Wybierz Uniwersytet Jagielloński

Wybierz Uniwersytet Jagielloński

Dlaczego warto studiować na Uniwersytecie Jagiellońskim?!

Zapierające dech ujęcia Krakowa i Uniwersytetu Jagiellońskiego z lotu ptaka.
Zastanawiasz się gdzie iść na studia? Wybierz Kraków! Koniecznie obejrzyj i przekonaj się, że Uniwersytet Jagielloński w Krakowie to najlepsza decyzja!

Rankingi

Uniwersytet Jagielloński to od wielu lat to jedna z najlepszych uczelni w kraju wg Rankingu Uczelni Akademickich „Perspektyw”. W ostatniej edycji tego Rankingu nasza uczelnia uzyskała maksymalną liczbę punktów pod względem prestiżu akademickiego i potencjału naukowego. Jednocześnie w Rankingu Kierunków Studiów Perspektyw jednostki Uniwersytetu Jagiellońskiego zajęły pierwsze miejsce w zakresie 11 kierunków oraz grup kierunków studiów, a drugie w kolejnych 11 i trzecie w dalszych 8.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyróżniło 6 wydziałów, Uniwersytetu Jagiellońskiego najwyższą kategorią naukową „A+”(Wydział Farmaceutyczny, Wydział Filozoficzny, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Wydział Matematyki i Informatyki, Wydział Chemii i Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii). Pozostałe wydziały otrzymały kategorię „A”. Warto nadmienić, że UJ jest jedyną dużą uczelnią, która nie ma ani jednej oceny poniżej kategorii „A”.

W świetle danych z Web of Science oraz Elsevier Scopus UJ jest uczelnią publikującą najwięcej prac naukowych w Polsce. Potwierdza to obecność Uniwersytetu jako jedynej polskiej oraz wschodnioeuropejskiej uczelni w rankingu Europe’s Most Innovative Universities – Reuter’s Top 100.”

Współpraca międzynarodowa

Uniwersytet Jagielloński jest jedną z najbardziej aktywnych uczelni wysyłających i przyjmujących studentów w ramach programu Erasmus + (wg statystyk Komisji Europejskiej), a to nie jedyny program współpracy międzynarodowej, z którego mogą skorzystać studenci UJ.

Aktualnie w ramach projektu Erasmus+ KA 103 podpisanych jest 1567 umów międzyinstytucjonalnych (na poziomie wydziałowym lub instytutowym) z 560 uczelniami i instytucjami zagranicznymi z 32 krajów.

W ramach wymiany międzynarodowej studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego mogą korzystać z takich programów jak: wymiana bilateralna, program SYLFF, Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy, finansowany z funduszy EOG i Funduszy Norweskich, Program Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, Program Stypendialny im. Lane’a Kirklanda, Program Stypendialny Rządu RP dla Młodych Naukowców, Program wymiany Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, czy Program CEEPUS.

Uniwersytet Jagielloński podpisał 330 porozumień o współpracy obejmujących wymianę kadry, doktorantów oraz studentów z 288 uczelniami z 64 krajów.*

Uczelnia włącza się we współpracę w ramach międzynarodowych sieci: AUCSO, Baltic University Programme, COIMBRA Group, European University Association, EUNIS, EUROPAEUM, SAR, Guild of European Research-Intensive Universities, UNA EUROPA, Unitown, UTRECHT NETWORK.

Uniwersytet uczestniczy także w międzynarodowych przedsięwzięciach badawczych np. BOREXINO (Fizyka), często realizowanych przez ośrodki takie jak Max Planck Lab (Biotechnologia) lub National Institutes of Health (Farmacja).

* stan na: 27.11.2018

Przełomowe osiągnięcia naukowe

Opracowana na Uniwersytecie metoda kodowania ANS zmieniła sposób, w jaki komputery przetwarzają informacje. Nowa technologia rewolucjonizuje system gromadzenia danych, tak by zajmowały one jak najmniej miejsca i były jak najszybciej zapisywane.

To odkrycie działa już w smartfonach i komputerach Apple oraz na serwerach Facebooka. Nad jego zastosowaniem pracują także firmy wykorzystujące cyfrowe wideo, na przykład Google, Microsoft czy Netflix.

W 2018 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim realizowanych było 1228 projektów badawczych, w tym 43 zagranicznych, z czego prawie 1/3 kierowanych była przez młodych naukowców.

Wsparcie dla nowych studentów

  • Dni Zeroorganizowane specjalnie dla nowo przyjętych studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, pozwalające im poznać miasto, uczelnię i innych młodych ludzi, którzy także wybrali Kraków i UJ. Podczas tego wydarzenia, studenci uzyskują szereg przydatnych w studiowaniu informacji od starszych kolegów.

  • Orientation Weekend seria spotkań przeznaczonych dla studentów z zagranicy podejmujących studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Spotkania pomagają im lepiej odnaleźć się w Krakowie i na samej uczelni. Program wydarzenia obejmuje spotkania integracyjne, warsztaty i bloki informacyjne.

Perspektywy na przyszłość

Uniwersytet Jagielloński wspiera rozwój zawodowy studentów i absolwentów UJ oferując:

  • szkolenia i warsztaty, które dostarczają wiedzy z zakresu rynku pracy oraz rozwijają kompetencje interpersonalne i specjalistyczne,

  • indywidualne doradztwo zawodowe ułatwiające określenie predyspozycji zawodowych i przygotowujące do procesu rekrutacji,

  • międzynarodowe konsultacje on-line z doradcami zawodowymi z partnerskich uniwersytetów,

  • targi pracy, spotkania z przedstawicielami biznesu oraz spotkania branżowe,

  • oferty pracy i praktyk,

  • udział w Projekcie Mentoringowym pozwalającym na zdobywanie wiedzy bezpośrednio od ekspertów – absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego i tworzenie sieci kontaktów.

pokaż więcej

Absolwenci dowolnego stopnia studiów UJ, przed ukończeniem 27 roku życia do roku po obronie, mogą skorzystać z płatnego stażu absolwenckiego

Jagiellońskie Centrum Innowacji wspiera młodych przedsiębiorców – absolwentów UJ – w rozpoczęciu własnej działalności.

W Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości uzyskasz pomoc w założeniu własnej firmy i rozpoczęciu działalności. W ofercie inkubatora są m.in. szkolenia, doradztwo, networking oraz coworking. 

pokaż mniej

Infrastruktura naukowa

Zajęcia na Uniwersytecie Jagiellońskim odbywają się w najbardziej rozpoznawalnych i prestiżowych lokalizacjach Krakowa, np. przy Rynku Głównym, ale także na nowoczesnym Kampusie 600-lecia Odnowienia UJ.

Studenci UJ korzystają także m.in. z wyposażonego w najnowszy sprzęt Collegium Paderevianum, mogą prowadzić badania w nowej siedzibie Szpitala Uniwersyteckiego. Planujący karierę naukową mogą prowadzić badania w interdyscyplinarnym ośrodku naukowym – Jagiellońskim Centrum Rozwoju Leków (JCET). Dostęp do najnowocześniejszego w tym regionie Europy urządzenia generującego promieniowanie elektromagnetyczne – synchrotronu SOLARIS, pozwala realizować prace badawcze, niemożliwe do wdrożenia w innych ośrodkach w tej części kontynentu.

Małopolskie Centrum Biotechnologii (MCB) prowadzi badania w wielu dziedzinach wiedzy, między innymi związanych z biologią molekularną, chorobami cywilizacyjnymi, neurobiologią czy bioinformatyką, pozwala rozwijać i realizować potencjał naukowców z UJ.

Tradycja i duch historii

Założony w 1364 roku przez Kazimierza Wielkiego Uniwersytet Krakowski jest najstarszą uczelnią w Polsce i jedną z najstarszych w tym regionie Europy. Po okresie upadku, 26 lipca 1400 roku, uczelnię odnowił król Władysław Jagiełło. Nazwę Uniwersytet Jagielloński uczelnia przyjęła w 1817 roku.

pokaż więcej

Sławni studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego:

Jan Paweł II – papież

Mikołaj Kopernik – astronom i twórca teorii heliocentrycznej

Wisława Szymborska – laureatka Literackiej Nagrody Nobla

Stanisław Lem – pisarz

Norman Davies – historyk

Leon Sternbach – chemik i farmaceuta

Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski – naukowcy (chemia, fizyka), odkrywcy metody skraplania tlenu i azotu

Jerzy Stuhr i Maciej Stuhr – aktorzy

Wojciech Inglot – założyciel międzynarodowej firmy kosmetycznej „Inglot”

O historii Uniwersytetu przypominają artefakty takie jak:

  • W uniwersyteckiej Bibliotece Jagiellońskiej znajduje się piękny manuskrypt sześciu ksiąg kopernikańskiego „De Revolutionibus Orbium Coelestium”. Natomiast w Muzeum Uniwersytetu eksponowane są bezcenne przyrządy astronomiczne wykorzystywane w czasach, kiedy Kopernik studiował w Krakowie.

  • America terra noviter reperta” (Ameryka świeżo odkryta) – tak podpisany został nowy kontynent na najstarszym zachowanym na świecie globusie, na którym widać jego kształty. Pochodzący z XVI stulecia Globus Jagielloński, został prawdopodobnie stworzony we Włoszech lub Francji. Obecnie można go zobaczyć w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius.

pokaż mniej