Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Polonistyki

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Polonistyki

Wydział Polonistyki

Wydział Polonistyki realizuje kanon tradycyjnej humanistyki (filologia, teatrologia, historia kultury), niezbędny w nowoczesnej cywilizacji, a jednocześnie rozwija innowacyjną kulturę XXI wieku. Studia na WP dają niepowtarzalną szansę indywidualnego rozwoju pod okiem mistrzów współczesnej humanistyki.

polonistyka.uj.edu.pl

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Jagoda

Jagoda

Studentka zarządzania publicznego na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz polonistyki antropologiczno-kulturowej na Wydziale Polonistyki.

[2020]

Wybrałam mój kierunek studiów ponieważ….

Studiuję zarządzanie publiczne i polonistykę antropologiczno-kulturową, ponieważ w przyszłości chcę zarządzać instytucjami kulturowymi, lub podjąć pracę przy organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej.

 

Jakie były lub są najciekawsze przedmioty na Twoim kierunku studiów i dlaczego?

Bardzo lubię Interpretację sztuki teatralnej i performatywnej, ponieważ jest to przedmiot opierający się na znajomości teatru, oraz historię literatury polskiej, dzięki której mogę zgłębić wiedzę na temat najważniejszych dzieł literackich w Polsce.

 

Studiowanie to…

Przede wszystkim szansa na naukę i poznawanie nowych rzeczy, zawieranie znajomości na całe życie i budowanie własnej tożsamości. To także cenne doświadczenie i nauka poznania prawdziwego życia.

 

Co było lub jest dla Ciebie największym wyzwaniem?

Cały proces przeprowadzki do nowego miejsca. Rozpoczęcie nowego etapu od zera. Nowi znajomi, uczelnia, wymogi i pisanie pierwszych maili do prowadzących.

 

Jak wygląda życie studenckie?

To zależy od osób, które je prowadzą. Ja nie mam za dużo czasu na imprezowanie, ze względu na dwa kierunki, samorząd, w który jestem zaangażowana, oraz studencką działalność w stowarzyszeniach. Natomiast, jeśli mam wolną chwilę to chodzę do kina, teatru, spotykam się ze znajomymi, wychodzimy coś zjeść, potańczyć, pośpiewać w Klubie Pod Jaszczurami, albo po prostu bierzemy książki i siadamy w jednej z ławek w Bibliotece Jagiellońskiej, gdzie przygotowujemy się do egzaminów.

 

Jak dobrze wykorzystać czas na studiach?

Należy przede wszystkim pamiętać po co się tu jest. Nie warto patrzeć na studia przez pryzmat wiecznego imprezowania i zaliczania kolokwiów i egzaminów na ostatnią chwilę. Wszyscy jesteśmy tutaj po to, aby coś osiągnąć, ale aby to zrobić potrzebujemy najpierw włożyć dużo wysiłku w naukę, która niejednokrotnie podczas sesji spędza nam sen z powiek. Z drugiej strony nie samą nauką człowiek żyje, a niejednokrotnie więcej doświadczenia nabiera się podczas działalności w studenckich kołach czy stowarzyszeniach, które serdecznie polecam. Oprócz tego, na Uniwersytecie Jagiellońskim można świetnie rozwijać swoje talenty i umiejętności. Jeśli ktoś jeździ konno, może wstąpić do jeździeckiego klubu, muzycznie uzdolnione osoby zapraszam do chóru, a sympatyków kultury chińskiej do uczestnictwa w kursie językowym.

 

Wykształcenie czy doświadczenie?

Pół na pół. Są jak UJ i rektor, uniwersytet i studenci. Jedno nie istnieje bez drugiego.

 

Jeśli masz jakieś zainteresowania opowiedz nam o tym

Uwielbiam muzykę i wszystko co z nią związane. Gram na gitarze i trochę na pianinie. Kocham tańczyć, czasami chodzę na dodatkowe kursy, których Kraków ma sporo w swojej ofercie. Uwielbiam czytać, dzięki czemu często można mnie znaleźć w Jagiellonce, która ma niepowtarzalny klimat.

 

Jaką radę dałabyś obecnym kandydatom na studia?

Muszą pamiętać, że studia to przede wszystkim nauka wytrwałości. Nie mogą się za szybko poddawać.

 

Czym różni się studiowanie od nauki w liceum?

Jeśli miałabym zobrazować naukę w liceum, porównałabym to do kurczliwego trzymania się rąbka maminej spódnicy. Studiowanie to coś zupełnie innego. Przede wszystkim do studiowania nikt nas nie zmusza. Mieszkamy sami i nikt nas nie pilnuje. Musimy nauczyć się dbać o siebie samych, jednocześnie pamiętając, że sami w tym wszystkim nie jesteśmy. Materiału do nauki jest znacznie więcej, kolokwia są trudniejsze, a sesja to kolejna matura do zdania, którą piszemy dwa razy do roku akademickiego.

 

Kto jest dla Ciebie inspiracją?

Raczej co. Moje porażki, które są cennymi lekcjami i dzięki którym mam siłę starać się bardziej o swój wymarzony cel.

 

Co jest dla Ciebie największa motywacją?

Dla mnie największą motywacją jest przyszłość i możliwości z jakich mogę korzystać będąc na UJ.