Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Lekarski

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Lekarski

Wydział Lekarski

Wielowiekowa tradycja i doświadczenie w zdobywaniu wiedzy pomagają Wydziałowi Lekarskiemu UJ CM sprostać wyzwaniom, jakie stawia medycyna XXI wieku. Studenci kształcą się w jednym z najnowocześniejszych obiektów dydaktycznych – Szpitalu Uniwersyteckim - pod okiem uznanych specjalistów.

wl.uj.edu.pl

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Jakub

Jakub

Wydział Lekarski CM UJ.

[2018]

Kuba pochodzi z Gorlic. Do Krakowa przeniósł się jako nastolatek, tutaj był uczniem V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego. Studiuje medycynę.

Dlaczego medycyna?

Decyzję o takim kierunku studiów podjąłem bardzo wcześnie, już w gimnazjum, kiedy wygrałem konkurs z fizyki i udało mi się w nagrodę pojechać do ośrodka naukowo-badawczego CERN w Genewie. Ogromnie zafascynowałem się fizyką i byłem święcie przekonany, że będę uczęszczać do klasy matematyczno-fizycznej, aby potem podjąć studia w zakresie nauk ścisłych. Potem nastąpiło „zderzenie z rzeczywistością". Rozmawiałem na ten temat z rodzicami i sam się zastanawiałem, czy łatwo będzie mi znaleźć pracę jako fizykowi. Wtedy pomyślałem, że przecież medycyna też jest bardzo ciekawa, w czym utwierdzało mnie oglądanie seriali telewizyjnych o tematyce medycznej, które mnie ogromnie zaciekawiły.

Ostatecznie zdecydowałem się iść do klasy biologiczno-chemicznej. Najpierw uczyłem się w Gorlicach, a po roku przeniosłem się do klasy „biol-chem" w V LO w Krakowie. Wtedy wyklarowało się, o czym i tak wcześniej myślałem, że studia podejmę w Krakowie. W II klasie liceum trafiła się możliwość startu w olimpiadzie („Piątka" jest szkołą, która zachęca i przykłada dużą wagę do uczestnictwa swoich uczniów w olimpiadach). Wyszukałem Olimpiadę Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Wziąłem w niej udział i zająłem drugie miejsce w Polsce. W ten sposób, omijając zwykłą procedurę, ogrom nauki i stresu, udało mi się dostać na medycynę na UJ.

Najbardziej interesuje mnie angiologia i kardiologia interwencyjna, działam w Studenckich Kołach Naukowych koncentrujących się na tych zagadnieniach.

Ulubione przedmioty i zajęcia na studiach?

Najbardziej interesuje mnie angiologia i kardiologia interwencyjna, działam w Studenckich Kołach Naukowych koncentrujących się na tych zagadnieniach, a i swoją przyszłość wiążę z tymi specjalizacjami. Niesamowite w przypadku tych zagadnień jest to, jak umożliwiły niesienie pomocy ludziom, których zdrowie i życie było zagrożone, na przykład podczas zawału serca (Kardiologia Interwencyjna).

Wzór do naśladowania?

Nigdy nie zastanawiałem się nad tym, nie myślę w taki sposób. Myślę, że jestem raczej indywidualistą, nie podążam za wzorami. Wolę patrzeć na dobre cechy różnych ludzi i z tego wyciągać to co według mnie najlepsze.

Działalność w organizacjach 

Jestem obecnie przewodniczącym Koła Angiologii Klinicznej działającym przy Klinice Agniologii UJ CM oraz członkiem Koła przy Klinice Kardiologii Interwencyjnej KSS im. Jana Pawła II. Przedstawiam swoje prace na konferencjach międzynarodowych (w Krakowie i Zabrzu, a w maju szykujemy się na wyjazd do Lizbony), a także przygotowuję się do publikacji jednego z badań.

Co poza studiami?

Jedną z moich pasji jest siłownia, bardzo mi się to podoba – układanie własnej diety, przygotowywanie posiłków, zdrowy styl życia. Ćwiczę 5 razy w tygodniu, 2 godziny dziennie. Nie osiągnąłem jeszcze pięknej sylwetki, ale wkładam w ćwiczenia dużo pracy.

Ulubione miejsce

Moje łóżko, w którym mogę się w końcu sensownie wyspać i odpocząć od całego zgiełku życia 🙂