Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Chemii

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Chemii

Wydział Chemii

Nanotechnologia, inżynieria krystaliczna, rozwój metod analitycznych i ich zastosowanie w chemii sądowej i nie tylko - to wszystko ma do zaoferowania Wydział Chemii UJ. Nowoczesna infrastruktura badawcza, uznani naukowcy i dydaktycy – to może być miejsce dla Ciebie!

chemia.uj.edu.pl

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Sylwia

Sylwia

Studentka Wydziału Chemii UJ

[2020]

Wybrałam mój kierunek studiów ponieważ…. 

Chemia to już moja pasja,a nie jedynie zainteresowanie, które pojawiło się w okresie gimnazjum. Będąc w liceum startowałam w licznych konkursach i olimpiadach, co zaowocował w przyszłości, umożliwiając mi zdobycie indeksu na nowo powstały kierunek jakim była chemia medyczna - chciałam spróbować czegoś nowego... lubię eksperymentować 😉 Wybrałam „chemię medyczną”, gdyż opiera się ona na solidnych podstawach z zakresu chemii oraz dodatkowo obejmuje wybrane zagadnienia z zakresu nauk biologicznych, medycznych i farmaceutycznych. Pozwala to poznać i zrozumieć podstawowe aspekty syntezy i identyfikacji związków aktywnych biologicznie, ich metabolizmu w organizmie, działania na poziomie molekularnym oraz zależności pomiędzy ich budową i aktywnością.

 

Jakie były lub są najciekawsze przedmioty na Twoim kierunku studiów i dlaczego? 

Dużo by wymieniać, ale z ostatnich lat najciekawszym przedmiotem był kurs „Wstęp do badań klinicznych”. Celem modułu było zapoznanie się z wybranymi zagadnieniami z zakresu organizacji, planowania, prowadzenia i monitorowania badań klinicznych, a także pogłębienie wiedzy z zakresu procedur administracyjnych, etycznych oraz prawnych związanych z wprowadzaniem nowych produktów leczniczych w Polsce i na świecie. Myślę, że większość studentów mojego roku zgodzi się z moją odpowiedzią, gdyż wszystkich wciągnęła ta tematyka zajęć – moglibyśmy na nich siedzieć dniami i nocami.

 

Studiowanie to… 

Po pierwsze, zrozum, że studiowanie to nie to samo, co odrabianie lekcji! Bez wątpienia znasz te słowa „praca domowa” i „nauka”, ale czy kiedykolwiek naprawdę myślałeś o ich znaczeniu? Kiedy przechodzisz ze szkoły średniej na uniwersytet, to dobry czas, aby lepiej zrozumieć oba pojęcia. Nauka odnosi się do czasu spędzonego na czytaniu i przetwarzaniu materiałów, w celu przeglądu tego, co już zostało omówione, lub przygotowania się do przyszłych zajęć. Wielu studentów myśli o studiowaniu jako o tym, co robią, aby przygotować się do egzaminu. Najlepiej jest jednak zarezerwować czas na naukę, aby mieć pewność, że rozumiesz wszystkie pojęcia, których uczysz się na zajęciach, i nie pozostaniesz w tyle. Nauka obejmuje tworzenie fiszek, robienie szczegółowych notatek i czytanie. Aby odnieść jak największe sukcesy na studiach, priorytetem jest odrabianie zadań domowych i studiowanie. Pomoże ci to uzyskać dobre stopnie, ale także zapewni zdobycie teoretycznej i praktycznej wiedzy potrzebnej w przyszłej karierze.

Studia to tak naprawdę czas, kiedy człowiek ma chwilę, żeby usiąść i zastanowić się nad sobą. Inwestujcie w siebie.

 

 Co było lub jest dla Ciebie największym wyzwaniem? 

Podczas pierwszych lat nauki jako studentka stanęłam przed jednym z największych wyzwań, to jest nabycia techniki dobrego zarządzania czasem, gdy jednocześnie studiowałam dwa kierunki studiów. Zdobyta umiejętność pozwoliła mi na zaangażowanie się w organizacje studenckie tj. Samorząd Studentów, Koła Naukowe oraz zdobywanie doświadczenia poprzez pracę. Był to aspekt, którego większość nie potrafi wykorzystać w pełni, a przydaje się w życiu codziennym. Drugie wyzwanie, które było i nadal jest, to realizowanie założonych sobie celów, które zawsze staram się w pełni osiągnąć.

 

 Jak wygląda życie studenckie? 

Życie studenckie jest trudne do zdefiniowania. Czy jest to leniuchowanie ze znajomymi na trawnikach kampusu? Czy jest to czytanie gazety studenckiej w Strefie Studenckiej? Czy jest to głównie siedzenie do późna w nocy w bibliotece, aby skończyć zadania? Prawda jest taka, że życie studenckie jest inne dla każdego. Dowiesz się, co to dla ciebie naprawdę oznacza, gdy tylko znajdziesz się wśród nas.

 

Jak dobrze wykorzystać czas na studiach? 

Studia to nie tylko czas beztroskich imprez, integracji i nabywania ciekawych doświadczeń. Warto pomyśleć o tym, aby po pięciu latach spędzonych w swojej Alma Mater stanąć na jej dziedzińcu z dyplomem, tytułem magistra w kieszeni i powiedzieć: „To były najlepsze lata w moim życiu!”. Jednakże, mam wrażenie, że utarło się w społeczeństwie przekonanie, że po studiach nie ma pracy. Wiecie dlaczego? Większość ludzi marnuje ten okres na robienie kompletnie NICZEGO. Siedzą, łaskawie pójdą na ćwiczenia, wrócą do domu, skoczą na „Miasteczko”, polajkują coś na fejsie i koniec aktywności na dziś, bo jeszcze się zmęczą. Studia to tak naprawdę czas, kiedy człowiek ma chwilę, żeby usiąść i zastanowić się nad sobą. Inwestujcie w siebie. Pamiętajcie, że zainwestowane w siebie pieniądze to nigdy nie są stracone pieniądze. To kapitał, który zwraca się w przyszłości, uwierzcie mi, wiem o czym mówię. Dodatkowo, gorąco polecam zaangażować się i poświęcić swój czas na działalności w różnego rodzaju organizacjach studenckich oraz na podróże, które kształcą!

Nie daj sobie nigdy wmówić, że czegoś nie potrafisz!

 

Wykształcenie czy doświadczenie? 

Debata na temat wykształcenia i doświadczenia jest w toku. W dzisiejszym świecie wielu zastanawia się, czy dyplom ukończenia uniwersytetu jest nadal opłacalną inwestycją, biorąc pod uwagę znaczący wzrost liczby „samozwańczych” przedsiębiorców i liderów, którzy całkowicie pominęli wykształcenie chociażby średnie. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Należy ją oceniać indywidualnie dla każdego przypadku i dopasowywać do wymagań przyszłej pracy.

 

Jeśli masz jakieś zainteresowania opowiedz nam o tym  

Moim zainteresowaniem są podróże oraz działalność w różnego rodzaju organizacjach. Jak wiadomo podróże są świetnym sposobem na naukę rzeczy, które mają znaczenie. Niezależnie od tego, czy spacerujesz ulicami Paryża, chodzisz po najbardziej wymagających szlakach w Himalajach, czy spędzasz słoneczne popołudnie na karaibskich plażach, podróż nigdy nie zawiedzie Cię jako nauczycielka. Podróż pokazuje kim jesteśmy w kontekście całego świata, w sposób, który jednocześnie rzuca na kolana i inspiruje do wstania i zrobienia czegoś użytecznego. Natomiast działalność w Samorządzie Studenckim, Radzie Mieszkańców Domu Studenckiego czy Kołach Naukowych to jest to co kocham robić najbardziej i sprawia mi przyjemność. Móc robić coś dla innych bezinteresownie, a jednocześnie zdobywając dodatkowy wpis do CV? Polecam!

 

Jaką radę dałabyś obecnym kandydatom na studia? 

Pamiętaj "Nie daj sobie nigdy wmówić, że czegoś nie potrafisz" oraz, że początki bywają trudne, ale przeszkody są po to, aby je pokonywać.

 

Czym różni się studiowanie od nauki w liceum? 

Jeśli idziesz na studia zaraz po ukończeniu szkoły średniej, może Ci być nieco trudniej zrozumieć, jak inaczej rzeczy działają na UJ (w porównaniu do twojej szkoły). Największa różnica między szkołą średnią a uniwersytetem polega na tym, że jesteś traktowany jak dorosły. Oznacza to, że możesz przejąć większą kontrolę nad tym, jak spędzasz czas i co studiujesz. Oznacza to również, że Twoja edukacja jest twoją odpowiedzialnością, nikt nie zrobi tego za Ciebie.

 

Kto jest dla Ciebie inspiracją? 

Inspiracje znajduję u różnych ludzi i różnych rzeczy. Muszę powiedzieć, że osobą, która szczególnie mnie zainspirowała, była Maria Skłodowska-Curie - jest wciąż jednym z najbardziej znanych naukowców wszechczasów. Jej praca była kluczowa w rozwoju walki z rakiem, a ona sama uważana jest za „najbardziej inspirującą kobietę w nauce”. Może i mi uda się więc coś osiągnąć?

 

Co jest dla Ciebie największa motywacją? 

Myślę, że w im głębsze rzeczy wierzysz, tym intensywniejsza będzie Twoja motywacja.