Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

PODCASTY

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polecane

Wykład wygłoszony przez prof. dr. hab. Bartosza Brożka z Wydziału Prawa i Administracji UJ. Tematyka wykładu nawiązuje do zbliżających się uroczystych obchodów Roku Kopernikańskiego oraz współorganizowanego przez Uniwersytet Jagielloński Światowego Kongresu Kopernikańskiego w 2023 roku.

Tematyka podcastu dotyczy mikroplastiku, zarówno w ujęciu geologicznym — antropocenu — jak i bieżących zagrożeń związanych z jego występowaniem w środowisku. Omówione zostały podstawy tego, w jaki sposób mikroplastik powstaje, krąży i akumuluje się w środowisku naturalnym. O tym opowiada inż. Kinga Jarosz, doktorantka Instytutu Nauk Geologicznych Wydziału Geografii i Geologii UJ.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Jak bada się ewolucję? [Wkręceni w naukę #5]

Jak bada się ewolucję? [Wkręceni w naukę #5]

Przy użyciu jakich metod badawczych analizuje się procesy ewolucji? Dlaczego zmiany klimatu, mi.n globalne ocieplenie, wpływają na okresy lęgowe ptaków? Dlaczego warto badać mikrobiom jelitowy ptaków? W jakim celu bada się ptaki na Gotlandii?

Dr hab. Szymon Drobniak - biolog ewolucyjny z Instytutu Nauk o Środowisku Wydziału Biologii UJ - w ramach kampanii promocyjno-rekrutacyjnej "Wkręceni w naukę" przybliża nam tajniki pracy zoologa zajmującego się biologią i ewolucją ptaków.

[2023]

Dr hab. Szymon Drobniak - pracownik naukowy Instytutu Nauk o Środowisku na Wydziale Biologii UJ. Biolog ewolucyjny i biostatystyk zajmujący się przede wszystkim genetyką ilościową, wpływem zmian środowiska na potencjał ewolucyjny cech organizmów, oraz ewolucyjną historią szczególnych cech. Prace terenowe prowadził m.in. w Szwecji, Kostaryce i Australii. Autor książki “Czarne Lato. Australia płonie”.