Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

PODCASTY

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polecane

Wykład wygłoszony przez prof. dr. hab. Bartosza Brożka z Wydziału Prawa i Administracji UJ. Tematyka wykładu nawiązuje do zbliżających się uroczystych obchodów Roku Kopernikańskiego oraz współorganizowanego przez Uniwersytet Jagielloński Światowego Kongresu Kopernikańskiego w 2023 roku.

Tematyka podcastu dotyczy mikroplastiku, zarówno w ujęciu geologicznym — antropocenu — jak i bieżących zagrożeń związanych z jego występowaniem w środowisku. Omówione zostały podstawy tego, w jaki sposób mikroplastik powstaje, krąży i akumuluje się w środowisku naturalnym. O tym opowiada inż. Kinga Jarosz, doktorantka Instytutu Nauk Geologicznych Wydziału Geografii i Geologii UJ.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Czego jeszcze nie wiemy o ludzkim sercu? [WKRĘCENI W NAUKĘ #16]

Czego jeszcze nie wiemy o ludzkim sercu? [WKRĘCENI W NAUKĘ #16]

Czym zajmuje się kardiomorfolog? Czego jeszcze nie wiemy o ludzkim sercu? Jak zostaje się profesorem przed ukończeniem 30. roku życia?

O swojej pracy, sukcesach, kolejnych wyzwaniach zawodowych i pasji do ludzkiego serca, opowiada prof. dr hab. Mateusz Hołda z Wydziału Lekarskiego UJ CM.

[2023]

 

Prof. dr hab. Mateusz Hołda z Wydziału Lekarskiego UJ CM

W 2017 roku zakończył przewód doktorski, będąc studentem VI roku kierunku lekarskiego. Był to wówczas pierwszy taki przypadek w Polsce, kiedy student przed ukończeniem studiów magisterskich otrzymał tytuł doktora nauk medycznych. Niemal 3 lata temu został najmłodszym posiadaczem stopnia doktora habilitowanego. Rada Dyscypliny Nauki Medyczne Uniwersytetu Jagiellońskiego nadała mu ten tytuł na podstawie dorobku naukowego i monotematycznego cyklu artykułów pod zbiorczym tytułem "Atrial septal pouch - occurrence, imaging methods and clinical significance of the newly described anatomical structure".

Najmłodszy polski profesor od lat związany jest z Katedrą Anatomii UJ CM, przy której w 2013 roku założył międzynarodowy zespół naukowy HEART będący obecnie jednym ze światowych liderów w swojej dziedzinie nauki. Zajmuje się architekturą ludzkiego układu sercowo naczyniowego na każdym z jego poziomów - od molekularnego, przez mikroskopowy i makroskopowy na badaniach obrazowych kończąc. Na dorobek naukowy profesora Hołdy składa się ponad 100 publikacji w wiodących czasopismach naukowych. W 2019 roku amerykańskie czasopismo "Forbes" umieściło go na liście "30 under 30" w prestiżowym gronie osób, które choć nie ukończyły jeszcze 30. roku życia, to już wyrastają na liderów w swoich branżach. W tym samym roku został uznany przez brytyjski think-tank Emerging Europe za najbardziej wpływowego Europejczyka młodego pokolenia.

Prof. Mateusz Hołda jest m.in. stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Narodowego Centrum Nauki, kilkukrotnym laureatem nagród ministra nauki, Diamentowego Grantu, Studenckiego Nobla oraz Lauru Medycznego im. dr. Wacława Mayzla. Członek Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, a także European Society of Cardiology, American Association of Anatomists i American Association of Clinical Anatomists.