Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

PODCASTY

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polecane

Wykład wygłoszony przez prof. dr. hab. Bartosza Brożka z Wydziału Prawa i Administracji UJ. Tematyka wykładu nawiązuje do zbliżających się uroczystych obchodów Roku Kopernikańskiego oraz współorganizowanego przez Uniwersytet Jagielloński Światowego Kongresu Kopernikańskiego w 2023 roku.

Tematyka podcastu dotyczy mikroplastiku, zarówno w ujęciu geologicznym — antropocenu — jak i bieżących zagrożeń związanych z jego występowaniem w środowisku. Omówione zostały podstawy tego, w jaki sposób mikroplastik powstaje, krąży i akumuluje się w środowisku naturalnym. O tym opowiada inż. Kinga Jarosz, doktorantka Instytutu Nauk Geologicznych Wydziału Geografii i Geologii UJ.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Słodko-gorzka. Turcja w XXI wieku [Wkręceni w naukę #17]

Słodko-gorzka. Turcja w XXI wieku [Wkręceni w naukę #17]

Turkolożka, dr Karolina Wanda Olszowska z Instytutu Historii UJ, opowiada o tym, skąd wzięła się jej pasja do Turcji, jak współcześnie wyglądają relacje polsko-tureckie, oraz jaka jest rola Turcji na arenie międzynarodowej.

[2024]

Karolina Wanda Olszowska - historyczka, turkolożka, doktor nauk humanistycznych, asystent badawczy w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współfundatorka i prezeska fundacji Instytut Badań nad Turcją. Autorka podcastów o Turcji "W szpilkach dookoła świata" oraz książki "Stosunki turecko-amerykańskie i turecko-sowieckie 1945-1952", która w ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kierowniczka grantu naukowego Narodowego Centrum Nauki "Preludium 16". Jej zainteresowania badawcze dotyczą historii Turcji w XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej oraz zimnej wojny, historii Turczynek na przełomie Imperium Osmańskiego i Republiki Turcji, a także analizy współczesnej polityki tureckiej.