Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Biologii

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Biologii

Wydział Biologii

Studiując na Wydziale Biologii będziesz mógł rozwijać swoją wiedzę związaną z różnymi aspektami biologii, neurobiologii oraz naukami o środowisku. Zajęcia na tym Wydziale odbywają się w doskonale wyposażonych laboratoriach. Studiuj na WB UJ!

wb.uj.edu.pl

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Marta

Marta

Doktorantka na Wydziale Biologii UJ

[2019]

Dlaczego wybrałaś ten kierunek?
Odkąd pamiętam, zawsze interesowała mnie biologia człowieka, a w szczególności biologia komórki. Niesamowite było dla mnie to, że ta niewidoczna gołym okiem, zdolna do samodzielnego życia struktura odpowiedzialna jest za wszystkie występujące procesy życiowe. Wiedziałam, że studia na kierunku biologia dadzą odpowiedź na nurtujące mnie pytania w tej dziedzinie. Co więcej, skierowały moje zainteresowania na badanie fizjologii komórek nowotworowych, czym teraz się zajmuję. 

Jakie jest Twoje ulubione miejsce na UJ i w Krakowie?
Myślę, że dla każdego prawdziwego naukowca ulubionym miejscem jest laboratorium. Tak też jest w moim przypadku. Instytut Zoologii, w którym pracuję nad doktoratem, znajduje się na Kampusie 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. To niesamowity kompleks, w którym znajduje się kilkanaście bardzo ważnych obiektów dla naszego uniwersytetu, w tym kilka wydziałów. Tak więc najwięcej czasu spędzam właśnie w laboratorium Zakładu Fizjologii i Toksykologii Rozrodu Wydziału Biologii UJ. Ciekawość odkrywania nowych rzeczy jest dla mnie nieporównywalna z niczym innym. Kiedy mam w planach wykonanie doświadczenia, zamykam się w laboratorium, całą uwagę skupiając na wykonaniu zadania i zrealizowaniu zaplanowanych celów.
Trudno wskazać jedno ulubione miejsce w Krakowie. Uważam, że jest to wręcz niemożliwe. Oczywiście mogłabym wymienić wiele zakątków na Starym Mieście czy Starym Podgórzu, które są mi najbliższe. Jako biolog uwielbiam tereny zielone. Moje ulubione to Planty, Błonia, Bulwary Wiślane oraz okolice Zwierzyńca. Tam najczęściej spaceruję.

Co było/jest dla Ciebie największym wyzwaniem?
Myślę, że największym wyzwaniem było i jest realizowanie założonych sobie celów. W nauce odpowiedź na jedno pytanie zazwyczaj rodzi kolejne. W trakcie realizacji celów, zawłaszcza naukowych, możemy napotkać wiele przeszkód, które na początku wydają nam się nie do pokonania. Jednak z doświadczenia wiem, że w takich sytuacjach nie warto się poddawać, ponieważ metodą prób i błędów, a także dzięki pomocy innych doświadczonych naukowców, możemy dojść do niesamowitych odkryć.

Czym jest dla Ciebie Twoja supermoc (niewidzialność)?
Odkrywanie tego, co niewidzialne daje wiele odpowiedzi na to, co widzialne, a niezrozumiałe. Badanie fizjologii i toksykologii komórek nowotworowych pozwala nam odpowiedzieć na wiele nurtujących pytań. Obecnie dostępność zaawansowanej technologii, dzięki której obserwujemy komórki, ich struktury, a także złożone procesy biologiczne sprawia, że naprawdę możemy poczuć się jak superbohaterowie.

Wymień pięć rzeczy, które są dla Ciebie niezbędne:
Dostęp do bazy artykułów naukowych, kawa, słuchawki do słuchania muzyki, komputer, dobre jedzenie.

Jaka jest Twoja rada dla maturzystów?
Nigdy nie dopuszczaj do siebie myśli, że nie dasz rady. Skup się na swoich celach i realizuj je. Gdy zaczynałam studia, też myślałam, że nie dam rady, a teraz mam supermoc 🙂

Czym jest dla Ciebie Uniwersytet Jagielloński (jednym słowem)?
Odkrywcą.

Skąd bierzesz motywację do działania?
Wiele motywacji dają mi ludzie, którymi się otaczam. Moja promotor dr hab. Anna Ptak od początku mojej specjalizacji uświadamiała mi, że nie warto przejmować się niepowodzeniami, tylko wyciągać wnioski i dalej realizować swoje cele. Dzięki jej zaangażowaniu i wierze we mnie udało mi się zdobyć grant na badania i realizować się jako samodzielny naukowiec. Ważne są również rezultaty mojej pracy. Możliwość przedstawienia swoich badań na międzynarodowych konferencjach, opublikowanie pracy w międzynarodowym czasopiśmie, zdobycie grantu czy nagrody jest ogromnym wyróżnieniem, które daje niesamowitą motywację do dalszego działania.

Jak dobrze wykorzystać czas na studiach?
Studia to idealny czas do ukierunkowania swoich zainteresowań. Czasem jesteśmy ich pewni od początku, czasem odkrywamy pasję do danej dziedziny na nowo. Jeśli coś nas bardzo interesuje, polecam zaangażować się w działanie kół naukowych i zorientować się o możliwościach odbycia dodatkowych praktyk lub staży, aby móc wykorzystać nowo nabytą wiedzę w praktyce. Studia to też nowe środowisko. Aktywny udział w pracach Samorządu Studentów czy stowarzyszeń studenckich to idealny sposób na poznanie ciekawych ludzi i odkrycie w sobie nowych talentów.

Wykształcenie czy doświadczenie?
Myślę, że w większości przypadków wykształcenie i doświadczenie idą w parze. Aby zdobyć doświadczenie, musimy posiadać podstawową wiedzę na dany temat. Natomiast doświadczenie często weryfikuje naszą wiedzę.