Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Polecane
Widok zawartości stron
Miasta zarządzane przez AI - fikcja czy rzeczywistość? [Wkręceni w naukę #13]
![Miasta zarządzane przez AI - fikcja czy rzeczywistość? [Wkręceni w naukę #13]](/documents/152298620/153275964/Kucharski_900x600.jpg/1bda58cb-333d-4da5-8df4-2efd309dea5b?t=1694672437951)
Co potrzebne jest do zbudowania systemu transportowego miasta? Czy opłaca się oddać zarządzanie miastem w „ręce” sztucznej inteligencji? Co ma wspólnego teoria gier ze sterowaniem miastem? Jak taksówkarze z Waszyngtonu przechytrzyli sztuczną inteligencję? O tym, jak może wyglądać życie w miastach zarządzanych przez sztuczną inteligencję, rozmawiają dr hab. inż. Rafał Kucharski z Wydziału Matematyki i Informatyki UJ oraz doktorant Wydziału Matematyki i Informatyki UJ Witold Wydmański.
Dr hab. inż. Rafał Kucharski pracuje na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ od 2021 roku. Zatrudniony został w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w UJ. Kieruje grantem ERC Starting Grant dotyczącym sztucznej inteligencji w miastach (oraz grantami NCN Opus i Horyzont Europa) w Grupie Metod Uczenia Maszynowego, gdzie nadzoruje prace 10-osobowego zespołu badawczego rozwijającego metody modelowania, symulacji i optymalizacji miejskich układów transportowych. Przed powrotem do Polski pracował jako postdoc (2019-2021) w grancie ERC na Uniwersytecie Technicznym w Delft, gdzie modelował i symulował działanie tzw. platform mobilnościowych, tj. Uber. Wcześniej był zatrudniony na Politechnice Krakowskiej w zespole zajmującym się budową modeli transportowych wykorzystywanych m.in. w Krakowie i Warszawie. W trakcie doktoratu współpracował z Uniwersytetem La Sapienza w Rzymie, w którym opracował algorytmy zarządzania ruchem miejskim w sytuacjach kryzysowych.