Agata Wądolna, Dział Obsługi Studentów Zagranicznych

Agata Wądolna

Agata Wądolna, pracownik Działu Obsługi Studentów Zagranicznych, kierownik projektów ERASMUS+

 

Agata WądolnaProszę opowiedzieć kilka słów o sobie.

Studiowałam na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Uniwersytecie Bolońskim we Włoszech. Po studiach moja droga zawodowa właściwie od początku związana była przede wszystkim z Uniwersytetem Jagiellońskim. Gdy tylko mogę, podróżuję. W wolnym czasie staram się przede wszystkim realizować swoje pasje i wciąż się rozwijać. Mimo że zazwyczaj wciąż się śpieszę, to lubię mieć czas dla siebie i innych. Uwielbiam spędzać czas w kuchni i gotować dla siebie i rodziny. Idealny wieczór to ten spędzony z książką i dobrą muzyką. Jestem krakuską zakochaną w swoim mieście, uwielbiam przemierzać uliczki i zaułki wokół Rynku, ale wolne weekendy najchętniej spędzam na łonie przyrody, wędrując z psem po Beskidach.

 

Czym jest dla Pani Uniwersytet Jagielloński?

Rozpoczęcie studiów na UJ było dla mnie czymś naturalnym, nie brałam pod uwagę studiowania na innej uczelni. Od dziecka w pewien sposób związana byłam z UJ, jako że moi rodzice byli pracownikami tej uczelni. Dla mnie to było naturalne, że po skończonych studiach rozpoczęłam poszukiwania pracy właśnie od UJ. Uniwersytet jest przede wszystkim moim miejscem pracy, ale również ludźmi, z którymi chętnie spotykam się na co dzień. Zajmowane przeze mnie stanowisko umożliwia mi stały kontakt z ludźmi z całej Europy, dzięki czemu mam możliwość doskonalenia swoich kompetencji językowych i poznawania innych kultur.

 

Czym jest dla Pani kontakt ze studentami?

Jest to chyba najprzyjemniejszy, choć i bardzo wymagający element mojej pracy. Każdy dzień pracy to przede wszystkim kontakt z setkami studentów, lubię z nimi rozmawiać, ciekawe jest dla mnie obserwowanie tego, jak się rozwijają. Ogromną motywacją jest dla mnie zadowolenie studentów, którzy wracają z Erasmusa i relacjonują swój pobyt na uczelni zagranicznej.

 

Jakie śmieszne lub ciekawe pytania zadają Pani studenci?

Studenci rzeczywiście lubią pytać. Studenci, którzy wyjeżdżają na Erasmusa często są bardzo przestraszeni, boją się tego, czy poradzą sobie na uczelni zagranicznej, dla wielu z nich to pierwsza tak długa rozłąka z najbliższymi. Pytają nieraz o wszystko, chcą ode mnie usłyszeć, że sobie poradzą i że wszystko będzie dobrze. Chętnie dzielą się również swoimi historiami i doświadczeniami, jakie mieli podczas realizacji swoich mobilności.

 

Nie bójcie się zadawać pytań, popełniać błędów czy zmieniać zdania w kwestiach istotnych dla własnego rozwoju.

Jak dobrze wykorzystać czas na studiach?

Myślę, że dla większości młodych ludzi to nie lada wyzwanie. Studia to tak naprawdę początek samodzielnego i dorosłego życia dla większości z nich. Muszą nauczyć się planować swój czas, godzić naukę, której często jest bardzo dużo, z pracą i licznymi okazjami do spotkań towarzyskich i imprez. Ale studia to tak naprawdę również czas kiedy można zastanowić się nad sobą i nad tym, kim chcemy być i co chcemy robić w życiu. Nauka jest bardzo ważna, ale musimy pamiętać o swoich pasjach i je rozwijać właśnie wtedy, bo potem często nie będzie na to czasu. Podjęcie pracy podczas studiów to doskonała okazja na nauczenie się dobrej organizacji czasu, ale też na zdobycie doświadczenia i ugruntowanie wiedzy teoretycznej zdobytej na zajęciach. I najważniejsze: wyjechać na Erasmusa lub inny program wymiany międzynarodowej. Kilka miesięcy spędzonych za granicą to okazja idealna i niepowtarzalna na początek nowego życia osobistego, zawieranie przyjaźni na całe życie, doskonalenie lub nauka języków obcych, poznanie różnych kultur i systemów edukacyjnych. Taki wyjazd może stanowić przepustkę do kariery w życiu zawodowym.

 

Jaką radę udzieliłaby Pani młodym ludziom zaczynającym studia?

Studia to początek, to ogromna szansa, której nie można zmarnować, ale młodzi ludzie nie mogą zapominać o sobie i o tym, co tak naprawdę dla nich jest najważniejsze. Wybór kierunku studiów jest istotny i może mieć wpływ na całe przyszłe życie, ale to tak naprawdę pierwszy krok. Moja rada? Nie bójcie się zadawać pytań, popełniać błędów czy zmieniać zdania w kwestiach istotnych dla własnego rozwoju. Pamiętajcie, że wybór kierunku studiów w pewnym stopniu determinuje waszą przyszłość. Niech będzie to zatem wasz wybór, motywowany zainteresowaniami i własną wizją waszej przyszłości.

 

Wykształcenie czy doświadczenie?

Wykształcenie i doświadczenie zdobywane równocześnie to połączenie idealne! Gruntowne wykształcenie to podstawa, pierwszy krok kariery zawodowej każdego z nas. Studiowanie na uniwersytecie świetnie przygotowuje nas pod względem teoretycznym, w niektórych dziedzinach jest to jedyna droga do zdobycia wymarzonego zawodu. Ale sama teoria nigdy nie wystarczy, dobrze ją przekuć na doświadczenie już podczas studiów. Dobrą okazją do zdobycia doświadczenia w dziedzinie, w której się kształcimy mogą być praktyki realizowane w ramach programu Erasmus+ . Na praktykę Erasmus+ można wyjechać do zagranicznej instytucji (firmy, placówki naukowo-badawczej, organizacji non-profit, instytucji typu muzea, biblioteki, szpitale). Taka praktyka może stanowić integralną część programu studiów lub dać możliwość zdobycia dodatkowych kompetencji, umiejętności i doświadczenia zawodowego.

 

Dlaczego warto studiować na uniwersytecie?

Studiowanie to przygoda i szansa na dobry start w życiu zawodowym. To niepowtarzalna okazja zdobycia wiedzy, odkrycia zainteresowań, poznania ciekawych ludzi. To też możliwość wyjazdu za granicę i otwarcia się na ogromne możliwości, jakie daje taki wyjazd. Uniwersytet Jagielloński oferuje swoim studentom możliwość wielokrotnych wyjazdów w ramach międzynarodowych programów wymiany. Wyjazd w ramach programu Erasmus+ daje studentowi możliwość studiowania w międzynarodowym środowisku na prestiżowych uczelniach na całym świecie. Stwarza to niepowtarzalną możliwość rozwoju osobistego i naukowego, poznania innych kultur, studentów z całego świata, biegłego opanowania znajomości języków obcych.

 

Czego można nauczyć się od studentów?

Przekonania, że świat i możliwości stoją przed nami otworem. Otwartości na innowacje i nowe technologie, różnych sposobów komunikacji i bezpośredniości.