Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

PODCASTY

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polecane

Wykład wygłoszony przez prof. dr. hab. Bartosza Brożka z Wydziału Prawa i Administracji UJ. Tematyka wykładu nawiązuje do zbliżających się uroczystych obchodów Roku Kopernikańskiego oraz współorganizowanego przez Uniwersytet Jagielloński Światowego Kongresu Kopernikańskiego w 2023 roku.

Tematyka podcastu dotyczy mikroplastiku, zarówno w ujęciu geologicznym — antropocenu — jak i bieżących zagrożeń związanych z jego występowaniem w środowisku. Omówione zostały podstawy tego, w jaki sposób mikroplastik powstaje, krąży i akumuluje się w środowisku naturalnym. O tym opowiada inż. Kinga Jarosz, doktorantka Instytutu Nauk Geologicznych Wydziału Geografii i Geologii UJ.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polikryzys u młodych: Jak przetrwać nawałnicę stresu? [Wkręceni w naukę #19]

Polikryzys u młodych: Jak przetrwać nawałnicę stresu? [Wkręceni w naukę #19]

W tym odcinku podcastu rozmawiamy o "polikryzysie" – zjawisku, w którym młodzi ludzie doświadczają wielu zdarzeń kryzysowych w jednym czasie i to może stanowić źródło wielu poważnych problemów psychicznych. Ekspertka, prof. dr hab. Bernadetta Izydorczyk, podpowie, jak chronić się przed negatywnymi skutkami stresu i budować odporność psychiczną. [2024]

Prof. dr hab. Bernadetta Izydorczyk - absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Doktorat z psychologii uzyskała w roku 2002, a habilitację w dziedzinie nauk społecznych (dyscyplina psychologia) otrzymała w roku 2015 na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalista psychologii klinicznej oraz psychoterapii dzieci i młodzieży, psychoterapeuta i superwizor psychoterapii. Terapeuta i trener psychodramy (Psychodrama Institute For Europe). Jej zainteresowania badawcze skupiają się wokół problematyki psychologii klinicznej i psychoterapii. Autorka licznych publikacji naukowych, m.in. z zakresu problematyki diagnozy i terapii zaburzeń odżywiania, czynników ryzyka rozwoju zaburzeń odżywiania oraz kulturowych i psychospołecznych predyktorów rozwoju obrazu ciała.