie te rzeczy. Współcześni studenci są pod tym względem biedni, bo niestety muszą się zaopatrzyć w te dwa elementy przed ukończeniem studiów, aby nie zostać od razu wyeliminowanymi na rynku pracy.

 

Jeśli masz jakieś zainteresowania opowiedz nam o tym

Chociaż od pięciu lat zajmuję się głównie językiem polskim i wszystkimi związanymi z nim zagadnieniami, jednak moją pasją zawsze była literatura chińska. Interesuje mnie oczywiście literatura innych narodów, np. polska. Szczerze mówiąc, aż do dzisiaj od czasu do czasu ogarnia mnie żal, że jednak nie wybrałam literatury chińskiej jako swojego kierunku. Na szczęście udało mi się znaleźć niezłe rozwiązanie dla tego dylematu, czyli tłumaczenie literackie.

 

Jaką radę dałabyś obecnym kandydatom na studia?

Staraj się dowiedzieć, co tak naprawdę jest Twoją pasją, czego chcesz. Jeśli nie masz o tym pojęcia, to staraj się maksymalnie wykorzystać Internet lub inny sposób, aby poznać różne kierunki studiów. Gap year też byłby bardzo dobrym pomysłem, gdybyś bardzo mądrze go spędziła/spędził.

 

Czym różni się studiowanie od nauki w liceum?

Liceum skończyłam w Chinach, gdzie system edukacji różni się od tego w Polsce, dlatego nie wiem, na ile moja odpowiedź na to pytanie byłaby przydatna. W moich oczach studiowanie daje więcej wolności i elastyczności, ale też przez to wymaga większej samokontroli i dojrzałości akademickiej.

 

Kto jest dla Ciebie inspiracją?

Kiedyś byłam załamana przez moją klęskę w nauce języka polskiego. Powiedziałam mamie, że chcę się poddać, a mama zapytała: "No to w przyszłości w jakim języku będziesz rozmawiać z Twoimi dobrymi znajomymi Polakami?" Znam angielski od dzieciństwa, ale nie wyobrażam sobie, że będę rozmawiać z moimi polskimi przyjaciółmi w innych językach niż polski. Stąd moja inspiracja kontynuowania nauki polskiego.

 

Co jest dla Ciebie największa motywacją?

Życie jest krótkie i nie mogę go marnować.