Podcasty

Podcasty

Romanse, buddyjskie przemijanie i boski Książę - słów kilka o fenomenie "Opowieści o Księciu Promienistym"

Nagranie dotyczy japońskiej powieści z epoki Heian pt. "Opowieść o Księciu Promienistym" (jap. "Genji monogatari", 源氏物語) i jej społeczno-kulturowej recepcji na przestrzeni kolejnych stuleci. Autorka powieści, Murasaki Shikibu, zarysowała postać perfekcyjnego bohatera - Księcia Hikaru Genjiego - który stał się ideałem mężczyzny także dla czytelniczek z epoki. O tym opowiada dr Anna Kuchta z Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji Wydziału Filozoficznego UJ.

Mikroplastik dziś i jutro

Tematyka podcastu dotyczy mikroplastiku, zarówno w ujęciu geologicznym — antropocenu — jak i bieżących zagrożeń związanych z jego występowaniem w środowisku. Omówione zostały podstawy tego, w jaki sposób mikroplastik powstaje, krąży i akumuluje się w środowisku naturalnym. O tym opowiada inż. Kinga Jarosz, doktorantka Instytutu Nauk Geologicznych Wydziału Geografii i Geologii UJ.

Burza nad Eurazją. Co dalej z wojną w Ukrainie?

Od prawie pięciu miesięcy trwa agresja Federacji Rosyjskiej w Ukrainie. Aktualną sytuację przybliżają nam w swojej rozmowie prof. dr hab. Joachim Diec oraz dr Michał Kuryłowicz z Instytutu Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Twórcze pisanie na uniwersytecie

Od nowego roku akademickiego Wydział Polonistyki UJ zaprasza na nowy kierunek studiów. Twórcze pisanie to propozycja dla tych, których pociąga kreatywne posługiwanie się literackim językiem polskim, pisanie tekstów artystycznych i użytkowych o charakterze estetycznym. O tym rozmawiają dr hab. Jerzy Franczak, prof. UJ z UJ Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych oraz dr hab. Krzysztof Zajas, prof. UJ z Katedry Kultury Literackiej Pogranicza.

Ochrona organizmu przed promieniowaniem ultrafioletowym

Czy każde promieniowanie słoneczne dociera do powierzchni Ziemi? Czy to prawda, że promieniowanie może przenikać przez szkło? Jaki wpływ na mutację DNA mogą mieć promienie UV? Wszystko to wyjaśnia dr hab. Agnieszka Gunia-Krzyżak z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM.

Potrójność Bośni i Hercegowiny

Jaki kształt terytorialny i porządek prawno-administracyjny posiada Bośnia i Hercegowina po bratobójczej wojnie? Czemu mieszkańcy tego regionu nie śpiewają hymnu? Zawiłości traktatu pokojowego i jego rozwiązania tłumaczy dr Dominika Kaniecka z Instytutu Filologii Słowiańskiej Wydziału Filologicznego UJ.

Alergia i smog. Walka o czyste powietrze się opłaca!

W Polsce na alergie cierpi około 40 proc. osób (badanie ECAP). Na przebieg tych chorób wpływa wiele czynników, m.in. zanieczyszczenie środowiska. Zespół naukowy pod kierownictwem prof. Ewy Czarnobilskiej udowodnił, że smog uczula. Były to pierwsze takie badania na świecie. Ponadto, w Zakładzie Alergologii Klinicznej i Środowiskowej CM UJ przez dekadę sprawdzano wpływ zanieczyszczonego powietrza na rozwój chorób alergicznych wśród krakowskich uczniów. Okazało się, że poprawa ich zdrowia jest efektem antysmogowych działań w mieście.

Dwutlenek tytanu - superbohater na wielu frontach

Dr Magdalena Jarosz z Zakładu Chemii Fizycznej i Elektrochemii Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, w najnowszym odcinku naszego podcastu, opowiada o tym, czym jest i jak w praktyce może być stosowany dwutlenek tytanu - nieorganiczny związek chemiczny. O badaniach dr Jarosz i jej zespołu możecie przeczytać w "Projektorze Jagiellońskim" - publikacji popularnonaukowej UJ.

Dalmacja - pogranicze wielu cywilizacji nad Adriatykiem

Dalmacja to historyczna kraina na Półwyspie Bałkańskim, przez wieki podlegająca ciągłej ekspansji plemion i narodów z Europy. O tym, jak ta wielokulturowość wpłynęła na obecny kształt tego malowniczego terenu wyjaśnia dr hab. Maciej Czerwiński, prof. UJ z Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zagadka tabu. Opowieść o Polinezyjczykach, zakazie jedzenia wieprzowiny i przeklinaniu

Tabu to coś zakazanego, co jednak skrycie się pragnie. Czy jednak faktycznie znaczy to, co myślimy? Czy jest ono tak samo rozumiane w Europie, jak i w Australii? O „tabu” – niebanalnie i bez skrępowania opowiada dr Maciej Czeremski z Wydziału Filozoficznego UJ.

Napromieniowani Rosjanie z Czarnobyla?

Dr Paweł Sekuła z Zakładu Studiów Polsko-Ukraińskich Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, w najnowszym odcinku podcastu Przystanek #misjaUJ, opowiada o szeroko rozpowszechnionych (również w polskich mediach) informacji na temat chorób popromiennych rosyjskich żołnierzy (i przypadku śmiertelnego) po okupacji czarnobylskiej strefy alienacji.

Władza carów

W najnowszym odcinku podcastu Przystanek #misja UJ dr hab. Katarzyna Kuras, prof. UJ, z Instytutu Historii UJ opowiada o dziejach caratu i historii rosyjskiej władzy. Czym była Czapka Monomacha, o czym mówi koncepcja Trzeciego Rzymu stworzona przez mnicha Filoteusza, na kim w swoich rządach wzorowali się rosyjscy władcy z przeszłości? Zapraszamy do słuchania.

Нет войне - rosyjscy twórcy kultury wobec wojennej agresji na Ukrainę

Mimo że, jak donoszą niezależne źródła, około 70 % społeczeństwa rosyjskiego popiera politykę Kremla wobec Ukrainy, trzeba z całą mocą podkreślić, że kultura rosyjska mówi całkiem innym głosem: przedstawiciele kultury mówią rosyjskiej agresji na Ukrainę zdecydowane, nieustraszone nie. Kultura bowiem to nie to samo co państwo. O reakcji rosyjskich twórców kultury na rosyjską agresję na Ukrainę rozmawiają dr Marta Lechowska z Instytut Rosji i Europy Wschodniej UJ oraz dr Paulina Gorlewska (filmoznawczyni i rosjoznawczyni) nieetatowa pracowniczka w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ.

Co mówi prawo międzynarodowe publiczne o rosyjskiej inwazji?

Już siódmy dzień trwa inwazja wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Media coraz częściej donoszą o zbrodniach wojennych dokonywanych przez wojska najeźdźcze. Władze Ukrainy poinformowały, że zbierają dowody na bezprawne działania wojenne. O prawno-międzynarodowych aspektach wojny opowiada dr hab. Brygida Kuźniak, prof. UJ z Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego Wydziału Prawa i Administracji UJ.

Co siedzi w głowie Putina?

Od 24 lutego trwa inwazja Federacji Rosyjskiej w Ukrainie. Bieżącą sytuację, powody, dla których Władimir Putin zdecydował się na atak, jak i kontekst historyczny przybliżają nam prof. dr hab. Joachim Diec oraz dr Michał Kuryłowicz z Instytutu Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Superhero Josef Szwejk

Jakie oblicza kryje w sobie Josef Szwejk? Czy niepozorny, „dobry wojak” może przejawiać cechy superbohatera? Jak odczytywać tę postać w kontekście realiów historycznych ówczesnej Europy? Na te pytania odpowiada dr Piotr Gierowski z Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nie tylko Czarna Śmierć. Wielkie pandemie dżumy w historii ludzkości

O pandemiach dżumy, ich złożonej ekologii i wnioskach, które możemy z tego wyciągnąć dla naszej obecnej sytuacji, opowiada dr hab. Adam Izdebski z Instytutu Historii UJ. Podcast jest związany z publikacją w Nature Ecology and Evolution przełomowego artykułu pokazującego zróżnicowany wpływ Czarnej Śmierci na średniowieczną Europę.

Hunga Tonga-Hunga Ha'apai

O erupcji wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha'apai, która wydarzyła się w styczniu 2022 roku, opowiada dr hab. Patrycja Wójcik-Tabol, prodziekan Wydziału Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

O co chodzi w protestach w Kazachstanie?

Wydarzenia z początku stycznia, które miały miejsce w Kazachstanie (byłej republice radzieckiej) analizuje dr Michał Kuryłowicz - adiunkt w Katedrze Badań nad Obszarem Eurazjatyckim Instytutu Rosji i Europy Wschodniej na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.

Co się stało w Kazachstanie?

Na początku nowego roku świat obiegły filmy i zdjęcia z protestów w Kazachstanie. O tym, co działo się w jednym z najważniejszych państw regionu Azji Południowej, w krótkim wykładzie opowiada prof. dr hab. Bogusław Pacek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wpływ pandemii z 1918 r. na język angielski

O tym, jak pandemia grypy hiszpanki wpłynęła na język angielski opowiada dr hab. Michał Choiński z Zakładu Historii Literatury i Kultury Amerykańskiej Instytut Filologii Angielskiej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W nagraniu wykorzystano fragmenty tekstu Michał Choińskiego "Keep Calm & Carry On" GAMA. Nowa Gazeta Magnetofonowa 1/2021, 36-39.

"Wiedźminowi" stuknęło 35 lat!

Piotr Żołądź - doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca, absolwent studiów filologicznych (z zakresu j. polskiego i j. angielskiego), muzyk. Autor książki Potworność i krytyka. Studia o cyklu wiedźmińskim Andrzeja Sapkowskiego (2018) oraz rozprawy doktorskiej pt. Popkultura jako ideologia. Paradygmaty lekturowe cyklu wiedźmińskiego Andrzeja Sapkowskiego. Współpracuje z Ośrodkiem Dokumentacji i Badania Twórczości Josepha Conrada działającym na Wydziale Polonistyki UJ.

Szczegółowe odniesienia bibliograficzne oraz więcej informacji na temat historii recepcji cyklu wiedźmińskiego znajdą Państwo w książce autora Potworność i krytyka. Studia o cyklu wiedźmińskim Andrzeja Sapkowskiego wydanej w 2018 roku przez TAiWPN Universitas.

Czy pomieszczenie chroni nas przed zanieczyszczonym powietrzem?

Co to jest syndrom chorego budynku? Jakie zanieczyszczenia występują w powietrzu w pomieszczeniach? O jakości powietrza wewnętrznego opowiada dr Beata Kultys z Zakładu Chemii Środowiska Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Populizm prawny a prawo międzynarodowe. Kilka uwag o sytuacji na granicy

Sytuację na granicy polsko-białoruskiej analizuje z perspektywy prawa międzynarodowego publicznego dr hab. Brygida Kuźniak, prof. UJ z Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Człowiek. Granica. Życie

O trudnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, z perspektywy zdrowia publicznego, w nowym odcinku podcastu "Przystanek #misjaUJ", opowiada mgr Anna Szetela z Zakładu Polityki Zdrowotnej i Zarządzania Instytutu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Spojrzenie psychoterapeuty na współczesne pandemie

Wykład inaugurujący 658. rok akademicki w Uniwersytecie Jagiellońskim wygłoszony przez prof. dra hab. Bogdana de Barbaro, lekarza psychiatrę, terapeutę i emerytowanego pracownika Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Dlaczego rolnictwo przemysłowe jest zabójcze dla naszej Planety i co z tym zrobić?

Ile mięsa powinien jeść dorosły człowiek? Jaki wpływ na środowisko naturalne ma produkcja przemysłowa żywności? Jak hodowane są zwierzęta w systemie farm przemysłowych? Czym jest agroekologia? To wszystko wyjaśnia dr hab. Paulina Kramarz, prof. UJ z Instytutu Nauk o Środowisku Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Budowanie państwowości w Afganistanie. Czy mogło się udać?

Wydarzenia ostatnich miesięcy w Afganistanie, związane z wycofaniem się wojsk Stanów Zjednoczonych, każą nam zapytać o skuteczność działań tych ostatnich. O sytuacji po 2001 roku, budowaniu państwowości w Afganistanie opowiada politolog, dr hab. Łukasz Fyderyk (specjalizujący się w problematyce bliskowschodniej) z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kim jest pielęgniarka i jakie jest jej miejsce we współczesnym świecie? Ścieżki kształcenia, rozwoju oraz możliwości zatrudnienia

Mamy różne wyobrażenie co do zawodu pielęgniarki. W podcaście wyjaśniamy to wszystko, co chcielibyście wiedzieć o tej profesji. A więc kim jest pielęgniarka we współczesnym świecie? Jaki wachlarz możliwość stwarza wykształcenie pielęgniarskie? Zapraszamy od wysłuchania podcastu dr Iwony Malinowskiej-Lipień z Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Populizm w Europie - wymiar polityczny i kulturowy

Czym jest populizm? Gdzie się przejawia? Jak postrzegana jest integracja europejska oraz Unia Europejska w dyskursie populistycznym? Odpowiedzi na te i inne pytanie udzielają dr Agnieszka Sadecka oraz dr Natasza Styczyńska z Instytutu Europeistyki Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Fizyka "widzi" i "leczy"

Jak wykorzystuje się fizykę w medycynie? Jak dzięki fizyce rozwijają się metody diagnostyki i leczenia? O tym jak fizyka "widzi" i "leczy" opowiada dr Katarzyna Dziedzic-Kocurek z Zakładu Fizyki Medycznej Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W atmosferze romantyzmu

Co łączy wojny napoleońskie, pojawienie się w literaturze postaci wampira i potwora Frankensteina, nastrojowe obrazy Caspara Davida Friedricha i pejzaże Williama Turner’a? To wszystko wyjaśnia dr Elżbieta Zarych z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Położna jako samodzielna specjalistka w opiece nad kobietą na każdym etapie jej życia

Zapraszamy na interesujący wykład dr Katarzyny Kopeć-Godlewskiej z Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum przybliżający zawód położnej. Przedstawimy w nim studia położnicze na UJ, omówimy z czym wiąże się zawód położnej, jakie daje możliwości oraz jak ważny jest dla kobiet i ich dzieci. Ciekawym dodatkiem będzie krótka historia położnictwa od starożytności do czasów współczesnych.

100 lat Sacharowa

Jak postać Andrieja Sacharowa łączy rosyjską przeszłość ze współczesnością, kulturę z polityką, a broń jądrową z Pokojową Nagrodą Nobla? O tym wszystkim opowiada dr Bartosz Gołąbek z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor podcastu "Sprawy Wschodu".

You Can Kpop-in

Czym jest K-pop? O historii tego gatunku muzyki, jego złożoności, wybranych zagadnieniach i przykładach; o tym, kogo Jenkins określa jako "acafan" opowiada dr Renata Iwicka z Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Trzęsienia ziemi

Jak dochodzi do trzęsień ziemi? Czy jesteśmy w stanie je przewidywać i im zapobiegać? Czy mieszkając w Krakowie jesteśmy na nie narażeni? Odpowiedzi na te pytania udziela dr Maciej Kania z Instytutu Nauk Geologicznych Wydziału Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Meme power - komponent wizualny

Podstawą dobrego mema jest ilustracja. Jaka musi być, żeby zyskać potencjał memogenny? Czy działają tylko obrazki narracyjne, które opowiadają jakąś historię? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w podcaście dr Agnieszki Całek z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dlaczego James Bond nigdy nie umiera?

Wykład wygłoszony w trakcie Wirtualnych Dni Otwartych UJ 2021 r. Mini-wykład poświęcony freudowskiej teorii powstawania dział literackich, na podstawie eseju „Pisarz a fantazjowanie” z 1909 roku. Freud stawia w nim tezę dotyczącą psychologicznych źródeł twórczości artystycznej. Wprawdzie nie miał on szansy poznać książek czy filmów o Jamese Bondzie, ale nieśmiertelność tego bohatera mogłaby być dobrym przykładem potwierdzającym jego teorię. Wykład wygłosił dr hab. Michał Rusinek z Katedry Teorii Literatury Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Piękno nieba

Co kryje niebo? Kiedy dokonano największych odkryć? Na czym polegają badania astronomiczne? Odpowiedzi na te pytania udziela dr hab. Zdzisław Golda - kierownik Zakładu Astrofizyki Relatywistycznej i Kosmologii, Obserwatorium Astronomiczne, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

O tym, jak dwa słowa wpłynęły na rozwój światowej matematyki

Co ma wspólnego całka Lebesgue'a z polskimi matematykami? Czym jest przestrzeń Banacha? Co oznacza "zaczepić wektory w zerze"? To wszystko wyjaśnia dr Krzysztof Ciesielski, prof. UJ, z Instytutu Matematyki Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Cisi zabójcy

Procesy patologiczne w jamie ustnej - takie jak próchnica zębów, zęby z martwą miazgą czy zapalenie dziąseł - są przyczyną powstawania ognisk zakażenia, które w konsekwencji mogą doprowadzić do wielu groźnych chorób, a nawet śmierci. Im więcej wiemy, tym łatwiej zapobiec konsekwencjom tych stanów, bowiem zdrowie zaczyna się od zębów. O tym wszystkim opowiada prof. dr hab. Jolanta Pytko-Polończyk z Katedry Stomatologii Zintegrowanej Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Sprawa płonącego anioła

Jak spontaniczna modyfikacja zaplanowanego wydarzenia wpływa na odpowiedzialność karną organizatorów i uczestników? Jak interpretować czyny nieostrożne? Czy prawo karne ocenia moralność czynu? Czy szesnastolatek to już dorosły czy jeszcze dziecko? Wszystko tłumaczy dr hab. Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Czy Arktyka się zazieleni? Czyli jak obserwowane zmiany klimatu wpływają na obszary polarne

Wykład dyrektora Ogrodu Botanicznego UJ, dr. hab. Michała Węgrzyna z Instytutu Botaniki Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czy i jak zmiany klimatyczne mogą wpłynąć na obszar Arktyki? Czy jest możliwe, żeby ten obszar w przyszłości się zazielenił? Jak zmiany klimatu wpływają na przyrodę?

Game Jam - jak zacząć tworzenie gier

Od czego zacząć tworzenie gier? Co to jest Game Jam? Jak studia na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej uczą mechanizmów produkcji gier? O tym wszystkim opowiada mgr inż. Leszek Nowak z Zakładu Technologii Informatycznych Instytutu Informatyki Stosowanej Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Fizjoterapeuta - nauczyciel, trener czy terapeuta? Jego rola w kształtowaniu prawidłowych nawyków ruchowych, piękna i estetyki ciała oraz w promowaniu kultury fizycznej

Wykład porusza zagadnienia związane z fizjoterapią, z zawodem fizjoterapeuty i jego dużym znaczeniem we współczesnej medycynie. Wykład rzuca światło na całe spektrum możliwości jaki ten zawód daje, ale również uzmysławia nam, jak odpowiedzialną jest profesją. Autorką wykładu jest dr Marta Barłowska-Trybulec, fizjoterapeutka, asystent w Zakładzie Fizjologii Medycznej Instytutu Fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Literatura i kultura amerykańskiego Południa

Czym jest „American dream”? Co kryje amerykańska jednodolarówka? Czy Północ z Południem są wciąż zróżnicowane? O tym, jak pełna kontrastów jest kultura Stanów Zjednoczonych opowiada dr Michał Choiński z Instytutu Filologii Angielskiej Wydziału Filologicznego UJ.

W cieniu piramid Majów i Azteków

Czy pasja może stać się sposobem na życie? Tak! Udowadnia to dr hab. Jarosław Źrałka, prof. UJ z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego wielką pasją są cywilizacje prekolumbijskie, fascynuje go Ameryka Środkowa. Posłuchajcie o jego przygodzie naukowej, badaniach archeologicznych i wspaniałej kulturze Majów i Azteków.

Od zrównoważonej wody do zrównoważonej mody. O chemii zrównoważonego rozwoju

Czym jest zrównoważony rozwój? Jak zmieniają się relacje między człowiekiem a środowiskiem? Jak katastrofy ekologiczne wpłynęły na rozwój świadomości ludzi w tematach ochrony środowiska? O tym wszystkim opowiada dr hab. Katarzyna Hąc-Wydro, prof. UJ, z Zakładu Chemii Środowiska Wydziału Chemii UJ.

Matematyka – stereotypy, ludzie i przepis na nieśmiertelność

Czy abstrakcyjne pomysły mogą znaleźć zastosowanie w życiu codziennym? Co ma ze sobą wspólnego zoom cyfrowy, dywan Sierpińskiego i złota liczba? Wszystko to wyjaśnia dr Zdzisław Pogoda z Wydziału Matematyki i Informatyki UJ.

Lek - od pomysłu do apteki

Czym zajmuje się farmacja? Jak powstają leki? Jak wyglądają współczesne metody wytwarzania leków? O tym opowiada dr hab. Agnieszka Zagórska z Katedry Chemii Farmaceutycznej Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Czy Wietnamczyk widzi kolor niebieski?

Ile kolorów widzą Indianie z plemienia Nawaho? Jak świat postrzega Wietnamczyk, a jak Francuz? Czy faktycznie wszyscy widzimy to samo? O różnicach językowych opowiada dr hab. Aneta Załazińska z Katedry Teorii Komunikacji Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Czarnobyl - 35 lat po katastrofie

Jak wygląda miejsce, w którym 35 lat temu doszło do wybuchu w elektrowni jądrowej? Czy flora i fauna miały szansę przetrwać w  skażonym promieniowaniem środowisku? O następstwach katastrofy w Czarnobylu opowiada dr Paweł Sekuła z Katedry Ukrainoznawstwa Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.