Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

PODCASTY

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polecane

Wykład wygłoszony przez prof. dr. hab. Bartosza Brożka z Wydziału Prawa i Administracji UJ. Tematyka wykładu nawiązuje do zbliżających się uroczystych obchodów Roku Kopernikańskiego oraz współorganizowanego przez Uniwersytet Jagielloński Światowego Kongresu Kopernikańskiego w 2023 roku.

Tematyka podcastu dotyczy mikroplastiku, zarówno w ujęciu geologicznym — antropocenu — jak i bieżących zagrożeń związanych z jego występowaniem w środowisku. Omówione zostały podstawy tego, w jaki sposób mikroplastik powstaje, krąży i akumuluje się w środowisku naturalnym. O tym opowiada inż. Kinga Jarosz, doktorantka Instytutu Nauk Geologicznych Wydziału Geografii i Geologii UJ.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wielofunkcyjne materiały hydrożelowe - od motywacji po wynalazek [Wkręceni w naukę #4]

Wielofunkcyjne materiały hydrożelowe - od motywacji po wynalazek [Wkręceni w naukę #4]

Jak badania naukowców z UJ przyczyniły się do walki z osteoporozą? Czym są hydrożele i jak powstają? Jaką rolę odgrywają kolagen i kwas hialuronowy?

O innowacyjnym wynalazku członków Zespołu Nanotechnologii Polimerów i Biomateriałów Wydziału Chemii UJ opowiada dr hab. Joanna Lewandowska-Łańcucka, prof. UJ w kolejnym odcinku podcastu będącego elementem kampanii promocyjno-rekrutacyjnej "Wkręceni w naukę".

[2023]

 

Dr hab. Joanna Lewandowska-Łańcucka, prof. UJ z Zespołu Nanotechnologii Polimerów i Biomateriałów na Wydziale Chemii UJ. Współtwórca wynalazków dedykowanych do regeneracji ubytków kostnych, kierownik projektów finansowanych z Narodowego Centrum Nauki (NCN) i Naukowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół możliwości wykorzystania nanotechnologii i biopolimerów do projektowania nowych systemów do zastosowań biomedycznych.