Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii

Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii

Ciekawi Cię jak „od środka”, na poziomie komórkowym i molekularnym działają mikroorganizmy, rośliny, zwierzęta, człowiek? Jesteś dociekliwy? Lubisz eksperymenty i innowacyjne metody badawcze? Chcesz robić w życiu rzeczy ciekawe i ważne? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą WBBiB UJ!

wbbib.uj.edu.pl

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Anna Yakubovska

Anna Yakubovska

Studentka biotechnologii molekularnej na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.

[2022]

Co było lub jest dla Ciebie największym wyzwaniem w trakcie studiów?

Największym wyzwaniem na początku studiów było dla mnie przestawienie się z rozumienia i zapamiętywania naukowej literatury w obcym dla mnie, na tamten moment, języku polskim. Wyzwaniem było też zostawić całą swoją rodzinę na Ukrainie, mając 17 lat i nauczyć się samodzielnie dawać radę w życiu codziennym, z problemami, dokumentami w innym kraju.

Jak wygląda życie studenckie?

Z pewnością mogę powiedzieć, że życie studenckie jest bardzo ciekawe i na pewno nie jest nudne. Każdego dnia jest mnóstwo wyzwań, z którymi trzeba sobie poradzić. W trakcie studiów wszyscy uczymy się nawiązywać nowe kontakty, poznajemy mnóstwo ciekawych osób, pogłębiamy swoją wiedzę w dziedzinie, którą wybraliśmy, staramy się racjonalnie wykorzystywać swój czas, cieszymy się młodością oraz odczuwamy niesamowite różne emocje, które pamiętać będziemy przez całe życie.

Jak dobrze wykorzystać czas na studiach?

Czas w trakcie studiów trzeba wykorzystywać racjonalnie. Zawsze musi być równowaga pomiędzy nauką, a życiem prywatnym i odpoczynkiem. Są to dwa pojęcia, które nie mogą istnieć oddzielnie i zawsze musimy starać się trzymać bilans pomiędzy nimi, ponieważ tylko tak możemy osiągnąć największy sukces i najlepszą produktywność. Oprócz studiów trzeba pamiętać, iż uniwersytet daje nam mnóstwo możliwości - możemy rozwijać się, a nawet próbować zupełnie nowych rzeczy. Jeśli jest szansa brać udział w różnych wydarzeniach, kołach naukowych, konferencjach, Erasmusie, stażach trzeba korzystać z takich możliwości.

Jeśli masz jakieś zainteresowania, opowiedz nam o tym.

Z racji, iż studiuję biotechnologię molekularną, moją pasją jest nauka. Zawsze byłam ciekawa, co w sobie kryje świat, którego nie możemy zobaczyć. Oprócz nauki bardzo lubię podróżować i zwiedzać różne miejsca. Lubię uczyć się języków obcych i poznawać ludzi z różnych krajów. Interesuję się także psychologią, ponieważ uważam, że tylko wtedy kiedy, poznamy siebie, będziemy mogli zrozumieć, do czego dążymy i jaki jest tego sens. Uwielbiam też tańczyć, śpiewać oraz gotować.

Jaką radę dałabyś obecnym kandydatom na studia?

Wiem, że dużo osób obawia się składać dokumenty na te czy inne studia. Chciałabym powiedzieć, że nic nie jest takie straszne, jak to sobie wyobrażamy w naszych głowach. Nie trzeba budować całego życia wokół strachu. Na pewno wszyscy ze wszystkim sobie poradzą. Studia na uniwersytecie to najpiękniejsze lata, w trakcie których napełniamy nasze życie najpiękniejszymi barwami.

Czym różni się studiowanie od nauki w szkole średniej?

Szkoła średnia to czas, kiedy robiliśmy zadania domowe, bo tak nam kazali i tak trzeba było. Był to czas, kiedy mama zawsze budziła nas do szkoły, robiła pyszne śniadanie, pranie i prowadziła nas za rękę przez ścieżkę życia. Studia to ten moment, kiedy uświadamiasz sobie, że robisz wszystko nie dla kogoś, nie dlatego, że tak trzeba, a robisz to tylko i wyłącznie dla siebie. Z każdym dniem stajesz się bardziej odpowiedzialny i samodzielny i sam podejmujesz wszystkie małe i wielkie decyzje.

Kto jest dla Ciebie inspiracją lub motywacją?

Moją inspiracją i motywacją zawsze jest mama. 😉