Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Farmaceutyczny

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Farmaceutyczny

Wydział Farmaceutyczny

Najlepszy Wydział Farmaceutyczny w Polsce. Wydział stwarza warunki do pogłębiania zainteresowań naukowych, poprzez pracę w studenckich kołach naukowych, a w ramach projektów realizowanych w trakcie studiów, daje także szansę na własne odkrycia naukowe. Liczne organizacje studenckie ułatwiają integrację i rozwój osobisty. Farmacja, analityka medyczna, kosmetologia oraz Drug Discovery and Development są właśnie dla Ciebie!

farmacja.cm.uj.edu.pl

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Agnieszka Gunia-Krzyżak

Agnieszka Gunia-Krzyżak

Adiunkt na Wydziale Farmaceutycznym UJ CM w Krakowie. W pracy naukowej zajmuje się syntezą związków organicznych, które mogłyby zostać wykorzystane jako składniki aktywne leków lub produktów kosmetycznych. Prowadzi również badania aktywności biologicznej związków syntetycznych i ekstraktów roślinnych w różnych modelach in vitro. Obecnie pracuje nad otrzymaniem innowacyjnej substancji wspomagającej terapię przebarwień skórnych u ludzi.

[2022]

Czym jest dla Pani Profesor Uniwersytet Jagielloński?

Uniwersytet Jagielloński to w pierwszej kolejności moje miejsce pracy. Muszę podkreślić, że jestem dumna, że mogę pracować w tej najstarszej polskiej uczelni. Uniwersytet Jagielloński jest dla mnie synonimem tradycji, ale też zmian i najwyższych standardów.

Jakie śmieszne lub ciekawe pytania zadają Pani Profesor studenci?

Studenci najczęściej proszą mnie o wyjaśnienie kwestii związanych z nauczanymi zagadnieniami. Niekiedy chcą wiedzieć, jakie badania prowadzimy, a kiedy indziej proszą o doradzenie w innych kwestiach np. w wyborze miejsca praktyk.

Jak dobrze wykorzystać czas na studiach?

Radziłabym wykorzystać czas studencki zarówno na naukę, jak i na realizację marzeń, planów, czy też na zawieranie i pielęgnowanie kontaktów towarzyskich. Warto korzystać z samego faktu bycia studentem i aplikować o stypendia, wyjazdy, wymiany studenckie. To są bardzo cenne doświadczenia, które procentują w przyszłości. Zachęcam jednocześnie do przyłożenia się do rzetelnego realizowania planu studiów. Może się zdarzyć, że wiedza zdobyta podczas studiów przyda się w najmniej oczekiwanym momencie.

Jaką radę udzieliłaby Pani Profesor młodym ludziom zaczynającym studia?

Osobom zaczynającym studia radziłabym nie bać się zmienić kierunku studiów, gdyby okazało się, że wybrali niewłaściwie. Ale też radziłabym dobre nastawienie i wykorzystanie czasu studiów. Nasuwa mi się również rada, aby przygotowując się do zajęć podchodzić krytycznie do informacji, które znajdują się w Internecie i rzetelnie weryfikować źródła.

Dlaczego warto studiować na uniwersytecie?

Studia na uniwersytecie pozwalają na wszechstronny rozwój - to coś w stylu połączenia przyjemnego z pożytecznym. Studia to niezapomniany czas, który jest przygotowaniem do pełnienia ról w późniejszym życiu.

Czego można nauczyć się od studentów?

Od studentów można nauczyć się interesującego podejścia do tematów naukowych, dociekliwości, ale i obsługi social mediów 😊

Czy może Pani Profesor podzielić się jakąś ciekawą historią, anegdotą związaną z pracą na Uniwersytecie Jagiellońskim?

Wiele razy studenci dostarczają mi ciekawych przeżyć, gdy sprawdzam ich prace, można w nich znaleźć klasyczny „humoru zeszytów”. Na przykład na kolokwium z chemii organicznej student narysował postać Conana Barbarzyńcy (z odpowiednim podpisem), gdyż chwilowo nie wiedział jak wygląda wzór „goganu”. Inną ciekawą historią było wystąpienie podczas stażu na Uniwersytecie w Berkley, gdy miałam zaprezentować prowadzone przeze mnie badania i moją jednostkę macierzystą. Szczególny odzew ze strony audytorium dało się słyszeć, gdy powiedziałam, że Uniwersytet Jagielloński, na którym pracuję został założony w 1364 roku. W kuluarach usłyszałam, że w Stanach Zjednoczonych instytucje są uznawane za tradycyjne i wiekowe już gdy mają około 100 lat.