Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Polecane
Widok zawartości stron
Na peryferiach, czyli o wykluczeniu komunikacyjnym [Wkręceni w naukę #6]
![Na peryferiach, czyli o wykluczeniu komunikacyjnym [Wkręceni w naukę #6]](/documents/152298620/153275964/Fieden_900x600.jpg/084ca8ad-1b64-4509-aff8-4cd80c28f0f8?t=1685687561520)
Czym jest zjawisko błędnego koła transportu publicznego? Co nauka rozumie przez pojęcie wykluczenia komunikacyjnego? Która grupa społeczna jest najbardziej wykluczona społecznie? Geograf transportu - dr Łukasz Fiedeń z Zakładu Geografii Ludności, Osadnictwa i Rolnictwa na Wydziale Geografii i Geologii UJ - opowiada w kampanii "Wkręceni w naukę" o swoich badaniach dot. wykluczenia komunikacyjnego.
Dr Łukasz Fiedeń - geograf, adiunkt w Zakładzie Geografii Ludności, Osadnictwa i Rolnictwa w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor lub współautor ponad 50 prac naukowych. W swoich badaniach skupia się na przestrzennym zróżnicowaniu mobilności i społecznych konsekwencjach słabej dostępności transportu publicznego na obszarach wiejskich, oddalonych od miast. W kręgu jego zainteresowań leży również wpływ dużych inwestycji drogowych na zmiany użytkowania ziemi oraz jakość życia w skali lokalnej i regionalnej. Ponadto interesuje się zastosowaniami systemów informacji geograficznej w geografii człowieka, postrzeganiem klęsk żywiołowych w społecznościach lokalnych, geografią polityczną i dostępnością centrów nowoczesnych usług biznesowych oraz terenów zielonych w miastach. Stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w 2020 r. Laureat Stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców w 2022 r.
O badaniach dr. Fiedenia możecie również przeczytać w "Projektorze Jagiellońskim" (str. 98).