Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

PODCASTY

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polecane

Wykład wygłoszony przez prof. dr. hab. Bartosza Brożka z Wydziału Prawa i Administracji UJ. Tematyka wykładu nawiązuje do zbliżających się uroczystych obchodów Roku Kopernikańskiego oraz współorganizowanego przez Uniwersytet Jagielloński Światowego Kongresu Kopernikańskiego w 2023 roku.

Tematyka podcastu dotyczy mikroplastiku, zarówno w ujęciu geologicznym — antropocenu — jak i bieżących zagrożeń związanych z jego występowaniem w środowisku. Omówione zostały podstawy tego, w jaki sposób mikroplastik powstaje, krąży i akumuluje się w środowisku naturalnym. O tym opowiada inż. Kinga Jarosz, doktorantka Instytutu Nauk Geologicznych Wydziału Geografii i Geologii UJ.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

"WIEDŹMINOWI" STUKNĘŁO 35 LAT!

"WIEDŹMINOWI" STUKNĘŁO 35 LAT!

Piotr Żołądź - doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca, absolwent studiów filologicznych (z zakresu j. polskiego i j. angielskiego), muzyk. Autor książki Potworność i krytyka. Studia o cyklu wiedźmińskim Andrzeja Sapkowskiego (2018) oraz rozprawy doktorskiej pt. Popkultura jako ideologia. Paradygmaty lekturowe cyklu wiedźmińskiego Andrzeja Sapkowskiego. Współpracuje z Ośrodkiem Dokumentacji i Badania Twórczości Josepha Conrada działającym na Wydziale Polonistyki UJ.

Szczegółowe odniesienia bibliograficzne oraz więcej informacji na temat historii recepcji cyklu wiedźmińskiego znajdą Państwo w książce autora Potworność i krytyka. Studia o cyklu wiedźmińskim Andrzeja Sapkowskiego wydanej w 2018 roku przez TAiWPN Universitas.