Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Biologii

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydział Biologii

Wydział Biologii

Studiując na Wydziale Biologii będziesz mógł rozwijać swoją wiedzę związaną z różnymi aspektami biologii, neurobiologii oraz naukami o środowisku. Zajęcia na tym Wydziale odbywają się w doskonale wyposażonych laboratoriach. Studiuj na WB UJ!

wb.uj.edu.pl

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dr hab. Szymon Drobniak

Dr hab. Szymon Drobniak

Instytut Nauk o Środowisku UJ, School of Biological, Environmental and Earth Sciences, University of New South Wales.

[2020]

Wiedza daje nam swobodę w poszukiwaniu doświadczenia. W wykształceniu nie chodzi o to, żeby wiedzieć i pamiętać, ale żeby wiedzieć gdzie określoną wiedzę znaleźć.

Kilka słów o mnie.

Jestem biologiem ewolucyjnym i zoologiem - obecnie zajmuję się przede wszystkim ekologią i ewolucją ptaków. Tak naprawdę moja ptasia przygoda zaczęła się już na studiach magisterskich - wtedy po raz pierwszy pojechał ma szwedzką Gotlandię, gdzie od 15 lat badam gnieżdżące się tam ptaki. Gotlandia i ptaki związały mnie z Uniwersytetem Jagiellońskim - to na nim zrobiłem doktorat, a potem uzyskałem habilitację. Biologia ewolucyjna ptaków jest niesamowita - dzięki niej mam okazję odwiedzać niezwykłe miejsca (swoje badania prowadzę w Szwecji, w Kostaryce, w australijskim buszu) oraz pracować w najlepszych instytucjach na świecie. Ale biologia ewolucyjna to nie tylko podglądanie życia - to także nowoczesne metody genetyczne oraz obliczeniowe, dzięki którym mogę zadawać znacznie ciekawsze pytania badawcze. Poza czystą nauką uwielbiam popularyzować wiedzę: robię to pracując z młodszymi badaczami w szkołach, angażując się w produkcję popularnonaukowych programów w TV czy pisząc książki. Po godzinach jestem grafikiem i ilustratorem: często łączę w projektowaniu obraz z wiedzą naukową, ale nie mam nic przeciwko czystej sztuce - dzięki takiej odskoczni łatwiej jest odpocząć od pracy i wrócić do badań naukowych z czystym umysłem.

Kto był/jest Pana autorytetem?

David Attenborough, Maria Curie-Skłodowska, Olafur Eliasson.

Pana przepis na sukces w swojej dziedzinie.

Przede wszystkim - dobry balans między wysiłkiem zawodowym i pracą, oraz tym co pracą nie jest ale pozwala się zdystansować. Plus gotowość do pracy w najdziwniejszych godzinach i sytuacjach - pomysły badawcze wpadają do głowy czasem tuż przed snem, lub w czasie górskiej wędrówki. Z rzeczy przyziemnych - organizacja czasu: ciągle mam z nią czasami problemy, ale znalezienie skutecznej metody (dla mnie najlepsza okazała się technika Pomodoro) to absolutna konieczność w pracy naukowej.

Co jest dla Pana motywacją?

Najbardziej motywuje mnie chyba to specyficzne uczucie, gdy analizując dane lub czytając literaturę ma się moment "Eureki": widzi się nowe powiązania albo wpada się na oryginalny pomysł.

Jak wygląda życie naukowca?

Wbrew pozorom nie spędza się go w całości w białym kitlu w laboratorium lub bibliotece. Moje badania wymagają sporo podróżowania (tak ze względu na ich temat, jak i z powodu licznych współpracowników rozsianych po całym świecie). Sporą część roku spędzam więc "w drodze". Praca naukowa to przede wszystkim duża wolność, której nie daje żaden inny zawód: wolność w kształtowaniu tego, co się robi, wolność w wybieraniu tematu, za którym się podąża. Ale też poczucie pracy nad jakąś całością, kompletnym projektem - czego z reguły nie doświadczamy w wielotysięcznej korporacji. Ale z wolnością idzie też spore wyzwanie - trzeba umieć się zdyscyplinować, zwłaszcza pod kątem organizacji czasu.

Czy doświadczył Pan jakiejś porażki, którą później przekuł Pan w sukces?

Pewnie - wielokrotnie. Np. w czasie post-doca realizowanego na Uniwersytecie w Zurychu zajmowałem się badaniami ewolucji kooperacji u ptaków. Analizowałem wielki zestaw danych o wielu tysiącach gatunków ptaków i ich zachowaniach. Analizy trwały długo (kilka tygodni) i pod koniec jednej rundy analiz zorientowałem się, że źle zaprojektowałem jeden model analityczny. Miałem poczucie, że wyniki będą do wyrzucenia - ale okazało się, że ten błąd uwidocznił ciekawe wzorce w naszych danych, które już poprawnie przeanalizowane dały początek jednej z moich lepszych publikacji.

Dlaczego warto studiować na uniwersytecie?

Powód tak naprawdę jest jeden: ludzie. Studia uniwersyteckie dają szansę poznania niesamowitych ludzi, czy jako wykładowców - czy też jako kolegów i koleżanek studiujących. Czas studiów wspominam jako taką wybuchową mieszankę niezwykłych charakterów i osobowości - do której bardzo chętnie bym wrócił, gdyby tylko się dało. Poza tym chyba w żadnym innym miejscu nie nauczymy się tak dobrze kwestionowania rzeczywistości w produktywny sposób.

Jak dobrze wykorzystać czas na studiach?

Po pierwsze - nie należy unikać zabawy i budowania przyjaźni. Studia to nie tylko praca. Warto jednak od samego początku odpowiedzieć sobie na pytanie: czego oczekuję po studiach? Czy interesuje mnie ich skończenie i praca poza uczelnią - czy praca naukowa? Jeśli to drugie - najlepiej od razu znaleźć na uczelni kogoś, najlepiej wśród młodszych pracowników naukowych, kogo będziemy mogli podglądać. Jeśli praca naukowa to nasz cel - warto też rozważyć kierunki międzywydziałowe, dające znacznie więcej swobody w tym jak przebiegają nasze studia i czego się uczymy.

Jakiej rady udzieliłby Pan młodym ludziom?

Niczego, co czytamy w przestrzeni publicznej, nie przyjmować za pewnik. A im bardziej zaczepnie lub rewolucyjnie coś brzmi - tym bardziej trzeba to kwestionować, drążyć za źródłami i szukać rzetelnej wiedzy samemu.

Wykształcenie czy doświadczenie?

Proszę uzasadnić swoją odpowiedź. Na 100% doświadczenie - większość tego, co robię obecnie naukowo opieram na swoim własnym doświadczeniu. Ale - doświadczenia nie da się oddzielić od wykształcenia. Wiedza daje nam swobodę w poszukiwaniu doświadczenia. W wykształceniu nie chodzi o to, żeby wiedzieć i pamiętać, ale żeby wiedzieć gdzie określoną wiedzę znaleźć.

Jakie nowe wyzwania stoją przed Panem?

Każdy nowy pomysł badawczy jest wyzwaniem - następnym będzie więc pewnie kolejny projekt badawczy. Chciałbym też z sukcesem zakończyć badania, jakie obecnie prowadzę we współpracy z University of New South Wales w Australii - zastosujemy tam kilka innowacyjnych sposobów badania zachowania się zwierząt, więc wyzwaniem będzie doprowadzenie wszystkiego do szczęśliwego i udanego finału.