Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Prawa i Administracji

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Prawa i Administracji

Wydział Prawa i Administracji

Najbardziej innowacyjny i skuteczny program nauczania potwierdzony licznymi wygranymi w niezależnych, branżowych rankingach. Wybitni naukowcy, teoretycy i praktycy prawa stawiający na wszechstronność wykształcenia i przygotowanie praktyczne do dalszej kariery prawniczej i administracyjnej.

wpia.uj.edu.pl

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Agata Maik-Banaszak

Agata Maik-Banaszak

Absolwentka prawa i stosunków międzynarodowych na UJ. Jako prawnik pracowała w Parlamencie Europejskim, w krakowskich kancelariach i w Biurze Porad Obywatelskich. Obecnie asystentka sędziego.

[2022]

Jak wspomina Pani czas studiów?

Gdybym miała krótko podsumować okres studiów, to powiedziałabym, że był to czas nieustannego poszerzania wiedzy, horyzontów i możliwości, a także kręgu znajomych, czy niekiedy nawet doby.

Czym obecnie się Pani zajmuje i czy studia na UJ w jakiś sposób się temu przysłużyły?

Jak mawiają moi znajomi, jestem mocno praktykującym i wciąż poszukującym prawnikiem, który swoje doświadczenie zawodowe najpierw zdobywał w Parlamencie Europejskim, potem w krakowskich kancelariach i Biurze Porad Obywatelskich jako aplikantka adwokacka, a aktualnie jako asystentka sędziego. Oswajam się z myślą, że może w fioletowym żabocie byłoby mi najbardziej do twarzy.

Studia na UJ dały mi możliwość nauki oraz zdobywania doświadczenia od najlepszych praktyków i specjalistów w danej dziedzinie, dzięki czemu niezależnie od tego, na jakim etapie swojego życia byłam i czy chciałam być prawnikiem-społecznikiem, teoretykiem, czy prawnikiem korporacyjnym, zawsze odnajdowałam się w nowych sytuacjach i wiedziałam, jak radzić sobie z prawnymi wyzwaniami. Miałam bowiem silne zaplecze teoretyczne i spory zasób przydatnych prawnikowi umiejętności. Mało kto wie, że oprócz łączenia prawa ze stosunkami międzynarodowymi, przez chwilę studiowałam filozofię. Nie ukończyłam tych ostatnich studiów, ale dziś myślę, że dzięki nim dużo lepiej radzę sobie z analizą danych, syntezą myśli i erystyką, a to przydaje mi się nie tylko w pracy, ale też w zwykłym życiu.

Czy ma Pani jakieś rady dot. studiów dla młodych ludzi?

Młodszym ode mnie powiedziałabym, że nie ma uniwersalnego sposobu na studiowanie, który sprawdzi się u wszystkich. Wobec tego warto szukać własnej drogi, próbować nowych rzeczy i nie bać się zmian. Mądrze jest też tak rozdzielać czas, aby znaleźć go nie tylko na naukę, ale również na zdobywanie doświadczenia w zawodzie, czy na dodatkowe zajęcia na uczelni, rozwijanie swoich zainteresowań (także poza nią) oraz na kontakty towarzyskie.

Ulubione miejsce w Krakowie i na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Moim ulubionym miejscem w Krakowie jest Park im. Henryka Jordana – obok niego mieszkałam i to tam na ławeczkach siedziałam z głową w kodeksach, opalałam się w słoneczne dni i czekałam na randki z pewnym historykiem. Dużym sentymentem darzę też Collegium Novum, gdzie złożyłam podanie na studia, zdawałam swoje pierwsze egzaminy, w kolejce do dziekanatu poznałam przyjaciół i gdzie przez pewien czas pracowałam na rzecz Uczelni. To właśnie ze schodów sprzed Collegium Novum najbardziej uwielbiałam obserwować, co się dzieje na Plantach.

Ukończony kierunek i wydział

Prawo, Wydział Prawa i Administracji; stosunki międzynarodowe, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych.