Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Studia Matematyczno-Przyrodnicze

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ośrodek Międzyobszarowych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych

Ośrodek Międzyobszarowych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych

Studia Matematyczno-Przyrodnicze (SMP) - to nowoczesny sposób studiowania na wydziałach nauk matematycznych i przyrodniczych Uniwersytetu Jagiellońskiego (19 kierunków do wyboru na kilku wydziałach). Studia na SMP to rozwijanie samodzielności, kształtowanie umiejętności dokonywania wyboru, rozbudzanie zainteresowań, indywidualne możliwości rozwoju dla każdego studenta. Każdy student ma swojego opiekuna naukowego.

smp.uj.edu.pl

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Przemysław

Przemysław

Przemek studiuje chemię biologiczną w ramach Międzywydziałowych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych (SMP).

[2018]

Przemek studiuje chemię biologiczną w ramach Międzywydziałowych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych (SMP).


Jestem absolwentem klasy matematyczno-chemicznej w V Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie, która była pod patronatem Wydziału Chemii UJ. Część zajęć, które mieliśmy z pracownikami naukowymi w budynku Wydziału całkowicie przekonały mnie, że chciałbym pójść w stronę chemii. Jednocześnie znałem już Wydział, zetknąłem się z pracą naukową i poznałem trochę Uczelnię, więc przy wybieraniu studiów nie rozważałem innych możliwości niż Uniwersytet Jagielloński. Wybrałem studia Matematyczno-Przyrodnicze, ponieważ zapewniają mi pewną dowolność w tworzeniu programu studiów. Muszę zrobić pewną pulę przedmiotów podstawowych dla mojego kierunku wiodącego – chemii, jednak to ja decyduję jakie zajęcia chcę realizować, mogę wybierać te, które mnie interesują i mogą mi się przydać w przyszłości. Ogromnym plusem jest interdyscyplinarność, którą cenię na tych studiach ponad wszystko. Mogę wybierać dowolne zajęcia oferowane przez wszystkie wydziały współprowadzące z SMP. Dodatkowo każdy student SMP wybiera opiekuna naukowego – tutora. Moim tutorem została pani dr hab. Małgorzata Brindell, pod opieką której pracuję od 1 roku studiów w Zespole Fizykochemii Koordynacyjnej i Bionieorganicznej. Moje studia umożliwiły mi pracę w zespole badawczym już od 1 roku studiów.

Zajmuję się oddziaływaniem nieorganicznych jonów (głównie kationy metali) z białkami. Ostatnie dwa lata poświęciłem na pracę w ramach projektu – „Zanieczyszczenia powietrza a choroby autoimmunologiczne: rola wielofazowej chemii nieorganicznej” – podczas pracy w tym projekcie przygotowałem pracę licencjacką o wpływie pyłów zawieszonych w powietrzu na białko albuminy ludzkiej. Praca w projekcie była bardzo pasjonująca i dawała ogromną satysfakcję. Projektem kieruje zagraniczny profesor Rudi van Eldik współpracujący z UJ, wszystkie spotkania odbywały się w języku angielskim, a sam projekt był bardzo interdyscyplinarny (no a interdyscyplinarność ponad wszystko) i polegał na współpracy pomiędzy naukowcami z różnych dziedzin.

Moje studia i możliwość pracy w zespole badawczym pokazały mi, że praca nad poszerzaniem wiedzy naukowej i prowadzeniem badań jest tym, czym chciałbym się zająć.

Należę do Naukowego Koła Chemików UJ, które organizuje bardzo dużo akcji na naszym wydziale: naukowych (na przykład Noc Naukowców), bardziej towarzyskich (takich jak granie w gry planszowe - co bardzo lubię i co bardzo często wymaga też dobrego przygotowania strategii i planowania), wspólne wyjścia i wydarzenia kulturalne. W zeszłym roku pomagałem przy organizacji Nocy Naukowców, oprowadzałem grupy po Wydziale. Bardzo mi się to podobało, ale czasami było trudne, by nie zarzucić zwiedzających zbyt dużą ilością informacji. Staram się także brać udział w akcjach organizowanych przez Wydziałową Radę Samorządu Studentów Wydziału Chemii. WRSS organizuje bardzo dużo ciekawych spotkań zarówno informacyjnych jak i naukowych, a także różne interesujące wyjścia. Zarówno WRSS jak i Koła Naukowe dbają o to, by życie studenckie nie było tylko i wyłącznie nauką, ale też możliwością poznania ciekawych ludzi i spędzenia czasu w ciekawy sposób. Z ramienia WRSS jestem przedstawicielem studentów w Radzie Wydziału Chemii. Bycie członkiem Rady sprawia, że zawsze jestem na bieżąco z życiem Wydziału i różnymi sprawami formalnymi, dlatego też mogę udzielać wyjaśnień i odpowiadać na pytania innych studentów, co również daje dużą satysfakcję.

Planuję wyjazd w ramach programu Erasmus+ w semestrze letnim przyszłego roku akademickiego na Politechnikę Federalną w Lozannie. Jak dotąd brałem jedynie udział w tygodniowym wyjeździe "Julich Krakow Summer School 2017 - Science-UP" do interdyscyplinarnego ośrodka badawczego Forschunszentrum Julich. Wyjazd zorganizowany został w ramach wizyty studyjnej w programie „StartUJ – program zwiększenia szans na rynku pracy studentów nauk ścisłych i przyrodniczych UJ” podczas, którego organizowane są specjalistyczne szkolenia oraz wizyty studyjne takie jak ta. Według mnie to cudowne, że Uczelnia organizuje i finansuje projekty tego typu, pozwalające zdobyć dodatkowe kompetencje (w ramach tego projektu brałem także udział w tygodniowym szkoleniu z elektroforezy kapilarnej prowadzonym przez panią profesor Cari Sänger - van de Griend – światowego i chyba jedynego eksperta z taką wiedzą z tej dziedziny), poznać zagraniczne ośrodki i specjalistów.

Staram się przynajmniej raz w tygodniu chodzić na kurs tańca towarzyskiego. Traktuje to jedynie jako pasję, więc do profesjonalnego tancerza mi raczej daleko, ale liczy się dobra zabawa. Do moich ulubionych tańców należą walc angielski i cha-cha. Nie wyobrażam sobie też przeżycia miesiąca bez pójścia na jakiś koncert, bardzo lubię muzykę operetkową, jej lekkość i sposób w jaki umie rozbawić. Poza tym, jak każdy, mam parę ulubionych miejsc, w centrum czy to na Kazimierzu, w których spędzam czas z przyjaciółmi.

Po ukończeniu studiów magisterskich planuję studia doktoranckie na Wydziale Chemii UJ. Bardzo chciałbym zająć się pracą naukową. Moje studia i możliwość pracy w zespole badawczym pokazały mi, że praca nad poszerzaniem wiedzy naukowej i prowadzeniem badań jest tym, czym chciałbym się zająć. Sądzę, że dalej będę się zachwycać chemią biologiczną/medyczną, tańczyć i spotykać z przyjaciółmi.