Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej

Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej

Studenckie radio i telewizja. Uznani dziennikarze-wykładowcy. Psychologia, ekonomia czy zarządzanie kulturą i mediami - oferta WZiKS UJ zachęca do podjęcia studiów tych, którzy wiążą swoją przyszłość z mediami i nie tylko!

wzks.uj.edu.pl

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Liliana Mroczkowska

Liliana Mroczkowska

Instytut Ekonomii, Finansów i Zarządzania, Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ.

[2020]

Proszę opowiedzieć kilka słów o sobie.
Nazywam się Liliana Mroczkowska i od 15 lat zajmuję się obsługą studentów w Instytucie Ekonomii, Finansów i Zarządzania na UJ. Prywatnie jestem mamą, szczęśliwą posiadaczką psa i pełną pasji realistką. Niezmiennie, z zaciekawieniem przyglądam się temu, co wokół.

 

Czym jest dla Pani Uniwersytet Jagielloński?
Pierwszym, poważnym zawodowo miejscem pracy, ale również uczelnią na której studiowałam. A więc znam UJ również z pozycji studentki i widzę jak wciąż ewaluuje. Tu zdobywałam wiedzę ale i doświadczenie zawodowe. UJ to moja Alma Mater.

 

Czym jest dla Pani kontakt ze studentami?
Bardzo znaczącą częścią mojej pracy; wokół tego kontaktu obraca się większa część mojej aktywności zawodowej. Kontakt ze studentami daje mi dużo energii i pozytywnie uruchamia.

 

Jakie śmieszne lub ciekawe pytania zadają Pani studenci?
Coraz mniej jest takich pytań. Wszystkie informacje o studiowaniu są na bieżąco umieszczane na stronie Instytutu, są również dostępne na ogólnej stronie Uniwersytetu.
A z zabawnych pytań...kiedyś usłyszałam pytanie o biżuterię, w znaczeniu gdzie kupiłam. A niedawno student zapytał czy byłam w Tokyo? Odpowiedziałam, że jeszcze nie.

 

Jak dobrze wykorzystać czas na studiach?
Po pierwsze, nauczyć się dobrze go organizować aby jak najpełniej czerpać z etapu studiowania. Po drugie, ustalić sobie priorytety. Wtedy jest łatwiej zorganizować czas na naukę ale również na realizację własnych pasji czy zainteresowań. Po trzecie, nie ograniczać się tylko do wykładów, korzystać z programów wymian studenckich (zagranicznych i krajowych MOST), działalności kół studenckich czy stowarzyszeń. Wszystkie te aktywności poszerzają horyzonty, budują kontakty, nowe relacje, a tym samym są cennym rodzajem doświadczenia, również zawodowego (Erasmus praktyki).

 

Jaką radę udzieliłaby Pani młodym ludziom zaczynającym studia?
Radziłabym mądrze wykorzystać ten jedyny w swoim rodzaju etap życia - studiowanie. Dobrze zorganizować sobie czas nauki i zadbać również o rozwój zainteresowań, pasji, czas na spotkania z przyjaciółmi i budowanie relacji. I korzystać w pełni z możliwości jakie daje czas studiowania.

 

Wykształcenie czy doświadczenie?
Wykształcenie uniwersyteckie daje szeroki wachlarz wiedzy, a jeśli będzie ono podparte doświadczeniem (np. praktykami studenckimi, tak jak w naszym Instytucie) to da ono tym samym duże i nieograniczone możliwości.

 

Czego można nauczyć się od studentów?
Radości, energii i świeżego spojrzenia w podejściu do życia, pasji.

 

Czy może Pani podzielić się jakąś ciekawą historią, anegdotą związaną z pracą na Uniwersytecie Jagiellońskim?
Kilka dobrych lat temu dostałam od kandydata na studia e-mail. Pisał w nim w sposób niezwykle podniosły, jak bardzo zależy mu na studiowaniu na Uniwersytecie na kierunku ekonomia międzynarodowa. I bardzo prosi mnie o przyjęcie na studia, bo w moich rękach leży jego przyszłość. Było to dość groteskowe, ponieważ zostałam potraktowana jak J.M. Rektor, a jako pracownik administracyjny nie mam żadnego udziału i wpływu na proces rekrutacyjny. Ten młody człowiek został studentem UJ, ale później zmienił jednak krąg zainteresowań naukowych.