Prof. dr hab. farm. Jacek Sapa, Wydział Farmaceutyczny

Prof. dr hab. farm. Jacek Sapa

Prof. dr hab. farm. Jacek Sapa, Zakład Wstępnych Badań Farmakologicznych Wydział Farmaceutyczny UJ CM

 

Jacek SapaKilka słów o mnie.

Jestem farmaceutą, nauczycielem akademickim. To, czym zajmuję się na co dzień, to nie tylko praca dydaktyczna, ale również drugi bardzo ważny element - praca badawcza. Zajmuję się farmakologią eksperymentalną, szczególnie badaniem aktywności nowych cząstek chemicznych jako potencjalnych leków.

 

Pana przepis na sukces w swojej dziedzinie.

Trudno jednoznacznie wskazać przepis na sukces, bo wydaje mi się, iż każdy indywidualnie kształtuje swoje życie naukowe. Z drugiej strony sukces może być różnie rozumiany, czy jako typowa kariera i zdobywanie kolejnych stopni czy tytułów naukowych. Czy też, i to chyba bardziej istotne odkrywanie nowych rzeczy, które pozwalają na doskonalić nasze życie i świat.

 

Co jest dla Pana Dziekana motywacją?

Niewątpliwie motywacją działania jest otaczający nas świat. Kiedy spojrzymy i dostrzegamy co jeszcze potrzebowalibyśmy, aby nasze życie było jeszcze bardziej idealne to widzimy te braki i to napędza nas do poszukiwania nowych rozwiązań, czy też ulepszeń. Tak to również wygląda w świecie leków, cały czas poszukujemy coraz to nowszych, bezpieczniejszych struktur, które pozwolą nam na pokonanie wielu chorób, choćby chorób nowotworowych.

 

 

Czas spędzony na studiach jest niepowtarzalny. To właśnie ten moment w naszym życiu, że wreszcie robimy i uczymy się tego co nas interesuje.

Jak wygląda życie naukowca?

To zależy od dziedziny jaką się zajmujemy. Inaczej będzie wyglądał warsztat badawczy humanisty, inaczej kogoś kto zajmuje się badaniami w obszarze medycznym w laboratorium. Wszystko jednak rodzi się od pomysłu, które potem musi być weryfikowany odpowiednimi eksperymentami. A zatem ciągłe studiowanie literatury naukowej, najnowszych prac, daje istotne przesłanki do nowych pomysłów i rozwiązań, których weryfikacja niejednokrotnie może wymagać dużej puli czasu spędzonego w laboratorium.

 

Czy doświadczył Pan Dziekan jakiejś porażki, którą później przekuł Pan w sukces?

To normalność w pracy badawczej i wielokrotnie błądzimy, czy nasze teorie i rozwiązanie nie spełniają pokładanych nadziei. Ale to błądzenie pozwala nam w wielu sytuacjach jeszcze bardziej szczegółowo czy też komplementarnie spojrzeć na realizowane zagadnienie. I wielu sytuacjach właśnie wtedy rodzi się coś zupełnie nowego, co możemy potem uznać za sukces.

 

Dlaczego warto studiować na uniwersytecie?

Studiowanie to przede wszystkim zdobywanie wiedzy i umiejętności w zakresie tego, co rzeczywiście nas interesuje i czym pragniemy zajmować się w swoim życiu zawodowym. A zatem nie bez znaczenia jest miejsce, czyli dobry Uniwersytet. Dziś wiemy, że nasz rozwój intelektualny kształtują ludzie, środowisko akademickie. Uniwersytet - tak jak Uniwersytet Jagielloński - to zdobywanie wiedzy, ale również multum innych możliwości rozwijania dodatkowych zainteresowań.

 

Jak dobrze wykorzystać czas na studiach?

Czas spędzony na studiach jest niepowtarzalny. To właśnie ten moment w naszym życiu, że wreszcie robimy i uczymy się tego co nas interesuje. Ale to też czas dojrzałej młodości, poznawania wielu ludzi jak również kształtowania swojej osobowości nie można o tym zapominać.

 

Jaką radę udzieliłby Pan Dziekan młodym ludziom?

Myślę, że zasadnicza kwestia to abyśmy robili to co rzeczywiście nas interesuje. W wielu sytuacjach spotykamy się z młodymi ludźmi, którzy rzeczywiście są nieszczęśliwi, bo z różnych przyczyn pracują czy też zajmują się tym co nie daje im satysfakcji i zadowolenia.

 

Wykształcenie czy doświadczenie?

Myślę, że nie możemy tu stawiać wyboru. Trzeba jasno powiedzieć: wykształcenie i doświadczenie. Dobre wykształcenie połączone ze zdobytym doświadczeniem gwarantuje nam to, iż stajemy się ekspertami w określonej dziedzinie, i to pozwala na zatrudnienie w najlepszych jednostkach badawczych na całym świecie.