Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Prawa i Administracji

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Prawa i Administracji

Wydział Prawa i Administracji

Najbardziej innowacyjny i skuteczny program nauczania potwierdzony licznymi wygranymi w niezależnych, branżowych rankingach. Wybitni naukowcy, teoretycy i praktycy prawa stawiający na wszechstronność wykształcenia i przygotowanie praktyczne do dalszej kariery prawniczej i administracyjnej.

wpia.uj.edu.pl

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiktor

Wiktor

Student prawa na Wydziale Prawa i Administracji UJ.

[2020]

Wybrałem mój kierunek studiów, ponieważ...

Jestem studentem drugiego roku prawa na Wydziale Prawa i Administracji UJ. Wybrałem mój kierunek studiów, ponieważ od młodości zainteresowany byłem światem i tematami prawniczymi, szczególnie ze względu na wspaniałego nauczyciela wiedzy o społeczeństwie, który często w ramach zajęć, zabierał klasę na rozprawy sądowe w roli widowni. Zdecydowałem więc, że spróbuję swoich sił w tej dziedzinie. Gdy przyszedł czas rekrutacji na studia, wiedziałem, że jest to mój pierwszy wybór.

 

Jakie były/są najciekawsze przedmioty na Twoim kierunku studiów i dlaczego?

Na pierwszym roku studiów prawniczych największym zainteresowaniem cieszy się przedmiot o nazwie prawo rzymskie. Jest coś wspaniałego w uczeniu się paremii łacińskich i zasad prawa prywatnego, które wciąż, po tylu wiekach, znajdują zastosowanie we współczesnych systemach prawnych. W późniejszych latach studiów trzeba się zmierzyć z jednym z najcięższych, ale i interesujących i przydatnych w karierze prawniczej przedmiotem - prawem cywilnym. Niektórzy mówią, że prawa cywilnego prawnik uczy się całe życie, jest w tym pewna racja.

 

Studiowanie to...

Studiowanie to nie tylko nauka, ale i poznawanie nowych ludzi z wielu różnych regionów Polski i świata. Przyjaźnie nawiązane na studiach mogą przetrwać wiele lat, a nawet całe życie. Studia to również rozwój osobisty - uniwersytet oferuje niezliczone możliwości wykorzystania talentów i zainteresowań, w postaci organizacji, kół naukowych i nie tylko. Studiowanie to także dla wielu pierwsza możliwość do samodzielnego życia, sprawdzenia się w świecie.

 

Co było/jest dla Ciebie największym wyzwaniem?

Największym wyzwaniem dla zdecydowanej większości nowych studentów jest odnalezienie się w nowym mieście, szczególnie tak dużym jak Kraków. Studia są jednak prawdopodobnie najlepszą szansą na zawieranie nowych znajomości i zdefiniowanie siebie na nowo. Obecnie największym wyzwaniem dla mnie, jak i wielu innych studentów jest sesja. Krąży o niej wiele mitów i historii, lecz przy odpowiedniej determinacji i regularnej nauce wszystko da się zrobić.

 

Jak wygląda życie studenckie?

Na studiach spotkasz się z bardzo różnymi ludźmi i to od Ciebie będzie zależało, w jakim towarzystwie się znajdziesz. Jest czas na naukę, ale jest też czas na towarzyski aspekt studiów. Życie studenckie jest czymś, co absolwenci wspominają z utęsknieniem. Jest ono bardzo różnorodne, w końcu nie są to tylko imprezy, ale też wszelkiego rodzaju spotkania, działalności, aktywności, wyjazdy, przygody. Ponadto, studia oferują możliwość dołączenia do wielu organizacji, począwszy od kół naukowych, aż do takich zajmujących się wskrzeszaniem średniowiecznych tradycji studenckich. Nie sposób opisać życia studenckiego, jego trzeba spróbować.

 

Jak dobrze wykorzystać czas na studiach?

Studia trwają kilka lat, lecz czas na nich płynie szybko, dlatego trzeba go dobrze wykorzystać. Uniwersytet oferuje multum możliwych aktywności poza wykładami i zajęciami, warto więc spróbować w nich swoich sił. Każdy znajdzie coś dla siebie, coś, co będzie odpowiadało jego zainteresowaniom. Studia to przecież również czas na rozwój osobisty i spełnianie swych marzeń.

 

Wykształcenie czy doświadczenie?

Zarówno wykształcenie, jak i doświadczenie, liczą się na rynku pracy. Do wielu zawodów i karier wykształcenie jest niezbędnym wymogiem, bez którego nie da się zdobyć doświadczenia. Studia, co do zasady, nie służą jedynie przekazaniu samej wiedzy teoretycznej - wiele kierunków oferuje zajęcia praktyczne, które umożliwią poszerzenie nie tylko wiedzy, ale i faktycznych umiejętności, przydatnych w późniejszym życiu i karierze.

 

Jeśli masz jakieś zainteresowania, opowiedz nam o tym.

Jednym z moich zainteresowań jest organizacja różnego rodzaju konferencji, seminariów i wydarzeń, przygotowanie logistyczne, merytoryczne, poszukiwanie prelegentów, co pozwoliło mi dołączenie do jednej z organizacji studenckich. Jest to odpowiedzialne zadanie, które pomaga się rozwinąć.

 

Jaką radę dałbyś obecnym kandydatom na studia?

Najważniejsze jest to, żeby się nie poddawać.

 

Czym różni się studiowanie od nauki w liceum?

Liceum to jedynie nauka, studia to o wiele więcej. Tutaj uczysz się odpowiedzialności, kontroli czasu i życia. Nikt już za Ciebie nie zrobi niektórych rzeczy, w wielu sprawach, o których w czasach szkoły średniej nawet nie myślałeś, będziesz musiał poradzić sobie już sam. Sam też musisz odnaleźć się w nowym środowisku.

 

Kto jest dla Ciebie inspiracją?

Największą inspiracją są dla mnie ludzie którzy czegoś próbowali i nie poddali się, dzięki czemu osiągnęli swój własny sukces.

 

Co jest dla Ciebie największą motywacją?

Moją motywacją jest cel, który sobie obrałem w życiu - wszystkie moje decyzje, powoli, ale jednak, prowadzą do osiągnięcia tego celu, a przy okazji pozwalają zdobyć cenne doświadczenie.