Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Lekarski

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Lekarski

Wydział Lekarski

Wielowiekowa tradycja i doświadczenie w zdobywaniu wiedzy pomagają Wydziałowi Lekarskiemu UJ CM sprostać wyzwaniom, jakie stawia medycyna XXI wieku. Studenci kształcą się w jednym z najnowocześniejszych obiektów dydaktycznych – Szpitalu Uniwersyteckim - pod okiem uznanych specjalistów.

wl.uj.edu.pl

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Veranika

Veranika

Wydział Lekarski CM UJ.

[2018]

Veranika pochodzi z Białorusi. Studiuje medycynę na III roku na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zacznę od tego, że każdy człowiek podejmuje ważne decyzje w swoim życiu, a jedną z najważniejszych jest wybór zawodu. Decyzja taka musi pochodzić z wnętrza, zakiełkować w sercu.

Moje marzenie o byciu lekarzem

Każdy człowiek podejmuje ważne decyzje w swoim życiu, a jedną z najważniejszych jest wybór zawodu. Decyzja taka musi pochodzić z wnętrza, zakiełkować w sercu.

O medycynie zaczęłam myśleć od wczesnego dzieciństwa. Już wtedy widziałam dużo chorych ludzi i zawsze chciałam im pomóc. W szóstej klasie wiedziałam już, że na pewno będę lekarzem. Zaczęłam interesować się biologią i chemią. Uczestniczyłam w olimpiadach z tych przedmiotów, ale więcej czasu poświęcałam biologii. Dużo zajmowałam się tym przedmiotem i zdobyłam wiele nagród i dyplomów. W dziewiątej klasie zaczęłam naukę w jednej z najlepszych szkół Białorusi. Wtedy zdecydowałam, że chcę związać swoje życie z kardiochirurgią wiedząc, że dużo osób umiera z powodu chorób serca wymagających trudnych chirurgicznych zabiegów. W tym czasie zdobyłam dużą wiedzę z przedmiotów takich jak: histologia, genetyka, fizjologia, mikrobiologia oraz biologia molekularna. Na przełomie dziesiątej i jedenastej klasy uczestniczyłam w ogólnobiałoruskiej olimpiadzie z przedmiotu biologii i zwyciężyłam. Brałam także udział w międzynarodowym konkursie, w którym zdobyłam pierwsze miejsce.

Studia w Polsce

Po jedenastej klasie dostałam się na studia do Uniwersytetu Medycznego na Białorusi, ale zdecydowałam się podejść do egzaminów w Polsce (miałam taką możliwość, bo posiadam pochodzenie polskie). Więcej czasu poświęciłam na przygotowanie się do białoruskiej matury, dlatego też byłam pozytywnie zaskoczona, że zdałam (głównie dzięki wiedzy zdobytej na olimpiady, a także dzięki dziadkowi, który rozmawiał ze mną w domu po polsku). Ukończyłam z wyróżnieniem kurs języka polskiego w Łodzi. Tam też wzięłam udział w konferencji, podczas której prezentowałam swoją pracę naukową "Apoptoza". Zdałam pozytywnie egzaminy na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i byłam bardzo szczęśliwa z tego powodu.

Moje życie akademickie

Studiuję na trzecim roku i bardzo mi się tu podoba. Każdego dnia dowiaduję się wielu ciekawych rzeczy, mam dużo praktycznych zajęć i to naprawdę jest fascynujące. Poznałam bardzo dużo interesujących ludzi i jestem dumna z tego, że mam najlepszych nauczycieli z ogromnym doświadczeniem.

W tym roku mam przedmioty kliniczne, takie jak: chirurgia, interna, pediatria, ginekologia, dermatologia. Mam też dużo zajęć praktycznych, w tym kontakt z pacjentami. Teraz wszystko się układa i rozumie się rzeczy, które opisane są w podręcznikach. W końcu odczuwam, że studiuję medycynę.

Należę do Koła Naukowego Kardiochirurgicznego, które daje mi wiele możliwości. Koło organizuje warsztaty, szkolenia, wykłady specjalistyczne. Prowadzę tam zajęcia na różne tematy związane z leczeniem kardiochirurgicznym chorób serca. W ramach tego Koła uczęszczam na warsztaty z szycia serca, gdzie można nauczyć się np. wiązania węzłów chirurgicznych.

Należę też do Koła Naukowego Kardiologicznego. Uczestniczę w projekcie naukowym prowadzonym na terenie szpitala im. Jana Pawła w Krakowie. Jestem współautorem kilku prac naukowych, ale piszę też kilka swoich prac. Chodzę na dyżury chirurgiczne i kardiochirurgiczne. Miałam wystąpienie na konferencji NFIC 2017.

Chciałabym nadal uczestniczyć w różnych konkursach. Zajęłam drugie miejsce na Uniwersytecie Jagiellońskim w konkursie anatomicznym.

W wolnych chwilach uczę się grać w tenisa ziemnego.

Mój Kraków

W Krakowie bardzo podoba mi się architektura i historia tego miasta. Jestem dumna z tego, że chodzę po różnych miejscach, które odwiedzali wybitni Polacy, np. Jan Paweł II.

Kilka słów na koniec

Gdyby ktoś zapytał mnie, czy żałuję, że wybrałam medycynę, jednoznacznie odpowiedziałabym, że nie, bo jestem zadowolona z tego, czym teraz się zajmuję. Czasami może być trudno, ale jeżeli jest ciężko, to znaczy, że idziesz w prawidłowym kierunku. I jeszcze jedna najważniejsza rzecz, którą zrozumiałam podczas studiów: trzeba wyznaczyć sobie główny cel i robić wszystko, żeby go osiągnąć, wtedy naprawdę odniesiesz sukces.