Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Matematyki i Informatyki

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Matematyki i Informatyki

Wydział Matematyki i Informatyki

Nowy budynek Wydziału Matematyki i Informatyki, wyposażony w nowoczesne pracownie komputerowe, znajduje się na pięknym zielonym kampusie. Wydział realizuje projekty w sektorze IT, a do tego daje możliwość odbycia praktyk i staży w największych firmach z branży IT, finansów i bankowości. Zapraszamy na WMiI UJ!

matinf.uj.edu.pl

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Adam Roman

Adam Roman

Informatyk, profesor UJ na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Zakładu Inżynierii Oprogramowania. Naukowo zajmuje się testowaniem i jakością oprogramowania.

[2022]

Na uczelni prowadzi zajęcia z inżynierii oprogramowania, testowania oprogramowania, teorii języków formalnych oraz zarządzania projektami IT. Jego hobby to trenowanie kolarstwa szosowego, gra na fortepianie oraz język włoski.

Czym jest dla Pana Profesora Uniwersytet Jagielloński?

Formalnie, uniwersytet jest moim miejscem pracy, a w praktyce - miejscem, w którym mogę w nieskrępowany sposób realizować swoje zainteresowania - prowadzić badania naukowe. Łącząc te dwie rzeczy ze sobą mogę powiedzieć, że UJ jest miejscem, w którym nie dość, że się dobrze bawię, to na dodatek jeszcze mi za to płacą 🙂

Jakie śmieszne, ciekawe pytania zadają Panu Profesorowi studenci?

Zazwyczaj studenci pytają o różne kwestie merytoryczne dotyczące wykładanych przeze mnie przedmiotów. Jednak wszyscy magistranci, nie wiedzieć czemu, zawsze na początku pisania pracy magisterskiej pytają o to samo - ile stron ma mieć ich praca? Moja odpowiedź zawsze jest taka sama: tyle, ile trzeba - w końcu liczy się jakość, a nie ilość.

Jak dobrze wykorzystać czas na studiach?

1. Nawiązać znajomości z koleżankami i kolegami ze studiów - bo to się naprawdę BARDZO przyda w przyszłości. 2. Wyciągać od dobrych wykładowców i ćwiczeniowców tyle wiedzy, ile się da - chodzić na ich zajęcia, zadawać pytania, przychodzić na konsultacje. 3. Angażować się w studenckie inicjatywy, np. koła naukowe - to też świetny sposób nie tylko na nawiązanie znajomości, ale i poszerzenie wiedzy i umiejętności. 4. Bawić się! Studia to nie tylko ciężka praca i zakuwanie, to także imprezy i tzw. "studenckie życie" - oczywiście, w granicach jakiegoś rozsądku 🙂

Jaką radę udzieliłby Pan Profesor młodym ludziom zaczynającym studia?

Studiowanie wygląda zupełnie inaczej niż nauka w szkole - tu nikt Was do niczego nie będzie zmuszał. Studia nie są obowiązkiem - są dla tych, którzy CHCĄ studiować. Dlatego ważne jest, aby już od samego początku zadbać o samodyscyplinę. Na studiach naprawdę bardzo łatwo poczuć nieskrępowaną wolność i szybko wpaść w tryb lenistwa i imprezowania. Co, niestety, zazwyczaj niezbyt dobrze kończy się z nadejściem pierwszej sesji...

Dlaczego warto studiować na uniwersytecie?

Studia dają nie tylko wiedzę o tym, jak coś działa, ale - przede wszystkim - DLACZEGO to działa. Dzięki temu zyskujemy głębsze zrozumienie (zazwyczaj niezmiennych) podstaw danego obszaru nauki, co daje nam możliwość dalszego, samodzielnego, pozyskiwania bardziej specjalistycznej wiedzy. Na studiach informatycznych jest to szczególnie istotne, bo w informatyce coś, co jest "na topie" dziś, za pół roku jest już zazwyczaj przebrzmiałą historią. Studia przede wszystkim uczą nas tego, jak się uczyć (!).

A czego można nauczyć się od studentów?

Luzu, humoru i nowego słownictwa np. XD 🙂 Ale zdarzyło mi się też kilka razy, że studenci rozwiązali jakieś zagadnienie, z którym sam miałem problem, co owocowało później nawet wspólnymi publikacjami naukowymi (!).

Czy może się Pan Profesor podzielić jakąś ciekawą historią, anegdotą związaną z pracą na UJ?

Raz zapomniałem przyjść na własny, zorganizowany przeze mnie egzamin. Innym razem - na obronę magisterską. A kiedyś zapytałem moją magistrantkę, u kogo pisała pracę licencjacką, na co odpowiedziała ze zdziwieniem, że... u mnie 🙂 Jak więc widać, anegdoty związane z moją pracą na UJ mają niepokojąco wspólny mianownik związany z moją pamięcią...