Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Matematyki i Informatyki

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Matematyki i Informatyki

Wydział Matematyki i Informatyki

Nowy budynek Wydziału Matematyki i Informatyki, wyposażony w nowoczesne pracownie komputerowe, znajduje się na pięknym zielonym kampusie. Wydział realizuje projekty w sektorze IT, a do tego daje możliwość odbycia praktyk i staży w największych firmach z branży IT, finansów i bankowości. Zapraszamy na WMiI UJ!

matinf.uj.edu.pl

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dr Andrzej Grzesik

Dr Andrzej Grzesik

Pracownik naukowy na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ, a wcześniej m.in. na University of Warwick oraz Uniwersytecie Warszawskim. Prowadzi badania dotyczące matematyki dyskretnej, przede wszystkim kombinatoryki ekstremalnej.

[2020]

Proszę opowiedzieć kilka słów o sobie.

Jestem pracownikiem naukowym na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ, a wcześniej m.in. na University of Warwick oraz Uniwersytecie Warszawskim. Prowadzę badania dotyczące matematyki dyskretnej, przede wszystkim kombinatoryki ekstremalnej. Poza pracą naukową zajmuję się działalnością na rzecz uzdolnionych uczniów, jestem m.in. głównym organizatorem w Polsce międzynarodowych zawodów matematycznych Náboj oraz członkiem Komitetu Głównego Olimpiady Matematycznej. Poza pracą głównie spędzam przyjemnie czas z dwójką moich cudownych dzieci.

Kto był lub jest dla Pana autorytetem?

Wiele osób miało wpływ na to, kim jestem i jakie decyzje podejmuję. Nie mam jednego autorytetu, ale naśladuję poszczególne cechy i działania różnych ludzi.

Pana przepis na sukces w swojej dziedzinie.

Świat osiągnięć należy do odważnych. Trzeba próbować atakować trudne problemy, nie zrażać się niepowodzeniami czy przeszkodami i z odwagą i pewnością siebie dążyć do celu. Nieoceniona jest też współpraca z innymi ludźmi. Merytoryczne dyskusje, budowanie na pomysłach innych, weryfikowanie swoich idei i podejść, to wszystko jest niezwykle pomocne, a czasami wręcz niezbędne w odniesieniu sukcesu.

Co jest dla Pana motywacją?

W pracy naukowej największą motywację do dalszych badań dają trudne wyzwania oraz sukces - rozwiązanie otwartego problemu, z którym wiele osób się bezskutecznie mierzyło. Budujące jest, gdy w ten sposób zostawia się coś po sobie, środowisko naukowe to docenia i inni naukowcy używają tych wyników. Natomiast w działalności popularyzacyjnej, zwłaszcza z uzdolnioną młodzieżą, niezwykle motywująca jest radość uczniów z uczestnictwa w organizowanych inicjatywach. Wiele razy zdarzało mi się, że uczniowie zostawali po wykładzie popularnonaukowym, by usłyszeć coś więcej, albo że maturzyści po uczestnictwie w licealnych konkursach pytali, czy mogą pomóc w organizacji w kolejnych latach. Te zachowania, jak również podziękowania i uśmiechnięte twarze uczniów, dają odczucie, że warto organizować te wszystkie konkursy, wykłady czy obozy i zachęcają do dalszej pracy. Idźcie za swoimi marzeniami. Gdy ktoś robi to co lubi, jest w tym dobry. A gdy ktoś jest w czymś dobry, odnosi w tym sukces.

Jak wygląda życie naukowca?

Ludzie często lubią po pracy, dla wieczornego relaksu, rozwiązać krzyżówkę czy sudoku. Naukowiec robi to w pracy, z tą różnicą, że nie wie czy to "sudoku" w ogóle ma rozwiązanie. Co więcej, naukowiec prowadzi badania we współpracy z osobami, którzy dzielą takie same zainteresowania, co dodatkowo pozytywnie wpływa na atmosferę pracy. Tak więc praca jest przyjemna, bezstresowa i pozwala robić dokładnie to, co się lubi.

Czy doświadczył Pan porażki, którą potem przekuł Pan w sukces?

Oczywiście. Co należy zrobić po upadku? To co robią dzieci, podnieść się i iść dalej. Z każdej porażki można wyciągnąć dobrą naukę i wiele z nich w dłuższej perspektywie można przekuć w sukces. Porażką jest jeśli ktoś tak się boi porażki, że w związku z tym nic nie próbuje.

Dlaczego warto studiować na uniwersytecie?

 Studia na Uniwersytecie Jagiellońskim dają gruntowne wykształcenie kierunkowe przekazane przez najlepszych specjalistów w kraju. Wszyscy absolwenci Wydziału Matematyki i Informatyki znajdują łatwo zatrudnienie w zawodzie i są cenieni na rynku pracy. Co więcej, jest to naprawdę fajna i satysfakcjonująca praca - zawody aktuariusza, naukowca, matematyka, statystyka, czy analityka danych należą do najlepszych zawodów na świecie pod względem wynagrodzeń oraz zadowolenia i satysfakcji z pracy. Ponadto same studia są przyjemne - w miłej atmosferze, z przyjaźnie nastawionymi prowadzącymi oraz w dużym i nowoczesnym budynku.

Jak dobrze wykorzystać czas na studiach?

Bardzo gorąco zachęcam do udzielania się w kołach naukowych i innych organizacjach studenckich. To umożliwia pogłębianie swoich zainteresowań i zdobycie doświadczenia kierunkowego, ale przede wszystkim daje możliwość poznania ludzi, zasięgnięcia pomocy od innych studentów, i co najważniejsze, przyjemniejszego spędzenia czasu pomiędzy zajęciami i po nich.

Jaką radę udzieliłby Pan młodym ludziom?

Idźcie za swoimi marzeniami. Gdy ktoś robi to co lubi, jest w tym dobry. A gdy ktoś jest w czymś dobry, odnosi w tym sukces. Możliwość realizacji swoich pasji jest bardzo satysfakcjonująca i przynosi radość w życiu.

Wykształcenie czy doświadczenie?

Oba są bardzo ważne, a skupiając się tylko na jednym i zapominając o drugim nie da się odnieść sukcesu. Dobre wykształcenie jest znakomitą podstawą, na której można budować zdobywając doświadczenie. Dlatego zachęcam do studiów na dobrej uczelni jaką jest UJ i zbierania w ich trakcie doświadczenia na stażach lub poprzez działalność w kołach naukowych.