Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

PODCASTY

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polecane

Wykład wygłoszony przez prof. dr. hab. Bartosza Brożka z Wydziału Prawa i Administracji UJ. Tematyka wykładu nawiązuje do zbliżających się uroczystych obchodów Roku Kopernikańskiego oraz współorganizowanego przez Uniwersytet Jagielloński Światowego Kongresu Kopernikańskiego w 2023 roku.

Tematyka podcastu dotyczy mikroplastiku, zarówno w ujęciu geologicznym — antropocenu — jak i bieżących zagrożeń związanych z jego występowaniem w środowisku. Omówione zostały podstawy tego, w jaki sposób mikroplastik powstaje, krąży i akumuluje się w środowisku naturalnym. O tym opowiada inż. Kinga Jarosz, doktorantka Instytutu Nauk Geologicznych Wydziału Geografii i Geologii UJ.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Góry - Polityka - Pamięć [Wkręceni w naukę #18]

Góry - Polityka - Pamięć [Wkręceni w naukę #18]

Dr Michał Kuryłowicz z Instytutu Rosji i Europy Wschodniej UJ opowiada w podcaście Przystanek #misjaUJ o swoim projekcie badawczym "Góry - Polityka - Pamięć. Percepcja świata komunistycznego w relacjach członków Klubu Wysokogórskiego Kraków".

[2024]

Dr Michał Kuryłowicz - doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce, adiunkt w Instytucie Rosji i Europy Wschodniej UJ. Autor monografii "Polityka zagraniczna Uzbekistanu wobec Rosji" (Kraków 2014). Uczestnik grantów "Młoda Rosja. Niesystemowe formy kultury" (2021-23), "Eurazja. Prawo do różnorodności" (2022). Członek jednostki naukowej "Plurielles" (Universite de Bordeaux).

Zawodowo interesuje się systemami politycznymi w poradzieckiej Azji Centralnej, ewolucją edukacji historycznej na obszarze byłego ZSRR oraz recepcją współczesnej rosyjskiej polityki pamięci. Wieloletni członek Klubu Wysokogórskiego Kraków (Sekcja Taternictwa Jaskiniowego), uczestnik programów badawczych w Jaskini Wysoka-Za Siedmiu Progami oraz w Jaskini Lodowej w Ciemniaku (2021-22).