Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Polecane
Wykład wygłoszony przez prof. dr. hab. Bartosza Brożka z Wydziału Prawa i Administracji UJ. Tematyka wykładu nawiązuje do zbliżających się uroczystych obchodów Roku Kopernikańskiego oraz współorganizowanego przez Uniwersytet Jagielloński Światowego Kongresu Kopernikańskiego w 2023 roku.
Tematyka podcastu dotyczy mikroplastiku, zarówno w ujęciu geologicznym — antropocenu — jak i bieżących zagrożeń związanych z jego występowaniem w środowisku. Omówione zostały podstawy tego, w jaki sposób mikroplastik powstaje, krąży i akumuluje się w środowisku naturalnym. O tym opowiada inż. Kinga Jarosz, doktorantka Instytutu Nauk Geologicznych Wydziału Geografii i Geologii UJ.
Widok zawartości stron
Niezwykłe życie roślin [Wkręceni w naukę #2]
![Niezwykłe życie roślin [Wkręceni w naukę #2]](/documents/152298620/153275964/dr.Jedynak_900x600-2.jpg/7fcb923d-ac09-4bf0-906a-5fa58d139f35)
Czy wśród roślin występują mutanty? Jaką rolę w procesie rozwoju roślin odgrywa światło? Co sprawia, że jesienią liście barwią się na kolor złoty? Czy rośliny potrzebują antyoksydantów? Na te i inne pytania odpowiedzi udziela dr Paweł Jedynak z Zakładu Fizjologii i Biochemii Roślin UJ w ramach kampanii promocyjno-rekrutacyjnej "Wkręceni w naukę".
dr Paweł Jedynak pracuje w Zakładzie Fizjologii i Biochemii Roślin UJ
Jego zainteresowania badawcze to:
- Molekularne mechanizmy kontroli rozwoju roślin, w szczególności fotomorfogenezy.
- Mechanizmy regulacji syntezy chlorofilu.
- Zastosowanie glonów w produkcji biopaliw trzeciej generacji.
- Biologiczne metody oczyszczania cieczy pofermentacyjnych.
- Wpływ bisfenolu A na fizjologię roślin i glonów.