Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej

Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej

Studenckie radio i telewizja. Uznani dziennikarze-wykładowcy. Psychologia, ekonomia czy zarządzanie kulturą i mediami - oferta WZiKS UJ zachęca do podjęcia studiów tych, którzy wiążą swoją przyszłość z mediami i nie tylko!

wzks.uj.edu.pl

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dr Małgorzata Majewska

Dr Małgorzata Majewska

Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ.

[2020]

Kilka słów o mnie.

Nazywam się Małgorzata Majewska i pracuję w Instytucie Dziennikarstwa UJ. Interesuje mnie wszystko, co związane z językiem i mediami, tym, jak za pomocą słów można dotrzeć do drugiego czło-wieka, ale też jak, rozumiejąc mechanizmy językowe, obronić się przed manipulacją. Pasjonuje mnie reportaż nie tylko od strony teoretycznej, ale i praktycznej. Od tego roku, oprócz działalności naukowej i akademickiej, jestem też studentką Polskiej Szkoły Reportażu. A w wolnych chwilach biegam ze swoim psem Kefirem.

Kto był/jest Pani autorytetem?

Od zawsze miałam szczęście do autorytetów. Do tych etycznych i moralnych, ale też naukowych, zaliczyłabym prof. Elżbietę Tabakowską i prof. Jolantę Antas. Obecny czas to czas władzy mediów, postprawdy i fake newsów. Jedyną formą obrony przed tym szaleństwem jest wiedza, czyli świadomość tego, jak świat działa.

Pani przepis na sukces w swojej dziedzinie.

Dyscyplina. Dyscyplina. Dyscyplina.

Co jest dla Pani motywacją?

Moja piętnastoletnia córka Helena. Dzieci patrzą nie na to, co mówimy, tylko to, co robimy i na ile jesteśmy spójni z tym, co mówimy.

Jak wygląda życie naukowca?

Czytanie. Pisanie. Wątpliwości. I znowu czytanie. Pisanie. I znowu wątpliwości. I tak z tych wątpliwości rodzi się nauka.

Czy doświadczyła Pani jakiejś porażki, którą później przekuła Pani w sukces?

Moje życie to ciągłe porażki, mozolnie przekłuwane w sukcesy.

Dlaczego warto studiować na uniwersytecie?

Dlatego, że współczesny świat zmienia się z nieprawdopodobnym tempem. Wiek XXI to zdaniem niektórych ''wiek utraty ważności''. Ludzie coraz bardziej odkrywają, że przestają być potrzebni, że mogą ich zastąpić maszyny. Równocześnie obecny czas to czas władzy mediów, postprawdy i fake newsów. Jedyną formą obrony przed tym szaleństwem jest wiedza, czyli świadomość tego, jak świat działa. A uniwersytet jest dokładnie tym miejscem, w którym rozkładamy mechanizmy działania rzeczywistości na czynniki pierwsze.

Jak dobrze wykorzystać czas na studiach?

Czytać. Pisać. Wątpić 🙂 🙂 🙂 🙂 Jedyna słuszna droga.

Jaką radę udzieliłaby Pani młodym ludziom?

Podejmujcie ryzyko, ale nie w sensie podejmowania ryzykownych działań rzeczywistych, tylko odwagi wychodzenia z utartych schematów myślenia, rezygnowania z marzeń, przyjmowania cudzych opinii na swój temat jako wyznacznika własnej wartości. A w tym ryzykowaniu bądźcie dla siebie samych najlepszymi przyjaciółmi.

Wykształcenie czy doświadczenie?

To dwa aspekty jego samego: wykształcenie formatuje doświadczenie. Doświadczenie weryfikuje wiedzę.

Jakie nowe wyzwania stoją przed Panią?

Habilitacja.