Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Studia Matematyczno-Przyrodnicze

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ośrodek Międzyobszarowych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych

Ośrodek Międzyobszarowych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych

Studia Matematyczno-Przyrodnicze (SMP) - to nowoczesny sposób studiowania na wydziałach nauk matematycznych i przyrodniczych Uniwersytetu Jagiellońskiego (19 kierunków do wyboru na kilku wydziałach). Studia na SMP to rozwijanie samodzielności, kształtowanie umiejętności dokonywania wyboru, rozbudzanie zainteresowań, indywidualne możliwości rozwoju dla każdego studenta. Każdy student ma swojego opiekuna naukowego.

smp.uj.edu.pl

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Maciej

Maciej

Student Studiów Matematyczno-Przyrodniczych (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej)

[2020]

Wybrałem mój kierunek studiów ponieważ….

Studiuję fizykę, ponieważ Uniwersytet umożliwił mi realizowanie tego kierunku poprzez indywidualny tok studiów i pracę z opiekunem naukowym. Jestem też na drugim kierunku - matematyce (w ramach Studiów Matematyczno-Przyrodniczych), aby wzmocnić aparat matematyczny w fizyce oraz rozwijać pasję do matematycznego spojrzenia na ekonomię i finanse.

 

Jakie były lub są najciekawsze przedmioty na Twoim kierunku studiów i dlaczego?

Większość przedmiotów realizowanych na studiach okazała się ciekawa. Najbardziej jednak spodobały mi się te, z którymi nigdy wcześniej nie miałem do czynienia, takie jak: topologia, logika i teoria mnogości, język python oraz NOF. Oczywiście niezastąpiona przy tym była praca z opiekunem naukowym.

 

Studiowanie to…

Odkrywanie świata, życie nauką, poznawanie nowych przyjaciół oraz kontakt z pracownikami naukowymi.

 

Co było lub jest dla Ciebie największym wyzwaniem?

Odrzucenie niektórych zajęć fakultatywnych, ponieważ musiałbym być w 3 miejscach na raz. Uniwersytet oferuje ogromy wybór nieobowiązkowych przedmiotów, co jest wspaniałe, gdyż daje to możliwość dodatkowe rozwoju.

 

Jak wygląda życie studenckie?

To najczęściej wspólna nauka na wykładach i ćwiczeniach oraz w kołach naukowych. To także możliwość spędzania czasu ze znajomymi na Starym Mieście lub na mieszkaniu.

 

Jak dobrze wykorzystać czas na studiach?

Warto uczyć się regularnie, zaangażować w działalność kół naukowych, poświęcać czas na udział w wydarzeniach kulturalnych oraz na spotkania ze znajomymi.

 

Wykształcenie czy doświadczenie?

Zazwyczaj do godziny 15 zdobywam wykształcenie poprzez udział w wykładach i ćwiczeniach. Potem, dzięki spotkaniom z przedstawicielami firm, uczestnictwu w seminariach i pracowniach zyskuję doświadczenia.

 

Jeśli masz jakieś zainteresowania opowiedz nam o tym

Są to fizyka, matematyka, ekonomia, ostatnio programowanie. W wolnych chwilach uwielbiam chodzić do kin studyjnych, oglądać seriale na Netflixie, program „Jeden z dziesięciu” oraz grać w gry planszowe.

 

Jaką radę dałabyś obecnym kandydatom na studia?

Warto się uczyć regularnie, wstąpić do kół naukowych i wykorzystywać możliwości jakie daje życie kulturalne Krakowa.

 

Czym różni się studiowanie od nauki w liceum?

Przede wszystkim nie ma tak dużego odległości, dystansu pomiędzy prowadzącymi a studentami. Dodatkowo, ma się także większą swobodę w wyborze zajęć, przez co człowiek staje się bardziej odpowiedzialnym za swoją edukację.

 

Co jest dla Ciebie największa motywacją?

Możliwość poznawania podstaw naszego świata oraz perspektywy jakie daje skończenie studiów.